
Česká národní banka (ČNB) je centrální bankou České republiky. Vykonává dohled nad finančním trhem a disponuje kompetencemi správního úřadu v rozsahu stanoveném zákonem. Co dalšího bychom o této instituci měli vědět?
Fungování České národní banky je ošetřeno zákonem o České národní bance, tedy zákonem č. 6/1993 Sb. ČNB je právnickou osobou se sídlem v Praze. Zastoupení má v sedmi regionech. Mezi ty patří:
- Praha
- Ústí nad Labem
- Plzeň
- České Budějovice
- Hradec Králové
- Brno
- Ostrava
S majetkem a devizovými rezervami musí hospodařit s odbornou péčí. Pokud by mělo být nějak zasahováno do její činnosti, musí to být jedině v zákonem stanovených případech a v souladu s aktuální zákonnou úpravu.
Centrální banka samozřejmě musí spolupracovat s dalšími finančními institucemi. Patří mezi ně:
- Evropský systém centrálních bank
- Evropský systém dohledu nad finančními trhy
- Evropská rada pro systémová rizika
- evropské orgány dohledu nad finančními trhy
Nejvyšší řídícím orgánem bankovní rada. Členy bankovní rady jsou pak:
- guvernér
- 2 viceguvernéři
- 4 členové bankovní rady
Členy jmenuje prezident České republiky na období šesti let (maximálně dvakrát).
Hlavní cíle
Činnost instituce by měla směřovat hlavně k cenové stabilitě, a to v souladu s článkem 98 Ústavy České republiky a v souladu s primárním právem Evropské unie. Mezi nejdůležitější úkoly patří tedy hlavně dosažení a udržování cenové stability (dosažení a udržení nízké inflace pro udržení udržitelného hospodářského růstu). Účinnost používání různých měnových nástrojů, které by vedly k plnění cílů je nezávislost centrální banky.
Dále se instituce musí starat o to, aby byla zachována finanční stabilita a bezpečnost finančního systému v ČR. Proto je jejím úkolem také identifikovat rizika ohrožení finanční stability systému. Tím samozřejmě podporuje odolnost našeho finančního trhu. V neposlední řadě musí podporovat hospodářskou politiku v rámci EU a hlavně hospodářskou politiku vlády.
ČNB má dále za úkol určování měnové politiky, vydávání bankovek a mincí, řízení peněžního oběhu a platebních styků a zúčtování bank. Základní přehled o fungování České národní banky by měl mít každý, kdo přemýšlí, jak se stát rentiérem.