Warren Buffett cítí na australském trhu profit

Po nedávných výprodejích na australském akciovém trhu se s velkou pravděpodobností blýská na lepší časy. Minulý měsíc další propad hodnoty společností na tamějším trhu přilákal i nejznámějšího lovce atraktivních valuací, miliardáře Warrena Buffetta, který do portfolia své společnosti za 390 milionů dolarů přidal akcie pojišťovací skupiny IAG. Buffett později v telefonickém rozhovoru s reportéry Fairfax Media prohlásil, že se rozhodně nejednalo o první a poslední nákup Berkshire Hathaway na australském trhu: „Pokud s námi budete dělat rozhovor za dva až tři roky, zjistíte, že máme v portfoliu čtyři až pět australských společností.“

Buffett: Mezi dalšími potenciálními nákupy mohou být banky

„Bankovní sektor je něco, na co jsem se díval. Banky mám rád, koneckonců držíme dlouhé pozice v amerických bankovních domech. Určitě se budu dále zaměřovat na banky. Řekl bych, že je velmi pravděpodobné, že za pět let budeme držet v portfoliu jednu nebo více australských bank,“ Buffett odpověděl na otázku, jestli budou banky mezi jeho dalšími nákupy.

Mnoho jeho příznivců a žáků je nicméně přesvědčeno, že australské banky musí zlevnit ještě více, aby je Buffett koupil. Australský bankovní sektor se obchoduje téměř na třínásobku své účetní hodnoty, tedy na daleko vyšších násobcích, než mají americké banky v portfoliu Berkshire Hathaway. Současné P/BV ratio Goldman Sachs je 1,24x, Wells Farga 1,75x a U.S. Bancorpu 1,96x. Wayne Peters, generální ředitel PetersMacGregor Capital Management a 18tiletý veterán setkání akcionářů Berkshire Hathaway o Buffetovi řekl:

„Bude chtít výnosy z IAG ponechat v domácí měně, proto bude zvažovat investice do australských společností. Rozhodně ale kvůli tomu nebude přeplácet. Byl bych velmi překvapen, kdyby nakoupil akcie tamějších bank v brzké době.“

Goldman Sachs rovněž sázejí na australské banky

Matthew Ross, stratég investiční banky Goldman Sachs nedávno klientům napsal, že se australské akcie oproti zbytku světa obchodují s výraznou slevou:

„Sedmdesát procent velkých australských společností v současnosti nabízí větší hodnotu než jejich zahraniční konkurenti a pouze deset procent australských značek spadá podle ukazatelů P/E, P/BV a EV/EBITDA do nejhoršího valuačního kvartilu jejich globálního odvětví.“

Rossův kolega Dion Hershan, který zodpovídá za správu fondu australských akcií Goldman Sachs je také přesvědčen, že si australské banky výprodeje posledních dní nezaslouží a proto využil nedávné poklesy k navýšení pozic.

Zatímco americký akciový index S&P500 si za poslední rok připisuje zisk lehce přes 3%, index MSCI Australia s velkou expozicí vůči tamějšímu finančnímu sektoru se za stejné období nachází ve ztrátě přibližně 23%.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang