Jen po zprávách z c. bank váhavě posiluje

jen-posiluje

Jen k dolaru posiluje 0,2% d/d na 99,3 ve volatilním obchodování poznamenaném informacemi z Fedu a BoJ. Nejprve zápis ze zasedání Fedu o hlavní úr. sazbě snížil nebezpečí redukce monetární expanze, podobně pak trh interpretoval i následné vystoupení šéfa Fedu Bernankeho.

BoJ nezměnila nastavení parametrů monetární politiky a připojila mírně optimistické komentáře inflace a HDP byť mírně snížila jejich výhled. Upozornila ale na možnost další posílení monetární expanze. 

Fed v zápise k rozhodnutí o hlavní úrokové sazbě 18-19.června, kdy k rozhodnutí neměnit hlavní parametry jinak ultraexpanzivní monetární politiky vyvolal na trzích zvýšené očekávání redukce monetární expanze redukcí nebezpečí slabosti ekonomiky a trhu práce a posílením očekávání vývoje trhu práce.

Včerejší dokument poněkud oslabil jestřábí sentiment. Například ukázal, že přes uznání posílení ekonomiky a trhu práce řada členů vyžaduje další zlepšení. Navíc pozornosti Fedu neunikl ani poslední trend poklesu inflace – někteří nad tímto vývojem vyjádřili znepokojení. Na druhou stranu jiní bankéři potvrzovali potřebu redukce monetární expanze.

Větší tržní reakce ale překvapivě nastala při včerejším vystoupením Bernankeho v Bostonu na téma Století centrální banky USA: Cíle, rámce, odpovědnost.

Bernanke sice v úvodu naznačil, že vystoupení bude věnováno hlavně historickým ohlédnutím, což skutečně dodržel. Hlavním resumé vystoupení bylo, že práce centrálních bank není nikdy statická a je potřeba jejich adaptability vůči novým událostem, nápadům a měnícím se ek. a finančním podmínkám.

V následné diskusi ale pokračovalo trhy dále po zápsi Fedu redukovaly myšlenky redukce monetární expanze, když zmínil, že hladina 6,5% nezaměstnanosti uváděná v prohlášeních k rozhodnutí o úr. sazbách není spouštěcím mechanismem redukce monetární expanze.

Upozornil také na nebezpečí oslabené inflace, nedávné utažení monetárních podmínek a světové ekonomiky.

Celkově se domníváme, že události poněkud snížily očekávání redukce monetární expanze. Hlavní tendence patrná například na trzích dolaru, dluhopisů a zlata ale trvá.

Trh se minulý týden sice směřoval k hlavní rezisteci 103,6, ale sklonil před rezistenčním pásmem 101,6 – 101,9 a momentálně má potíže se trvaleji usadit nad klíčovou hladinou 100,0. Hlavními podporami jsou 98,8, pásmo 98,0 – 98,2, 94,3 a 93,7.

20130711_usdjpy-1419675

Obrazem současného trhu je komplexní rozsáhlá tvorba významného vrcholu před očekávanou významnější korekcí. Tím je dáno i zpomalení dosavadního půlročního růstového trendu a odkladem  střednědobého cíle 105,9.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang