Panama Papers, Nebe peklo ráj (daňový?)

V posledních několika dnech jsme obětí neuvěřitelné mediální masírky na téma daňových rájů, uniklých informací PanamaPapers a spousty zvučných jmen, které údajně v dokumentech jsou. Když jsem si tak přemýšlel nad hlavním důvodem celé mediální kampaně, je poměrně jasný. Noviny se musí prodávat, televize se musí sledovat.

A dneska jsou čtenáři tak otrlí, že jim nestačí přečíst na poslední straně vedle spoře oděné děvy vtip dne. Ba dokonce televizního diváka neuspokojí zvířátko na konci zpráv. Je potřeba mít pořádnou pecku. Ideálně skandál, vlastně spíš SKANDÁL. Chce to pořádnou pecku, která zvedne prodej či sledovanost. Abych ale celou mediální akci neodsuzoval snadno, rozhodl jsem se udělat si drobnou rešerši a projel snad veškeré dostupné informace, prvotně v češtině.

A co jsem se dozvěděl? Nic, zhola NIC. V každém článku či reportáži padají známá jména vlastníků offshore společností. Jedním dechem je ale dodáno, že se nemusí jednat o protiprávní jednání. Ale tomu už čtenář/divák nevěnuje pozornost. Důležité je, že to zaznělo. Jména prezidentů (současných i bývalých), politiků, byznysmenů, sportovců, herců…kdokoliv slavný je dobrý, protože přitáhne pozornost. 

A tak tu máme Jackie Chana, hrajícího většinou kladné hrdiny, v roli záporáka, hrozného držitele smrtících akcií offshore společnosti. Miláček fanoušků Lionel Messi žongluje s akciemi jiné společnosti z daňového ráje. Dobře v dnešní době funguje i jméno Putin. Ale ten tam bohužel není. Nic není snazšího, než si pomoci oslím můstkem a zmínit, že v seznamech jsou lidé blízcí Putinovi. Třeba už jen proto, že jsou Rusové. Prostě toho Putina do článku či reportáže dostaneme, i kdyby to mělo být za cenu toho, že je divné, že tam chybí. Hodnota informací, které jsem našel v českých článcích a reportážích je v lepším případě nulová. Ale věřím, že to zvedne čtenost/sledovanost.

Vyvolává to dojem, že každý, kdo vlastní společnost v tzv. daňovém ráji, tak je podvodník, zloděj, korupčník. A běžný občane podívej se na něj a pohrdej. Vždyť jsou na stejném seznamu jako Krejčíř (toho času ubytovaný v apartmánu v Jižní Africe) Aby bylo jasno, nelobuji za daňové ráje a ani netvrdím, že mezi majiteli společností v kterémkoliv z rájů nejsou podvodníci či grázlíci. Jsou, stejně jako kdekoliv jinde.

Když postavíte do řady náhodně 10 podnikatelů z Čech (USA, Německa, …odkudkoliv), kdo z nás dá ruku do ohně za to, že mezi nimi není podvodník? Já tedy rozhodně ne. Vadí mi ta populistická masírka a manipulace. Věřím tomu, že u většiny majitelů společností se jedná o jednoduché a prosté – ochranu soukromí. Daňový ráj, lokalita, kde povětšinou platí společnosti nízké paušální daně v řádech jednotek tisíc či nižších desítek tisíc korun. Paušální – rovná, ta pravá rovná, daň.

Je to dobře či špatně? A co když je to jinak, co když neexistují daňové ráje a jejich rovné daně jsou v pořádku. A oproti tomu my žijeme v daňovém pekle? Jakožto potenciální ještě neusvědčený zloděj (čtěte ten, kdo každý měsíc vypisuje kontrolní hlášení DPH) platím, odvádím daně. Jaké? Daň z příjmu (15 či 19%), DPH (15 či 21%), odvody na sociální a zdravotní. Letos vyjde teoretický Den daňové svobody někdy na červen.

To znamená, že půl roku vydělávám na daně. Proč to kolem sebe nevidím, když tolik peněz odvedeme do rozpočtu? A to se raději nebudu pouštět do metodiky výpočtu dne daňové svobody, kterou byl datum vypočítán. Mohli bychom se dozvědět věci, o které snad ani nestojíme. Proč firmy utíkají? Za snažším, lepším, jednodušším. Proč jim nedat ty možnosti i u nás? Udělat z naší republiky Ráj podnikatelský, nejen daňový. Nastavit daně tak, aby se nikomu nevyplatilo vymýšlet cesty, jak si na daních ulevit. Naopak se pokusit přitáhnout zahraniční movité podniky a podnikatele.

Ale to my ne, místo toho prohlásíme daňovou optimalizaci za trestný čin bez pevně stanovených hranic. Rád bych se jednou dočkal doby, kdy se z médií dozvím celou pravdu a gymnasticky upravenou verzi o podvodnících nepodvodnících. Ale to bych chtěl asi moc. Co si o celé věci myslíte vy? Máme šanci?

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang