Sting: zpěvem na svatbách látá díry v rozpočtu

Být zpěvákem na svatbách nepatří zrovna mezi sny umělců. Zpívat opilcům bezduché předělávky sentimentálních hitů nikoho příliš neláká. Něco jiného ale je, pokud za tuhle poněkud otravnou práci dostanete královsky zaplaceno.

I tak ale překvapí, že se touto činností zabývá i taková legenda, kterou je nesporně britský zpěvák Sting, který podle odhadů nashromáždil majetek v hodnotě 180 milionů liber.

Podle dobře informovaných zdrojů deníku Daily Mail obdržel Sting 1 milion liber za pouhou půlhodinu zpěvu na svatbě dcery finančníka Jeffreyho Hecktmana. Jak je v branži zvykem, veškeré náklady spojené s vystoupením hradil objednatel nad rámec dohodnuté sumy.

Letos v březnu zase vystupoval na svatbě syna ruského oligarchy Michaila Gucerijeva. Výše honoráře není známa, ale opět se počítá se sedmimístnou sumou.

Důvod těchto krásně placených šolichů je ale zjevnější při bližším pohledu na Stingovo finanční zdraví. V poslední době se mu totiž vůbec nedaří. Jeho společnost Steerpike Limited žije jenom díky půjčkám, které do ní bývalý zpěvák The Police jako fyzická osoba pumpuje. Výše dluhů společnosti vůči Stingovi dosahuje již úctyhodných 17,3 milionů liber.

Jeho muzikál The Last Ship, který uvedl v druhé polovině roku 2014 na Broadwayi, se proměnil ve finanční noční můru. Příprava muzikálu stála podle informací deníku 11,4 milionů liber a provozní náklady dosahovaly 475 tisíc liber týdně.

Muzikál, který tématicky čerpal z jeho zážitků z dětství, byl již v lednu 2015 raději stažen z programu. Finančně neúspěšná je i filmová společnost jeho ženy Trudi, Xingu Pictures. Stingův známý deníku objasnil i další problém.

Jako všechny legendy minulosti si Sting začíná uvědomovat určité nepříjemné pravdy. On, Rod Stewart a Elton John mají stejnou potíž. Jejich nové nahrávky už rádia nehrají, takže se ani moc neprodávají.

O svých dětech prohlásil, že nemohou počítat s tím, že by žily z jím založených svěřenských fondů. „Musejí pracovat. To všechny moje děti vědí a zřídkakdy mě o něco žádají, čehož si velmi vážím. Řekl jsem jim, že po mě moc peněz nezbude, jelikož je utrácíme.

Máme spoustu závazků. Co vyděláme, to utratíme.“ Je to zřejmě pravda. Sting skutečně má obrovské finanční závazky. Je majitelem několika nemovitostí, které obstarává personál. Sting vlastní obří alžbětinský velkostatek ve Wiltshire, okázalé panství s vinicemi a olivovým hájem v Toskánsku, moderní dům u pláže v Malibu a relativně skromný dům v anglickém rezortu Lake District.

Jeho hlavní rezidencí je rozlehlý newyorský byt v obytné budově, která má být nejdražší na Manhattanu.

Sting sám přiznává, že má na výplatní listině 100 lidí. „Udržuju v chodu komunitu lidí.“ Je to podle jeho slov korporace, kterou řídí jeho žena Trudie. „Mám ale velmi dobrý tým manažerů a právníků. Ti všichni musí také dostat zaplaceno.“ Přinejmenším v minulosti ale při výběru spolupracovníků příliš šťastnou ruku neměl.

Jeho dlouholetý účetní Keith Moore zpronevěřil z jeho majetku 6 milionů liber, čehož si Sting ani nevšiml, dokud vše nevyšlo v roce 1992 najevo. Moore si odkroutil šest let ve vězení a na Stinga vzpomíná takto: „Nesnášel mítingy. Snadno se začal nudit, a tak byl docela rád, že může nechat obchodní stránku věci jiným.“

Totálním finančním negramotou ale Sting snad není. Loni prodal svůj prvotřídní dům v centru Londýna za 19 milionů liber s poukazem, že je pro něj a jeho ženy už příliš velký, když děti vylétly z hnízda. Také pronajímá své nemovitosti v Toskánsku. Pobyt v jedné z jeho vil stojí 6 tisíc liber týdně.

Za denní poplatek 208 liber je též možné pomáhat se sklizní na jeho vinicích a olivových hájích. A pokud vás neláká ani práce, kterou si zaplatíte, pak nezbývá než doporučit láhev vína nazvanou po jednom z jeho hitů – Message In A Bottle. Cena 15 a půl liber stojí pro fanoušky za úvahu. Lze ji koupit přes e-shop.

Je však zjevné, že nejlépe zalátává legendární zpěvák díry v rozpočtu tím, co umí nejlépe. Živou hudbou. Peníze na důchod byly zřejmě hlavním motorem reunionu do krve rozhádané skupiny The Police v roce 2007. Jenom Sting díky němu vydělal přinejmenším 4 miliony liber.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang