Ropa slábne přes klesající dolar!

ropa-ropny-olej

Květnový futures kontrakt ropy WTI dnes roste vůči závěru pondělního obchodování 0,4 % na 35,6 USD/barel. Ropa ale v současném trendu slábne na měsíční minimum přes slabost dolaru a silnější zprávy americké ekonomiky a cen akcií. To ukazuje na hlubší slabost trhu.

Dlouhodobě totiž fundamenty zůstávají pro cenu ropy nepříznivé. Cena ropy je celkově stále pod fundamentálním klesajícím tlakem kvůli převisu nabídky ropy nad její poptávkou a silnému dolaru.

Makroekonomická data USA dnes: Dnes je na programu Obchodní bilance (02 2016, 14.30 SEČ) a Index ISM služeb (03 2016, 16.00 SEČ). Zahraniční obchod má vykázat stabilní schodek a pokles exportu a tím taky nepříznivý vliv silného dolaru a slabosti světové ekonomiky. Index ISM služeb a s ním taky solidní růst aktivity služeb má vzrůst.

Fundamentální pohled: Převis nabídky nad poptávkou, který ve druhém pololetí způsobil propad ceny ropy, je způsoben hlavně nabídkovou stranou. Světový trh začal čerpat více ropy z USA. Toto akcelerovala  taky neschopnost  OPECu změnit svou produkční a kvótovou politiku.

OPEC tak dosud prosazuje cíl udržet své tržní podíly namísto uměle snižovat objem produkce ropy z maxim a tak stabilizovat cenu. Také se tolik nenaplnila nebezpečí hrozby omezení nabídky ropy s vyhrocením napětí v Iráku a pokračující nestabilita na Ukrajině.

Poptávka po ropě se vyvíjí nejednoznačně, je tažena solidním ekonomickým růstem USA, kterou ale vyvažuje slabost jiných hospodářských center: Evropy, Japonska, Číny. K poklesu ceny dlouhodobě vedla též globální apreciace dolaru.

Fundamentální výhled: Fundamentální výhled je zatím pro ropu smíšený. Převis nabídky, která není tolik citlivá na pokles ceny ropy a již navíc může významně navýšit Írán po očekávaném uvolnění sankcí na vývoz ropy, nad poptávkou ropy zřejmě bude dlouhodobější jev, což udržuje ropu pod tlakem.

Z hlediska poptávky po ropě vývoj světové ekonomiky je smíšený, růst HDP USA a eurozóny může posílit, čínská ekonomika naopak zpomaluje růst.

Propad ropných cen z minulosti ale časem může poptávce po ropě a světovému hospodářství dát růstový impuls vzhledem k redukci nákladů na energie, suroviny a paliva a tím i k posílení růstu spotřeby a investic.

Zatím se tento efekt ale překvapivě příliš neprojevuje, možná proto, že nižší náklady, a tím i větší úspory, ekonomických subjektů neposilují spotřebu a míra úspor tak trvaleji roste.

Dolar v současnosti vůči hlavním světovým měnám slábne, na druhou stranu momentální i dlouhodobé fundamentální aspekty hlavně monetárních politik Fedu, ECB a BoJ naznačují možnost posilování dolaru.

Právě vývoje poptávky a dolaru mohou být pro směr ceny ropy rozhodujícími a klíčovými proměnnými, teprve případné oživení poptávky po ropě a/nebo pokles dolaru by mohly přinést změnu dlouhodobého trendu podpořené návratem ceny nad 63,5, na což ale zatím trh marně čeká.

Technický výhled: Dlouhodobý klesající trend začátkem ledna dokonce zavedl cenu ropy pod klíčovou dlouhodobou podpůrnou zónu v okolí 32,9. Návrat nad tuto hladinu ale zdaleka nemusí znamenat odvrácení klesajícího tlaku, významnější konsolidaci a obrat douhodobého trendu s pevným základem.

Pro odvrácení klesajícího tlaku a otevření významnější konsolidace trh potřebuje fundamentální zlepšení případně oslabení dolaru, které zatím nejsou příliš v dohledu.

Technickou podmínkou je pak trvalejší potvrzený návrat nad rezistence 32,9. K obratu dlouhodobého trendu a odrazu k prudkým růstům trh potřebuje splnit další podmínku, překonat 63,5.

Výhledově letos ale zůstává hlavní pozornost na klíčových podporách, jejichž případné proražení by potvrdilo pokračování klesajícího trendu s cíly až případně 16,7 (minimum z roku 2001) a 10,6 (minimum z roku 1998).

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang