Vyhněte se špatným půjčkám

vyhnete-se-spatnym-pujckam-2

Půjčka je někdy nejrychlejší cestou k získání potřebného finančního obnosu. Nejdříve si však promyslete, zda je skutečně nezbytné se zadlužovat. Průzkum ukazuje, že sedm z deseti Čechů vezme hned první nabízenou půjčku.

Lidé se často obrací na svou banku s očekáváním, že jim budou automaticky nabídnuty nejlepší podmínky jen proto, že jsou jejich klientem. Ovšem tak to není.

Pokud jste se pro půjčku opravdu rozhodli, srovnejte si všechny dostupné nabídky. Nejlepší půjčka vyžaduje čas ji najít. Půjčka rychle se totiž může dost prodražit. Srovnání půjček nabízí různé nezávislé portály, které se věnují financím.

Raději nespěchejte. Půjčku většinou chceme hned, ale zbrklost se v tomto případě nevyplácí. Mohli bychom totiž kývnout na nevýhodnou půjčku jen proto, že nejsme ochotni nějakou dobu počkat. O výhodnosti půjčky rozhodně nevypovídá rychlost jejího schválení. Půjčka do hodiny na ruku nemusí být nejvýhodnější. Stejně jako půjčky bez registru jsou nabídka, u které se vyplatí od začátku opatrnost. Neuspěchejte tedy své rozhodnutí, kvůli kterému byste pak platili zbytečně peníze navíc. Pozor na půjčky do hodiny, půjčky bez registru a další drahé úvěry.

Častou příčinou přistoupení na nevýhodnou půjčku je nízká finanční gramotnost a malá informovanost o nabízených produktech. Ke zvýšení finanční finanční gramotnosti rozhodně přispěje pravidelná četba portálu Vpenize.cz.

Nehledejte pouze informace o úroku. Nejsou v něm totiž zahrnuty poplatky a náklady na půjčku. Důležité je sledovat RPSN – roční procentní sazbu nákladů. Je vyjádřena také procentem, ale na rozdíl od úroku jsou v ní zahrnuty i všechny poplatky. Informuje tedy o tom, kolik půjčka bude stát se vším všudy.

Získat nejlevnější půjčku na trhu vyžaduje čas a hledání. Nenechte se také ovlivnit reklamami jednotlivých finančních ústavů. Reklamy vždy ukazují ideální variantu produktu, který zrovna pro vás nemusí být vůbec vhodný. Nechte si raději spočítat půjčku na míru vaší aktuální situaci.

Získáte-li půjčku, nepropadejte přílišnému optimismu. Nastavte si podmínky splácení tak, abyste měli dostatečnou rezervu v případě, že vás potkají jakékoli potíže.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang