Libra čeká na Yellenovou

libra

Libra k dolaru roste 0,1% d/d na 1,642. Libra minulý týden zvládla obnovit platnost podpůrného pásma 1,633 – 1,639, které předchází podporám 1,625, 1,617, 1,612. Pokud by trh zašel až za tuto mez, otevřel by se prostor pro akceleraci poklesu na zónu 1,597 – 1,601 případně k 1,585. Před sebou má trh momentálně překážky 1,657, 1,662, 1,667 případně 1,674.

Libra během září dokázala projít přes hlavní rezistenční pásmo včetně hlavní multileté rezistenční linie, která držela letošní klesající trend.

20140211_gbpusdh4-5520002

Nákupním impulsem pro libru stejně jako pro jiné evropské měny bylo také rozhodnutí Fedu neredukovat ultraexpanzivní monetární politiku podpořené fiskální nestabilitou a nejistotou USA, která hrozí omezit ek. růst a rovněž některými solidními informacemi ekonomiky Spojeného království.

Logicky se pak Fedu zmenšil prostor redukovat ultraexpanzivní monetární politiku do konce roku. Porušení zmíněných rezistencí popírá celkový klesající pohled na trh. Poničení ale ještě nelze považovat za definitivní.

Dolaru pak vlily novou krev do žil poslední příznivé informace americké  ekonomiky včetně trhu práce a signály z Fedu tendence další redukce monetární expanze.

Co tě nezabije – to tě posílí: v první polovině listopadu s postupem dolaru na globálních finančních trzích libra byla pod silným prodejním tlakem, ale tržní poryvy ustála na silnějších úrovních než třeba euro či švýcarský frank také díky některým solidním informacím ek. aktivity Spojeného království.

Kurs GBP/USD se tak již měsíc drží blízko 2 a 1/4letého maxima. Na bedrech podpor, hlavně 1,585 nicméně bude ležet hlavní zátěž potvrzení, zda-li posilování libry bude dlouhodobější. Proto bude v příštích měsících extrémně záležet na tom, jestli zmíněná podpora odolá atakům na pokles. Pokud ne, trh může spadnout do propasti.

20140211_gbpusdh4-5520002

Hlavní událostí dne bude pololetní prezentace Zprávy monetární politiky  šéfky Fedu Yellenové ve Sněmovně reprezentantů (16.00 SEČ). Zpráva přinese detaily a rozpracování strategie monetární politiky Fedu.

Centrální banka nastoupila na cestu redukce expanze monetární politiky, což potvrdila přes slabší informace  ek. aktivity v zimě při lednovém zasedání monetární politiky. Nelze předpokládat, že Yellenová tuto linii zásadně změní. Tím spíše, že dosud hlasovala s hlavním proudem výkonného tělesa FOMC.

Na druhou stranu Yellenová má možnost poprvé v rámci strategie alespoň přinést určitý posun rétoriky a stylu centrální banky, neboť vystoupení v Kongresu bude bude jejím úvodním vystoupením ve funkci hlavy Fedu.

O britské libře

Britská libra, oficiálně známá jako libra šterlinků, je měna Spojeného království. Má dlouhou historii, která sahá až do 8. století a stala se jednou z nejvýznamnějších světových měn.

Historie britské libry sahá až do období anglosaské Anglie, kdy se používaly stříbrné mince zvané sterlingy. Název „libra“ pochází z latinského slova „libra“, což znamená váha. Během středověku byla libra spojována s librou stříbra, která byla hlavní jednotkou hodnoty.

V průběhu času prošla britská libra různými změnami a reformami. V roce 1694 byla založena Bank of England, která se stala centrální bankou Spojeného království a měla vliv na emisi a správu libry. V roce 1816 byl zaveden zlatý standard, který vázal hodnotu libry na určité množství zlata.

V 20. století se libra dostala do turbulentních období. Během první světové války byla libra přechodně odpojena od zlatého standardu. V roce 1949 byla zavedena devalvace libry a v roce 1971 byla opuštěna úplně, což znamenalo konec zlatého standardu pro britskou měnu.

Britská libra se ocitla v nejistotě po referendu o vystoupení Spojeného království z Evropské unie, známém jako Brexit. Od té doby dochází ke kolísání hodnoty libry v závislosti na vyjednáváních a vývoji vztahů mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 73 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang