Chceš uspět?

Chceš uspět? Myslím tím opravdu uspět. Chceš? Jako pracovní úspěch beru to, že se můžu živit tím, co mě baví. Nebo pracuji pro nějaký cíl, který mi dodá uspokojení a daný cíl mi v něčem pomůže, i když cesta k němu mě nebaví (Např. budu vykonávat funkci manažera s nadstandardním platem. Ale vím, že když tam vydržím určitou dobu, našetřím si tolik finančních prostředků, které mě „donesou” k vysněnému cíli).

Nebo mám finanční příjem z věcí, do kterých jsem investoval v minulosti a nyní můžu dělat co mě baví, i když mě to neuživí. Tomu říkám pracovní úspěch. Pořád chceš uspět? Pokud ano, gratuluji. Ale zůstat u slova CHTÍT nestačí. Musíš počítat s tím, že minimálně na začátku budeš muset dělat víc než ostatní. Po práci, místo televize. Po studiu, místo sezení v hospodě s kamarády, nebo po brigádě. Budeš muset číst pro tebe novou literaturu, poslouchat audioknihy, číst tematické články. A to je jen začátek. Později budeš muset začít jezdit na semináře, kde rozvineš dosažené vědomosti z části teoretické na úroveň praxe.

Co dalo nejvíc mně, to jsou schůzky s lidmi, kteří jsou úspěšní v tom, v čem chci být úspěšný i já. Chceš být úspěšným hokejistou? Těžko se budeš radit s bankéřem a naopak. Připrav se také na to, že tě blízké okolí bude někdy zrazovat od tvého cíle, nebo ti budou házet klacky pod nohy. Také jsem si myslel, že je to jen oblíbená věta vkládaná do citátů, ale je to tak. Lidé mají vyjeté své koleje, kterými jezdí většina lidí a kdo jede mimo ně, je zvláštní. Musí si tím ale každý projít. Jak budeš měnit své myšlení, budeš měnit i své přátele kolem sebe. Jde o přirozený rozvoj člověka.

Říká se, že jsi průměrem pěti lidí, s kterými se nejčastěji stýkáš a máš průměrný plat pěti lidí, s kterými trávíš nejvíce času. Platí to i u tebe? U mě opět ano. A je to logické. Těžko se budeš rozvíjet ve finanční gramotnosti, pokud máš kolem sebe převážně lidi, kteří si berou spotřebitelské úvěry i na koupi nového telefonu. Naopak když začneš trávit čas s člověkem, který ti například ukáže jak koupit byt, který ročně generuje zisk 15%, rozhodně se profesně posuneš, i kdyby jsi nechtěl. Takový je zákon. Obklop se takovými lidmi, kterými bys jednou chtěl být i ty a máš z půlky vyhráno. Jen ti poradím z vlastní zkušenosti – neporovnávej se s nimi. Oni jsou o veliký kus před tebou. A to je dobře, mají ti co dát. Ale neporovnávej se s nimi. Na začátku tě to bude jen demotivovat. 

Co bych zmínil jako další důležitou věc? Parťák. Najdi si kamaráda, který je přibližně na stejné úrovni jako ty a jděte do toho společně – pokud tedy máte i společný cíl. Ve dvou se to lépe táhne a zde to platí dvojnásob. Dva páry uší slyší víc než jeden, to samé platí i s očima. Jeden druhého budete podporovat svými výsledky. Vždy udělá jeden z vás malý krůček napřed a toho druhého to naučí a řekne mu, jak toho dosáhl. A tímto způsobem budete růst rychleji. Stále chceš uspět?

TIP: Někdy se ovšem může stát, že i přes veškerou snahu se uspět nedaří a člověk se může krátkodobě dostat do finančních problémů. V takovém případě si může sjednat krátkodobou mikropůjčku od Zaplo. Podmínky půjčky včetně Zaplo zdarma recenze lze najít v podrobnějším článku.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang