Věštec z Omahy nakupuje Apple

apple

Warren Buffett – jeden z nejbohatších lidí planety – musí stejně jako jiní velcí investoři oznamovat, jaké akcie v posledním čtvrtletí nakoupil. Pokud chcete těžit z jeho zkušeností a vhledu do businessu v USA, můžete buď investovat přímo do akcií Berkshire Hathaway (NYSE:BRK.B) nebo sledováním jaké akcie nakupuje a potom investovat dle vlastního úsudku.

Za poslední čtvrtletí Warren Buffett nakupoval hlavně aerolinky a akcie společnosti Apple. Ano čtete dobře, Warren Buffett velký odpůrce investic do technologických firem přidal za posledních pár let celkem dost technologických firem do svého portfolia. Co se v jeho pohledu na technologické firmy mohlo změnit nebo proč se i přes to rozhodl investovat do Applu?

Co Warren Buffett hledá a podle jakých měřítek se dívá na jednotlivé společnosti?

1. Business musí být jednoduchý a srozumitelný

Business Applu se nezdá zas tak složitý. Prodává iPhony, iPady, iWatches a služby jako aplikace, hudbu a filmy pro svá zařízení. Největší podíl na zisku má iPhone.

2. Business musí mít dlouhodobé konzistentní výsledky

Apple není žádný start-up. Existuje nějakých 40 let a s dotykovými telefony působí na trhu už 10 let. Její výsledky jsou za posledních 10 let velmi pěkné a konzistentní.

3. Dlouhodobí zákazníci a konkurenční výhoda

Apple má velké množství vášnivých stoupenců, kteří na jeho produkty nedají dopustit. Skvělý marketing také dělá své a lidé chtějí být TI s iPhonem. Další věcí je, že jakmile si uživatelé zvykli na ovládání Apple produktů, bude se jim těžce přecházet ke konkurenci. Protože lidé vyhledávající jednoduchá řešení se tomuto s chutí vyhnou i za cenu toho, že si připlatí.

Kromě jiného ovládání se s přestupem ke konkurenci jako je Android nebo Windows vážou i další náklady a potíže. Pokud má uživatel více zařízení, aktivně je používá, koupil si nějaké aplikace, hudbu, data si zálohuje do iCloudu. Přechod bude vyžadovat nejen více času na přesun souborů, ale také náklady spojené s nákupem aplikací nebo hudby.

4. Racionálnost a upřímnost managementu

Racionálnost se musí projevit v tom, jakým způsobem management investuje kapitál. Jestliže může investováním zpět do businessu přinést nadprůměrný výnos, potom by v tom měl pokračovat. Ovšem jakmile není schopný dosahovat nadprůměrných výnosů z investovaného kapitálu, měl by začít vyplácet dividendy a zpětně odkupovat akcie.

Poslechl jsem si záznam z konference, na které mluvil CFO Apple a podle toho, co jsem slyšel, není pro Apple problém jakkoliv velká akvizice. Nicméně velmi zvažují, jestli a jakou firmu koupí, jakým způsobem jí začlení do společnosti a jak to zvýší jejich hodnotu. Vypadá to, že nechtějí utratit peníze za každou cenu.

5. Margin of Safety

Warren Buffett raději koupí úžasný business za férovou cenu, než ucházející business za úžasnou cenu. Nic méně to neznamená, že by chtěl zaplatit 2 dolary za 1 dolar. Tedy, že by chtěl platit více než je hodnota společnosti. Proto vždy vyžaduje určitou marži mezi cenou na trhu a vnitřní hodnotou společnosti. Nakupoval v cenovém rozmezí 103 – 117$ za akcii.

Hodnota společnosti

Mezi hodnotovými investory je mnoho způsobů jak dojít k nějaké vnitřní hodnotě společnosti. Ne každá metoda se dá použít na všechny společnosti. Warrena Buffetta zajímají zisky vlastníků (owners earnings). V některých případech můžete použít i volné cashflow (free cashflow).

Za posledních 10 let rostou zisky vlastníků neuvěřitelným tempem 32 % ročně. Protože jsme hodnotoví investoři, kteří hledají profitabilní, rostoucí firmy, podíváme se trochu do budoucnosti jak na tom asi tak bude Apple za 5 let. Pokud si uděláte svůj domácí úkol, dospějete k tomu, že pokud bude Apple růst stejným tempem i následujících 5 let, budou jeho zisky vlastníků 38,35$ na akcii.

Nyní se Apple obchoduje za 14-násobek zisků vlastníků, průměr za posledních 13 let je 11,4-násobek, ale obchodoval se i na 28-násobku. Dejme tomu, že za 5 let se bude obchodovat přibližně za ten samý násobek zisků vlastníků.

Cena akcie by potom byla 536,9$.

Jaká je ovšem dnešní cena? To záleží na tom, jaký chcete mít roční výnos, pokud budeme konzervativní a řekneme, že chceme mít 10% ročně, potom bude akceptovatelná cena 333$. Dnes můžete nakupovat na cenu přibližně 137$.

Jenže, co když dalších 5 let nebude Apple růst 32% ročně, ale jen 10%? Potom by současná akceptovatelná cena pro dosažení 10% výnosu byla 133$. O trochu více, než za kolik můžeme dnes nakoupit.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang