Banky slibují zvýšení úrokových sazeb na spořicích účtech – jak vysoké sazby očekávat?

Bankovní rada České národní banky zvýšila od 1. října 2021 základní úrokovou sazbu o 0,75 % na 1,5 %. Jedná se o nejvýraznější růst sazeb od roku 1997. Znamená to vyšší splátky spotřebitelských a podnikatelských úvěrů, ovšem na druhou stranu také vyšší úročení na spořicích účtech. Jak vysoké sazby úročení lze očekávat?

Základní sazba (tzv. repo sazba) upravuje výši úroku, za který si ČNB může půjčit peníze od bank, pokud chce snížit objem peněz v oběhu.

Od základní sazby ČNB se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Zvyšováním úrokové sazby Českou národní bankou se zdražují peníze na mezibankovním trhu. To se pak promítá do zvyšování úroků u všech druhů půjček. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

Výhodou zvýšení úrokové sazby ČNB však může být zvýšení úrokové sazby na spořicích účtech. V současné době se úročení vkladů na nejlepších spořicích účtech komerčních bank pohybuje mezi 0,05 až 0,75 procenta. Banky slibují vyšší úrokové sazby na spořicích účtech.

V roce 2021 došlo k plnění slibu. Banky zvyšují úroky spoření, avšak vůči inflaci to není dostačující. Spořící účet je jednou z cest, jak volné prostředky ukládat stranou. A velice oblíbenou! Ačkoliv nenabízí vysoké zhodnocení, vlastní spořicí účet 3 z 5 Čechů.

Spořicí účet je druh bankovního účtu, který slouží k dlouhodobému odkládání peněžních prostředků a tvorbě finanční rezervy. Uložená částka se zhodnocuje úrokem, což je výhodou například oproti běžnému účtu. 

Nejvýhodnější spořicí účty v současnosti nabízí Moneta Money Bank a Hello Bank.

Lidé ukládají peníze na spořicí účty hlavně proto, že chtějí tlumit dopady inflace na své úspory a zároveň mít k těmto penězům okamžitý přístup v okamžiku, kdy je potřebují.

Během koronavirové pandemie úroky na spořicích účtech výrazně klesaly, nyní ekonomická situace nabírá opačnou tendenci. Mohou klienti bank očekávat, že jejich úspory na spořicích účtech budou výrazně zhodnoceny?

Úrokové sazby bank na spořicích účtech

Moneta Money Bank nabízí na spořicích účtech úročení vkladů sazbou 0,75 procenta, Equa Bank 0,4 procenta. Hello bank! zvedla roční zhodnocení na spořicím účtu do 200 tisíc korun bez dalších omezujících podmínek z 0,6 na jedno procento.

Banka Creditas zvýšila základní sazbu u spoření o 0,8 procenta. U Spořicího účtu + je sazba 1,3 procenta ročně pro část vkladu do 350 tisíc korun a 0,7 procenta pro případnou část vkladu nad tento limit.

ČSOB se zvyšováním úroků na spořicích účtech příliš nepočítá. Zvýšila pouze sazbu na spořicím účtu Duo Profit, na kterém v případě, že klient stejnou částku investuje, má možnost získat na spořicím účtu sazbu 2 procenta, kterou ČSOB garantuje na celý první rok. Jinak banka úspory úročí sazbou 0,25 procenta.

Koncem roku 2021 úrokové sazby hypoték přesáhly hranici tří procent a směřují ke čtyřem. V příštích týdnech se dá očekávat další růst.

Většina bank se zvýšením úrokových sazeb na spořících účtech zatím nepospíchá.

Ani UniCredit Bank a Česká spořitelna se zvýšením úrokových sazeb nespěchají. UniCredit Bank úročí vklady na spořicím účtu sazbou 0,05 procenta a Česká spořitelna sazbou 0,20 procentamBank zhodnotí úspory s úrokovou sazbou 0,4 procenta do sumy 100 000 Kč, u účtu eMax Plus platí úroková sazba 0,01 procenta.

Air Bank aktuálně ke svému spořicímu účtu nabízí úrokovou sazbu 0,40 procenta do zůstatku 250 tis. Kč. Zůstatek od 250 tis. Kč do 1 mil. Kč úročí sazbou 0,1 procenta ročně a vše, co je nad 1 mil. Kč neúročí.

Úrokové sazby na spořicích účtech tedy sice mírně stoupají, ovšem je evidentní, že rentiérem se člověk tímto způsobem investování nestane. Spořicí účty nejsou zcela vhodným nástrojem, jak uchránit úspory před znehodnocením inflací.

Efektivní způsob investování

Efektivní cestou pro zhodnocení úspor klientů je cesta investování například do podílových fondů či ETF fondů. Jak nejlépe a nejvýhodněji zhodnotit peníze v roce 2021 se lze dočíst v tomto článku.

Ten, kdo chce investovat dlouhodobě, může využít investiční platformu Portu. Je vhodná jak pro začínající, tak i ostřílené investory, kteří mohou investovat do různých sektorů a oblastí všude po světě.

Mnoho zajímavých informací ze světa investování, vydělávání peněz, hypoték či jiných úvěrů lze najít na tomto webu.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang