Virtuální měna Bitcoin a její nástrahy

Zhruba před půl rokem jsem psal zde o virtuální měně Bitcoin. A označil jsem Bitcoin za právě vznikající bublinu. Rozhodně nelze Bitcoin doporučit jako investici, jak se o tom v některých mediích píše. Přesto, za ten poslední půlrok si Bitcoin vedl docela dobře a zatím to vypadá, že dochází k jeho dalšímu rozšíření.

Ono je to především platidlo a něco takového stojí na důvěře. Pokud bude tedy dostatečný počet lidí, kteří tomuto platidlu budou důvěřovat, může si svoje místo najít.

Osobně jsem stále přesvědčen o tom, že něco jako světová měna nezávislá na státech, vládách a centrálních bankách dříve či později vznikne. Zda to bude zrovna Bitcoin, tím si nejsem jistý. Něco takového se samozřejmě vůbec nebude líbit ani vládám a politikům, ani centrálním bankám a centrálním bankéřům.

Z pochopitelných důvodů. Ztratí nad tím kontrolu. A přijdou o zdroj příjmu. Virtuální měna představuje alternativu k současným platebním systémům. A do jisté míry je tak ohrožuje. U Bitcoinu je navíc dán její konečný objem v oběhu. Tedy pokud budeme věřit tvůrcům. Právě zde vidím slabinu. Lze architektům Bitcoinu skutečně věřit?

Jako první projevil důvěru stát Střední Ameriky Salvador. V září 2021 Salvador zavedl bitcoin jako oficiální měnu.

Co je Bitcoin?

Bitcoin je decentralizovaná digitální měna, kterou v roce 2009 vytvořila anonymní osoba nebo skupina osob pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Byla to první představená kryptoměna a dodnes je nejznámější a nejhodnotnější.

Bitcoin funguje na technologii zvané blockchain, což je decentralizovaná účetní kniha, která zaznamenává všechny transakce provedené pomocí této kryptoměny. Na rozdíl od tradičních měn vydávaných vládami není bitcoin kontrolován žádnou centrální autoritou, jako je banka nebo vládní instituce. Místo toho se spoléhá na síť počítačů, které se podílejí na ověřování a potvrzování transakcí.

Jednou z klíčových vlastností bitcoinu je jeho omezená nabídka. Nikdy nebude existovat více než 21 milionů bitcoinů, což z něj činí deflační měnu. Tento nedostatek přispívá k jeho hodnotě a v průběhu let vedl k výraznému růstu ceny.

Kde lze platit Bitcoinem

To, zda se Bitcoin uchytí, závisí na tom, které a kolik obchodů jej bude ochotno akceptovat. A zde dochází k solidnímu posunu. Kupříkladu v takovém Izraeli oznámila nedávno největší zásilková služba, že začne tuto měnu akceptovat. Čím více zemí a obchodů akceptujících tuto měnu, tím větší šance na uchycení.

TIP: Tady je jednoduše vysvětleno, jak lze těžit bitcoin.

Transakce s bitcoiny probíhají přímo mezi uživateli bez potřeby zprostředkovatelů, jako jsou banky. Tyto transakce jsou zabezpečeny pomocí kryptografie, takže jsou vysoce bezpečné a odolné proti podvodům. Použití kryptografie také zajišťuje anonymitu uživatelů, protože bitcoinové adresy nejsou přímo spojeny s osobními údaji.

Jak získat Bitcoin?

Bitcoin lze získat těžbou, která zahrnuje řešení složitých matematických problémů pomocí výkonu počítače. Těžaři jsou za svůj příspěvek k zabezpečení sítě odměňováni nově vytěženými bitcoiny. Bitcoiny lze také nakupovat nebo směňovat na různých kryptoměnových burzách za tradiční měny.

Bitcoin si získal oblibu jako investiční aktivum, mnoho lidí jej považuje za uchovatele hodnoty nebo zajištění proti tradičním finančním systémům. Používá se také k online transakcím, převodům peněz a jako prostředek pro získávání finančních prostředků prostřednictvím prvotních nabídek mincí (ICO).

Cena bitcoinu však může být velmi volatilní, což z něj činí spekulativní investici. Jeho decentralizovaná povaha navíc vedla k obavám z jeho používání k nezákonným činnostem, jako je praní špinavých peněz a nákup nelegálního zboží.

Navzdory těmto problémům měl Bitcoin vliv na utváření širšího odvětví kryptoměn a připravil půdu pro vývoj mnoha dalších kryptoměn. Podnítil také zájem o technologii blockchain, která se nyní zkoumá a zavádí v různých odvětvích nejen v oblasti digitálních měn.

Nestabilita

Zásadní nedostatek v podobě značné nestability Bitcoinu bohužel trvá. Od měny nečekáte výkyvy, jaké proběhly letos, kdy Bitcoin stojí 20 usd, za pár měsíců více než 200 usd a za pár měsíců je těsně nad 100 usd. Jenom si představte, jak by asi vypadalo takové splácení hypotéky v Bitcoinech při takovéto nestabilitě.   

Silk Road

V říjnu prošel Bitcoin těžkou zkouškou. Po zásahu FBI byl uzavřen internetový obchod Silk Road. Podle odhadů až dvě třetiny byznysu na tomto digitálním tržišti tvořil obchod s drogami. Bitcoin zde fungoval jako hlavní platební nástroj. FBI tak zabavila údajně 3,6 milionu Bitcoinů. zatím se zdá, že existenci Bitcoinu to neohrozilo. 

Závěr

Stane se z Bitcoinu světové platidlo číslo jedna? Nevím. Zatím má dost zásadní slabiny. Ale rozhodně ukazuje cestu do budoucna. Osobně bych zatím s nákupem Bitcoinů počkal. 

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 77 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang