Pivo Carlsberg – na trh českých pivovarů vstupuje dánský gigant

Světová pivovarnická čtyřka Carlsberg zakoupila většinový podíl ve společnosti Žatecký pivovar, spol. s r.o. za nezveřejněnou částku. Stoprocentní podíl zatím držela kyperská společnost Kordoni Holdings Limited, jejíž společníci nejsou známi.

Pivovar Carlsberg je jedním z nejúspěšnějších pivovarů v Evropě. Má sídlo ve dvou zemích, v České republice a v Německu. Carlsberg je největším pivovarem v České republice a patří do skupiny Carlsberg Group.

Pivo jako oblíbený nápoj

Pivo je alkoholický nápoj vyrobený z pšenice, ječmene a dalších ingrediencí. Vyrobí se vařením, kvašením a ležákem. Pivo je jedním z nejstarších alkoholických nápojů na světě a jeho výroba se datuje až do období starověku.

Pivo je obecně známé pro svou jemnou chuť a lehkou pitelnost a je velmi oblíbené po celém světě. Existuje mnoho druhů piva. Nejznámější druhy piva jsou ležák, světlé pivo, tmavé pivo, pšeničné pivo, IPA, stout a další. Pivo může vyrábět jakákoli restaurace nebo pivovar.

Pivo se nejčastěji vyrábí v pivovarech, které mohou být malé, místní nebo velké s celosvětovou působností. Pivo je zejména v České republice velmi oblíbené. Někteří lidé preferují česká piva, jiní preferují značky zahraničního piva. Někteří lidé dávají přednost lehčím pivům, jiní preferují silná, hořká piva.

Carlsberg

Pivo všeobecně je jedním z nejoblíbenějších alkoholických nápojů na světě. Zde je pár faktů o pivovaru Carlsberg:

  • Carlsberg je jeden z největších pivovarů na světě a je hlavním výrobcem piva v Evropě.
  • Pivovar Carlsberg je významným hráčem v evropském pivovarnictví s více než 170 lety výroby.
  • Carlsberg je hlavním výrobcem v několika zemích včetně Německa, UK, Francie a Polska.
  • Carlsberg je největším výrobcem piva v České republice a více než polovina českého trhu patří Carlsbergu.
  • Carlsberg se zaměřuje na inovace a uvedl několik nových piv, jako jsou Carlsberg Smooth, Carlsberg Pilsner a Carlsberg Export.
  • Carlsberg se v posledních letech soustředí na zlepšení udržitelnosti a jako první pivovar na světě využívá obnovitelnou energii.
  • Carlsberg se také snaží posílit svou sociální odpovědnost a nedávno představil svůj program „Pivo pro lepší život“, který podporuje místní komunity.

Carlsberg má bohatou historii a je jedním z nejstarších pivovarů v Evropě. Založila jej Johann Jacobsen v roce 1847 ve dvou městech, v Kodani a v Plzni. V Kodani je pivovar stále provozován a je tam sídlo hlavního pivovaru. Pivovar byl pojmenován po Carlsbergově rodině, která je jeho majoritním vlastníkem.

V současné době je pivovar úspěšný ve více než 40 zemích po celé Evropě. Jeho produkty jsou dostupné v obchodech a restauracích po celé Evropě. Mezi jeho nejpopulárnější produkty patří Carlsberg, Tuborg, Kronenbourg 1664, Somersby a Grimbergen.

Pivovar Carlsberg a životní prostředí

Carlsberg se v poslední době zaměřil na ochranu životního prostředí a uvádí na trh nové produkty, které jsou vyrobeny z obnovitelných zdrojů. Mezi tyto produkty patří například pivo Carlsberg Green. Pivovar také věnuje velkou pozornost procesům výroby, aby se minimalizovali jeho dopady na životní prostředí.

V poslední době se Carlsberg soustředí na podporu místních komunit, které jsou závislé na pivovaru. Snaží se zajistit, aby jeho zaměstnanci měli dostatečnou vzdělávací příležitosti a aby se zabývali místními charitativními projekty.

Vzhledem k jeho bohaté historii a úspěšnému podnikání je Carlsberg jedním z nejúspěšnějších pivovarů v Evropě. Jeho produkty jsou k dispozici v obchodech a restauracích po celé Evropě a jeho výrobky jsou vysoce kvalitní. Carlsberg se také snaží minimalizovat dopad na životní prostředí a podporovat místní komunity.

V oficiálním tiskovém prohlášení ke vstupu na český trh dánská pivovarnická skupina uvedla:

  • „Skupina Carlsberg uzavřela smlouvu o koupi 51% Žateckého pivovaru v České republice. Pivovar byl založen v roce 1801 a je umístěn uvnitř hradebních zdí města Žatec, které je v srdci slavného kraje, kde se pěstuje žatecký chmel. Pivovar má produkční kapacitu 0,2 milionů hektolitrů.

Prémiové české pivo představuje rostoucí segment napříč klíčovými trhy v Evropě a po této akvizici bude Carlsberg moci uvést hlavní značku pivovaru, Žatec, na vybraných trzích napříč skupinou Carlsberg. Pivo Žatec se vaří podle původních českých pivovarských tradic.

Pivovar také vyrábí bezlepkovou značku piva Celia. Celia je světlý ležák, vařený unikátním způsobem, který zachovává typickou chuť českého ležáku a zároveň umožňuje užít si pivo i spotřebitelům, kteří trpí celiakií.“

Pivovarnictví

Po světové jedničce Anheuser Busch InBev (353 mil. hl ročně), která do roku 2012 držela Pivovary Staropramen, dvojce SAB Miller (190 mil. hl; Prazdroj, Gambrinus, Kozel, Radegast) a trojce Heineken (172 mil. hl; Krušovice, Starobrno, Zlatopramen, Březňák), tak na náš trh vstupuje akvizicí globální pivovarnická čtyřka.

K nejznámějším značkám skupiny Carlsberg patří piva Tuborg, Kronenbourg nebo eponymní značka Carlsberg. Celkový výstav skupiny je kolem 120 milionů hektolitrů ročně. Případní zájemci mohou zakoupit akcie Carlsbergu na burze v Kodani a londýnské nízkonákladové burze CHIX. Carlsberg je také známý úzkou spoluprací s českobudějovickým Budvarem.

„Je to velmi čerstvá informace na to, abychom se mohli okamžitě vyjádřit k tomu, co nám novinka přinese. Zatím se nic nemění,“ prohlásil obchodní ředitel Žateckého pivovaru Radek Vincík. Během několika dnů prý bude vědět víc. „Jsme nyní v dobré kondici a máme stabilní pozici na trhu,“ dodal ředitel pivovaru, který má přibližně 50 zaměstnanců.

TIP: Co je to karta crypto.com? Odpověď nabídne tento článek.

Mnozí se obávají toho, že se chuť produktů Žateckého pivovaru zhorší podobně, jako se údajně zhoršila chuť i výše uvedených českých značek v držení světových gigantů. V této souvislosti je často opakován oblíbený termín „europivo“. Nebezpečím je prý kažení poctivě produkovaného Žatce přidávání modifikované kukuřice, tetrahopu namísto čerstvého chmele apod.

Z první světové pětky se zde akvizičně ještě nezjevil pátý největší pivovarník, čínský China Resource Brewery Ltd. s celkovým výstavem 106 milionů hektolitrů. Je ovšem otázkou, zda o to čeští pivaři stojí. Jedno je jisté – na „europivo“ by si už v takovém případě milovníci zlatavého moku stěžovat nemohli.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang