Investiční doporučení a kdy jim nevěřit

Pravděpodobně jste se v životě setkali s řadou investičních doporučení. Od amatérů i profesionálů. Já také. Pokud je mi nějaké takové doporučení někdy dáno, okamžitě reaguji otázkou a ptám se daného profesionála či amatéra zda do dané akcie či projektu sám investuje.

Pokud tomu tak není – a lidé mají někdy pozoruhodné výmluvy – důvěryhodnost takového doporučení u mne klesá do záporných hodnot. Jakou má takové doporučení váhu? Osobně bych se cítil trapně, kdybych něco takového lidem doporučoval a sám se neubíral stejným směrem. 

TIP: Investice jsou klíčové, když chce člověk být rentiér.

A přece. V reálném životě se dějí až neuvěřitelné věci! Investiční profesionál, který se živí tím, že ostatní lidé investují vám v rozhovoru v mediích řekne, že sám investuje všechny peníze do svého ranče. Nevím jak pro vás, ale pro mne je to něco zcela nepochopitelného. Skoro jako kdyby se jednalo o dva lidi (Ano, slovo schizofrenie mne taky napadá.). 

TIP: Broker eToro nabízí funkci tzv. Social Trading. Tento nástroj umožňuje zkopírovat investiční portfolio zkušeného a prověřeného investora a použít ho za své. Začátečníkům na poli investic to ušetří čas i peníze a navíc se mohou něco užitečného naučit.

Něco takového je pro mne stejně nepochopitelné, jako když prodejce vozů VW jde a koupí si vůz Mazda. Co to o něm vypovídá? Jak moc mu budete věřit když vám bude sugestivně doporučovat nový Golf nebo Passat? 

Moje „investiční“ doporučení je tedy prosté. Když se vám nějaké investiční doporučení nabízí, na prvním místě se dotyčné osoby ptejte a pátrejte po tom, zda do toho také vkládá svoje finanční prostředky. Pokud tomu tak není, prchejte. Takové rady totiž nemají žádnou důvěryhodnost.

TIP: Některé platformy brokerů nabízejí vzdělávací materiály o investování. XTB je má všechny v češtině. Mimo jiné se hodí seznámit s teorií Elliottových vln.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang