Kurz finančního přežití – předrealizační postřehy

Před pár týdny jsem vypsal kurz finanční gramotnosti pro 20 účastníků. Kurz uzavírá kruh. Dám část svých znalostí k dispozici výměnou za finanční odměnu a výtěžek bude věnován na chráněnou gastro dílnu, kde pomůže handicapovaným zapojit se do společnosti. 

Dnes bych se s vámi rád podělil o průběh registrací a momenty v chování potenciálních účastníků, které mě zaujaly. Nejsem psycholog, proto uvítám komentáře vysvětlující chování. Celá akce byla ohlášena pouze na mé osobní stránce na facebooku a to dne 17.8.

Jediná informace, která byla zveřejněna, sdělovala“ – školení finanční gramotnosti bude realizováno v průběhu září – počet lidí max. 20 a půjde o rychlost přihlášení. Přesné informace budou v pondělí 22. 8. ve 20:00 zveřejněny na mém blogu. Víc nic.

V následujících dnech jsem dostal cca 31 žádostí o předregistraci, které jsem musel odmítnout. Tito lidé nevěděli čas/místo/cenu. Plus nějaké poptávky na bližší informace, které jsem směřoval na pondělní článek. Pondělí 20:00 započaly registrace.

Záměrně nebyl v článku podrobně popsán obsah kurzu. Přečtení článku trvá cca 90 vteřin, poté se přechází na registrační formulář. První registrace se objevila po 19 vteřinách. Během krátkého času 4 minuty a 38 vteřin se zaplnilo 15 míst, které byly jen o rychlosti. Během prvních 5 minut článek vidělo 382 čtenářů.

TIP: Vše důležité o tom, jak těžit bitcoin, je uvedeno v tomto článku.

Během první hodiny se přihlásilo 56 účastníků. Další 2 místa byla losována ve středu 22.8. Do losování se dostalo zaregistrovaných 54 účastníků, kteří neměli to štěstí být v první patnáctce. Máme tedy 17 účastníků. Zbývající 3 místa byla, tedy měla být, postupně nabízena v elektronické dražbě vždy 2 – 3 dny dražba začínající od 1 Kč. Všichni nevylosovaní byli o aukcích informováni.

První aukce dopadla výsledkem o 50 Kč vyšším než byla původní cena kurzu. Přestože bylo osloveno všech 52 neúspěšných registrovaných, do aukce se zapojilo jen 5 z nich. Druhá aukce dopadla ještě o poznání hůře. Účastníků bylo o jednoho méně, tedy 4, a vítězná cena byla ve výši 3 500 Kč (oproti ceně 5 999 Kč při registraci). 

Z tohoto důvodu byl původní záměr třetí aukce stornován a byl dolosován účastník ze zbývajících pozdních registrací. V mezičase se 1 z původních 15 účastníků odhlásil. Po zkušenostech s aukcí byl nalosován poslední z pozdních registrací a tím se skupina uzavřela. Postřehy a zamyšlení: Ačkoliv jsem ohlásil, že neberu předregistrace, dostal jsem jich více než dost.

Čím to je, že takto fungujeme? Stačila pouze krátká zpráva na soukromém profilu, aby v ohlášený okamžik číhalo několik stovek potenciálních účastníků bez znalosti času, místa, ceny, náplně. Je opravdu facebook tak silným nástrojem? Umíme jej správně využívat? Na naplnění 15 míst stačilo pouhých 5 minut.

Tohle mě hodně překvapilo.  I přes více než padesát potenciálních účastníků, kteří byli ochotni zaplatit za kurz 5.999 Kč se našlo pouze 5 jedinců, kteří byli ochotni kurz vydražit. Že by jedna drobná překážka zkomplikovala realizovat to, co chceme? Či snad se nám nechce udělat ten krůček navíc? 

Cena kurzu v první dražbě výrazně nepřesáhla oficiální cenu. Osobně jsem předpokládal, že cena bude tak o 20 – 30 % vyšší. Cena kurzu v druhé dražbě dosáhla 60% avizované ceny. Kde je v tuto chvíli oněch 50 zájemců ochotných zaplatit 6 000 Kč?

Tomuhle nerozumím už vůbec. Přiznám se, že celá akce ve mně vyvolala několik nezodpovězených otázek a ačkoliv je to mimo téma investic, rozhodl jsem se s Vámi o ni podělit. Třeba chystáte podobné akce a najdete tu inspiraci či námět. Také nebudete tak překvapeni z (pro mě) nelogického chování některých zájemců. 

Je i dost možné, že článek bude číst někdo z více než 50 smutných registrovaných, na které se místo nedostalo. Poprosím i jej (ji) o komentář. Předem díky za postřehy a věřím, že výše popsané informace budou někomu k užitku. Já najít dříve podobné, neměl bych onen „geniální“ nápad s aukcí.

TIP: Ukázalo se, že finanční gramotnost Čechů je lepší než před 5 lety. Podle průzkumu agentury IPSOS pro Air Bank totiž Češi lépe posuzují výhodnost půjček než před pěti lety.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang