Zaručte se, prosím!

rucitel

Finské půjčky se stávají na českém trhu stále populárnější a využívanější. Hlavní zvláštností, která popularitě tomuto typu půjčky značně přispěla, je možnost půjčení si bez ručitele. Má to však svou nevýhodu – tímto stylem nikdy nezískáte větší obnos peněz.

Ručitel je dle zákona třetí osoba (někdo jiný než dlužník, nesmí to být stejná osoba), která v případě neschopnosti dlužníka splácet převezme jeho platební povinnosti na sebe. Přesto ve většině případů (hlavně u vyšší částky) potřebujete k úvěru ručitele. Co to však pro Vás znamená, pokud se doopravdy rozhodnete ručit?

Hlavně s rozmyslem

Možná Vám to nemusí připadat jako až tak velký závazek, ale je rozhodně mnohem snazší stát se ručitelem, než se z této pozice vymanit. Do jisté míry vás to postaví do stejné pozice, jakou má dlužník, včetně požadavků, abyste případný dluh byli schopni splácet (zpravidla se jedná o úvěr na x desetiletí).

Objevuje se stále více lidí, kteří na svou ochotu “dojeli“. Může se stát, že jednoho krásného dne otevřete dopis, ve kterém se píše, že nesplácíte úvěr, přesto žádnou půjčku nemáte. Ne, banka se nespletla, to jen váš známý se pravděpodobně dostal do finančních potíží a banka teď bude vyžadovat peníze od vás.

Můžu se tohoto břemene nějak zbavit?

Jak již bylo zmíněno, dostat se z pozice ručitele není vůbec snadné, protože to musí schválit banka. Možná to nezní tak složitě, nicméně problém je hlavně v tom, že banka po vás bude chtít náhradu, nejčastěji v podobě jiného schopného ručitele.

Jedná se o zásah do smlouvy, tudíž si banka bude diktovat případné podmínky. Jen ve velmi málo případech se dokáže změnit způsob ručení – ať už např. na nemovitost či dokonce (hlavně pokud už uběhlo delší časové období) vypuštění ručitele.
img_a279017_w1728_t1485257754-8891259

Pozor hlavně na vyšší částky

Člověk by měl zbystřit, hlavně pokud by se měl zaručit pod vyšší částku. Vždy totiž mějte na paměti to, že pokud se dlužník dostane do problémů a vy daný dluh taky nesplatíte, tak za danou částku ručíte svým majetkem.

Výše úvěru, který může dlužník dostat bez ručitele, se v různých bankách pohybuje okolo jiných čísel, zpravidla od 300 tisíc korun výš už je ručitel potřeba. Ručením de facto vznikne spoludlužnický závazek, kdy na sebe přebíráte část požadavků z úvěrové smlouvy a s dlužníkem jste “na jedné lodi“.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang