Twitter je v potížích

Jednu z nejpopulárnějších světových sociální sítí Twitter, často nazývanou jako „SMS internetu“, v současnosti trápí hned několik problémů, které způsobily prudký pád ceny akcie. Společnost vykázala horší výsledky, vidina ziskovosti se vzdaluje, za končícího CEO stále nemá náhradu a tempo růstu počtu aktivních uživatelů se nevyhnutelně blíží k nule. Pozitivní zprávou posledních dní jsou sílící spekulace převzetí Twitteru technologickým gigantem Google.

Dramatický pokles ceny akcie

Graf níže zobrazuje vývoj ceny akcie Twitter za poslední tři měsíce. Potíže společnosti zapůsobily i na její akcionáře a cena za tuto krátkou periodu poklesla o více než 30 %. Největší propad ceny zaznamenal Twitter koncem dubna letošního roku, kdy společnost oznámila horší než předpokládané výsledky za první kvartál roku 2015.

Pokles příjmů a čistý zisk v nedohlednu

Příjmy společnosti vykazovaly historicky téměř konstantní růst, avšak slabé výsledky za první kvartál letošního roku nasvědčují změnu v tomto trendu. Twitter odhadoval příjmy na úrovni 456 milionů USD, ale ve skutečnosti dosáhl pouze na hodnotu 436 milionů USD, což představovalo mezikvartální pokles o 9 %. Čistý zisk resp. ztráta byla taktéž zklamáním. Po snížení ztráty v minulém kvartálu Twitter vykázal opět mezikvartálně vyšší ztrátu o téměř 30 %. Hlavní konkurent v odvětví sociálních sítí Facebook byl schopen dosáhnout ziskovosti ani ne rok po uvedení na burzu a to se Twitteru nedaří ani nyní.

Obliba Twitteru klesá

Twitter nedosahuje vysokého počtu aktivních uživatelů z jednoduchého důvodu. Opravdovou přidanou hodnotu má pro celebrity, žurnalisty, politiky nebo slavné sportovce. Pro ostatní jedince je zřejmě jednodušší být součástí sociální sítě Facebook. Pokles obliby lze vidět na následujícím grafu. Ten zobrazuje počet měsíčně aktivních uživatelů a tempo růstu resp. poklesu tohoto ukazatele. Ačkoli absolutně počet měsíčně aktivních uživatelů stále roste, klesající tempo růstu mluví za vše.

Twitter hledá nového CEO

11. června společnost oznámila, že současný CEO Dick Costolo končí ve své funkci a zaujme místo v  představenstvu společnosti. Na jeho místo byl prozatím jmenován spoluzakladatel a první CEO Twitteru Jack Dorsey. Ten ve svém prohlášení uvedl, že Twitter hledá někoho, kdo tento produkt opravdu používá a miluje v každém jeho ohledu. Nejžhavějším kandidátem z vlastních řad Twitteru je Adam Bain (Head of Revenues).

Začlení Google Twitter pod svá křídla?

Již delší dobu jsou vedeny spekulace o možném převzetí Twitteru Googlem. Těžko říct, co by Google touto transakcí sledoval, ovšem nedávno mezi sebou zahájili spolupráci na bázi zobrazování tweetů vyhledávačem Google. Dalším pojítkem mezi těmito společnostmi je dnes již bývalý CEO Twitteru Dick Costolo. Ten v Google působil do roku 2009.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang