Andrej Babiš: kdo to je a jak vzniklo jeho impérium

Nejvlivnějším podnikatelem v ČR je nade vší pochybnost Andrej Babiš – 100% majitel Agrofertu. V první části textu bych si dovolil popsat svoji osobní zkušenost s panem Babišem. Ve druhé části potom stručně Agrofert a další aktivity tohoto velmi zajímavého byznysmena.

Andrej Babiš očima Jana Hýska

Zajímavějšího československého byznysmena abyste pohledali. Měl jsem tu čest se s panem Babišem několikrát setkat, slyšet ho mluvit, pozorovat ho. A tak si dovolím tvrdit, že jej již nehodnotím pouze na základě prvního dojmu. Je to člověk, který částečně klame tělem. Zapomeňte na to, že si pana Babiše jednou poslechnete v nějakém pořadu a víte kdo to je. Ani náhodou.

První věc, která se často diskutuje, je charisma pana Babiše. Totiž zda ho má či nikoliv. Po zhlédnutí diskusního pořadu s panem Babišem a dalšími politiky v TV, kdy se Babiš občas rozohní a tu zase pokřikuje na pana Bártu, by mnoho lidí řeklo, že o jeho charismatu nemůže být ani řeč.

První jeho výstupy v TV řadu lidí pobouřily a nejeden z nich vám bude tvrdit, že Babiš je hulvát. Jiní zase řeknou, jak si to v TV Babiš nápadně užívá a vychutnává si své oponenty. Pokud chcete mít nějaký reálný dojem z pana Babiše, je třeba s ním nejlépe mluvit, či jej alespoň poslouchat a vidět jej „naživo“ a to ze vzdálenosti maximálně 7 metrů. Pak si můžete teprve odpovědět na otázku, zda Babiš charisma má a nebo nemá. Babiš charismatický je.

Kdy se Babiš vytočí? Myslím, že to viděla řada lidí i v TV. Pan Babiš je velmi milý člověk, ale nesnáší kecy, nesmysly, lži a když se věci nesmyslně protahují. To je potom jako když do něho střelí a ne zcela s v ten moment kontroluje, tedy alespoň verbálně. Pro sprosté slovo nejde v takovém případě daleko. Jedno z jeho hlasitých „vy ma něsertě“ adresované jedné osobě z jeho týmu a to v místnosti plné lidí si dobře pamatuji. Na mne zatím hlas nezvýšil, ale kdo ví, třeba to po přečtení tohoto miničlánečku nastane.

Babiš je pragmatik – hektik – efektivita sama. Neznám tak pracovitého a současně efektivního člověka. Důkaz máme všichni před sebou – podívejte se co všechno dnes tvoří jeho Agrofert, firma vybudovaná za 20 let na zelené louce. Je to člověk, který vám ve 23:00 odpovídá na sms a již v 5:30 ráno od něj dostanete odpověď na váš e-mail, který jste mu poslali, jako správní „noční ptáci“, v průběhu noci.

Třebaže odpověď je jednou větou. Podstatné je, že v té větě je všechno. Upřímně řečeno, s panem Babišem bych neměnil. Asi bych nezvládnul takové pracovní tempo a takový hektický program. Ještě tak pár měsíců, ale ne 15 let. Jsem si ale jistý, že je tak hektický a efektivní prostě proto, že ho to baví. Ostatně na každého člověka platí trošku jiná motivace.

Babišova politická aktivita – hnutí ANO. To je otazník pro řadu lidí. Proč něco takového proboha dělá? Je možné mu upřímnou motivaci věřit a není to zase nějaký byznys projekt typu VVčka? Když vám teď napíšu, že pan Babiš má silné sociální cítění, můžete tomu věřit nebo ne. Já jsem o tom přesvědčen. Věřím, že chce efektivní nerozkradený stát řízený odborníky jako většina národa a to byla a je hlavní motivace jeho současných veřejných politických aktivit. Ale jak jsem upozorňoval výše, já toho pána již nějaký čas pozoruju a slyšel jsem ho již řadu hodin mluvit. Mne přesvědčil.

Pan Babiš na čtyři a půl řádky… Andrej Babiš je pro mne člověk, kterého bych charakterizoval jako byznysmena-dravce + dříče + muže efektivity a k tomu muže se silným sociálním cítěním. Současně si ze sebe dokáže sám udělat legraci, je brutálně upřímný a to i sám k sobě. A mimochodem, Babiš je obdivovatel Baťi, což by vás nemělo po přečtení textu zase tak překvapit, že? 

Vzniká impérium 

Kolos jménem Agrofert, který vznikal na zelené louce, má dnes již téměř 250 firem a zaměstnává 28 000 lidí. ČEZ, Škodovka a Agrofert – to je trojice největších firem v zemi. A Agrofert je tak velký, že se probojoval mezi dvacítku největších firem ve střední a východní Evropě. Za 20 let věru slušný výkon. Reálná hodnota firmy je někde na úrovni 60 miliard korun. A Andrej Babiš vlastní 100% firmy. Po Kellnerovi tedy, alespoň „papírově“, aktuálně druhý nejbohatší Čech (i Čechoslovák).

Hlavním oborem podnikání Agrofertu je potravinářství a chemie. Přitom chemie je, jak potvrzuje i Babiš, dlouhodobě výnosnější. Jednoznačně nejziskovější firmou holdingu je německá SKW PIESTERITZ, na hrubém zisku Agrofertu se loni podílela dokonce 41 procenty.

Agrofert poslední dobou proniká i do pro něj celkem netypického mediálního byznysu. Nedávno vznikl regionální týdeník 5+2. Nově došlo k nákupu Hospodárskych novin na Slovensku od Zdeňka Bakaly.

Babiš se poslední dva roky angažuje také v politice a inicioval vznik hnutí ANO 2011, které se chystá na parlamentní volby v roce 2014. Babiš se nechal slyšet a je přesvědčený o tom, že Česká republika je zadlužená firma s neschopným managementem, který navíc ještě krade a chce pomoci to změnit.  

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang