Big Mac Index – co to je, jak funguje

Big Mac Index neboli hamburgerový index je srovnání cen sendviče Big Mac společnosti McDonald’s v různých zemích. Vytváří jej časopis The Economist již od roku 1986.

Tento ekonomický ukazatel vychází z teorie parity kupní síly, podle níž by identické výrobky měly po přepočtu měnovým kurzem v různých zemích stát stejně. Proto lze srovnáním místních cen Big Macu ukázat cenové hladiny v jednotlivých státech světa.

Co je Big Mac Index

Big Mac Index je neformální měřítko parity kupní síly mezi světovými měnami, které časopis The Economist zveřejňuje od roku 1986. Vychází z teorie parity kupní síly, podle níž by se směnné kurzy měly v dlouhodobém horizontu pohybovat směrem ke kurzu, který by vyrovnal ceny identického koše zboží a služeb (v tomto případě Big Macu) v jakýchkoli dvou zemích.

Big Mac Index je docela vtipná a přitom celkem funkční pomůcka pro posouzení nadhodnocení či podhodnocení měn jednotlivých států. Big Mac je celosvětově nabízen a prodáván stejným způsobem a firma McDonald’s usiluje o to, aby stál v každé zemi stejně.

Jinými slovy, McDonald’s očekává, že po přepočtení tržním kurzem bude Big Mac stát stejně v USA, ČR i kdekoliv jinde na světě. Pokud tomu tak není, považuje se měna daného státu za nadhodnocenou (Big Mac vychází dráž) či podhodnocenou (Big Mac je levnější).

Lze předpokládat, že se v nadcházejícím období bude směnný kurz upravovat tak, aby Big Mac stál v obou zemích stejně. Tedy pokud zrovna nezuří měnová válka mezi státy a daná země se nesnaží svojí měnu uměle oslabit tak, aby byl kurz výhodnější pro exportéry.

Jak si aktuálně stojí měny jednotlivých států podle Big Mac Index?

ZeměNadhodnocení (+), podhodnocení (-) měny v %
Norsko+79
Švédsko+74
Švýcarsko+63
Brazílie+29
Uruguay+24
Egypt-45
Ukrajina-46
Hongkong-49
JAR-53
Indie-61

Jak je vidět v tabulce, nejvíce podhodnocená je aktuálně měna JAR a Indie. Naopak nejvíce nadhodnocené jsou měny NorskaŠvédska a Švýcarska. Pochopitelně přepočtem na hamburgery respektive americké dolary. 

Který hamburger je v McDonald’s nejlevnější?

Nejlevnější hamburger, který je v McDonald’s k dostání, je Cheeseburger. Jeho cena je pouhých 25 Kč a skládá se ze 100% čistě hovězí placky, amerického sýra, cibule, nakládané zeleniny, kečupu a hořčice, to vše podávané na opečené housce. Dosud nebyl v McDonald’s zaveden způsob platby qr kódem.

Ostatní hamburgery, jako je Big Mac a Quarter Pounder, jsou o něco dražší. Částka však nesahá do takové výše, že by si na to musel člověk vzít půjčku na ruku.

Big Mac obecně

Big Mac je hamburger prodávaný řetězcem rychlého občerstvení McDonald’s. Byl uveden na trh ve Spojených státech v roce 1967 a je jedním z nejznámějších výrobků této společnosti.

Big Mac se skládá ze dvou hovězích placiček o hmotnosti 45,4 g, speciální omáčky, salátu, sýra, nakládané zeleniny a cibule na třídílné sezamové housce. Je známý svou výraznou chutí a je jedním z nejoblíbenějších hamburgerů, které jsou v McDonald’s k dostání.

Proč je Big Mac tak oblíbený?

Big Mac je oblíbený díky své jedinečné chuti a svému kultovnímu postavení. Speciální omáčka, salát, sýr, okurky a cibule dohromady vytvářejí výraznou chuť, kterou v jiných hamburgerech jen těžko člověk najde.

Big Mac se navíc stal kulturním fenoménem, protože mnoho lidí zná slogan „Dvě hovězí placky, speciální omáčka, salát, sýr, okurky a cibule v sezamové housce“. Díky tomu se Big Mac stal jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších rychlých občerstvení na světě.

Kolik kalorií má Big Mac?

Big Mac má 540 kalorií. Skládá se ze dvou 45,4 g velkých hovězích placiček, speciální omáčky, salátu, sýra, nakládané zeleniny a cibule na třídílné sezamové housce. Kromě toho obsahuje 24 g tuku, 46 g sacharidů a 25 g bílkovin.

Jak si připravit Big Mac doma?

McDonald’s je jednou z nejoblíbenějších restaurací rychlého občerstvení na světě. Oblíbená je zejména v Severní Americe, Evropě a asijsko-pacifické oblasti. Značka má více než 38 000 provozoven po celém světě a každý den obslouží miliony zákazníků.

Ingredience:

  • 2 hamburgerové housky
  • 2 hovězí placky
  • speciální omáčka
  • drcený hlávkový salát
  • nakrájený sýr
  • nakrájené okurky
  • nakrájená cibule

Postup:

Předehřejte velkou pánev na středním plameni. Vložte na pánev hovězí placičky a opékejte je 3-4 minuty z každé strany nebo dokud nejsou propečené.

Mezitím potřete speciální omáčkou obě strany hamburgerových housek. Na housky položte upečené hovězí placičky a navrch dejte salát, sýr, kyselé okurky a cibuli.

Housky uzavřete a vychutnejte si Big Mac jako z McDonald’s.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang