Čína prohlásila bitcoinové transakce za nezákonné, bitcoin se v reakci na to propadl

Na konci září letošního roku označila Čínská centrální banka všechny kryptoměnové transakce za nezákonné. Současně v Číně zcela zakázala používání bitcoinu a dalších kryptoměn. Tato zpráva vedla k oslabení kurzů třech největších kryptoměn včetně bitcoinu.

Nezákonným se v Číně současně stalo také poskytování služeb zahraničních kryptoměnových směnáren a burz. Z placení bitcoinem se tak v Číně stala ilegální činnost a občané nebudou moci využívat ani služeb zahraničních směnáren.

Čína je jeden z největších světových kryptoměnových trhů. Podle dat forenzní blockchainové společnosti Chainalysis z letošního léta byla Čína na druhém místě, pokud jde o hodnotu kryptoměnových transakcí. Čína se však dlouhodobě snaží si na trh s bitcoiny došlápnout.

Loňský rok přinesl Číňanům zákaz individuálních prodejů kryptoměn a první vypínání elektřiny vybraným bitcoinovým farmám. Letos pak Čína přišla s plošným zákazem těžby kryptoměn.

Kryptoměnové burzy současně zmizely z čínských internetových vyhledávačů. Nyní Čína přišla s plošným zákazem jakýchkoli kryptoměnových transakcí a odstřižení burz od klientely z kontinentální Číny.

bitcoinove-transakce-1189919
Nákup na online burzách je pravděpodobně nejvýhodnějším způsobem, jak získat bitcoin.

Centrální banka sdělila, že důvodem zákazu kryptoměnových transakcí je snaha ochránit majetek lidí a udržet ekonomický, finanční a sociální řád. Pravděpodobnější však je, že Čína chce mít transakce všech občanů země pod kontrolou.

K opačnému kroku na podzim přistoupila Salvadorská republika. Bitcoin byl v Salvadoru zlegalizován jako oficiální platidlo, čímž byl postaven na roveň americkému dolaru.

Cena bitcoinu, nejznámější kryptoměny, v reakci na vyjádření Čínské centrální banky klesla cena bitcoinu pod 43 000 dolarů (zhruba 930 000 Kč). Předtím se pohybovala nad hranicí 45 000 dolarů, na jaře se dokonce vyšplhala na rekordních 65 000 dolarů.

Cenové výkyvy však nejsou pro bitcoin ničím novým a je pravděpodobné, že kryptoměna se z negativních zpráv brzy oklepe.

Co je bitcoin?

Bitcoin je nejznámější a taktéž nejpoužívanější kryptoměna (digitální měna). Často je označován také jako měna virtuální. Peníze mají pouze elektronickou podobu, jejich majitel je může mít ve svém počítači jako soubory nebo mu je uchovává třetí strana. Počátky bitcoinu sahají už do roku 2008.

Bitcoin představuje alternativu nekrytým inflačním penězům. Bitcoin je navržen tak, aby nikdo nemohl tuto měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci.

Bez regulace finančních institucí se bitcoiny mohou přesouvat mezi jednotlivými uživateli nesmírně rychle, bez prodlevy, a to jak mezi mobilními telefony nebo speciálními bitcoin peněženkami, které slouží pro bezpečné uchování této virtuální měny.

Bitcoin je naprogramován pouze v omezeném počtu. V roce 2140 by mělo dojít k úplnému vytěžení všech bitcoinů, jejichž počet se zastaví na hodnotě 21 milionů

Jak bitcoin funguje a jak se těží?

Kryptoměny obecně pro svou existenci využívají šifrovanou peer-to-peer síť, která tak zajišťuje decentralizaci. Veškerá komunikace a činnost tedy funguje v této jedné obrovské P2P síti, ke které jsou připojeni jak uživatelé, tak těžaři – ti, co bitcoiny tzv. „těží“. Těžení bitcoinu se říká bitcoin mining.

K těžbě bitcoinů se využívá speciální hardware. V minulosti to byly hlavně grafické karty, nyní je to hlavně záležitost ASIC čipů, díky kterým se neuvěřitelně zvyšuje výkon potřebný pro bitcoin mining výpočty.

Bitcoiny emituje (těží) každý uživatel, co má doma počítač a nainstalovaný těžební software, který je volně dostupný ke stažení. Těžit bitcoin je ovšem možné i na mobilu.

V průvodci těžbou kryptoměn se lze dozvědět mnoho dalších informací o tom, jak se dají virtuální peníze těžit.

Kde koupit bitcoin?

Bezpečným a nejjednodušším způsobem, jak koupit bitcoin, je skrze krypto burzu. Zde si stačí založit účet, následně ověřit osobní údaje a obchodování s bitcoiny může začít. Na krypto burze je možné uskutečnit jak nákup, tak prodej kryptoměn.

Bitcoin lze členit na jednotlivé části, proto obchodování s bitcoiny lze provádět již od malých částek, klidně 100 Kč. Je však zapotřebí brát v potaz poplatky, které jednotlivé burzy za nákup bitcoinu vyžadují. Většinou se nejedná o velké sumy, tudíž se není třeba ničeho obávat.

Další informace o tom, jak koupit a podat bitcoin v roce 2021, si lze přečíst v podrobném článku. O investicích do kryptoměn se člověk může více dozvědět i na webu Hardyn.cz. Čtenář tu například zjistí, jak kryptoměny obecně fungují, jak těžit bitcoin na mobilu nebo jaké jsou výhody platformy a karty Crypto.com.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang