Zaručte se, prosím!

rucitel

Finské půjčky se stávají na českém trhu stále populárnější a využívanější. Hlavní zvláštností, která popularitě tomuto typu půjčky značně přispěla, je možnost půjčení si bez ručitele. Má to však svou nevýhodu – tímto stylem nikdy nezískáte větší obnos peněz.

Ručitel je dle zákona třetí osoba (někdo jiný než dlužník, nesmí to být stejná osoba), která v případě neschopnosti dlužníka splácet převezme jeho platební povinnosti na sebe. Přesto ve většině případů (hlavně u vyšší částky) potřebujete k úvěru ručitele. Co to však pro Vás znamená, pokud se doopravdy rozhodnete ručit?

Hlavně s rozmyslem

Možná Vám to nemusí připadat jako až tak velký závazek, ale je rozhodně mnohem snazší stát se ručitelem, než se z této pozice vymanit. Do jisté míry vás to postaví do stejné pozice, jakou má dlužník, včetně požadavků, abyste případný dluh byli schopni splácet (zpravidla se jedná o úvěr na x desetiletí).

Objevuje se stále více lidí, kteří na svou ochotu “dojeli“. Může se stát, že jednoho krásného dne otevřete dopis, ve kterém se píše, že nesplácíte úvěr, přesto žádnou půjčku nemáte. Ne, banka se nespletla, to jen váš známý se pravděpodobně dostal do finančních potíží a banka teď bude vyžadovat peníze od vás.

Můžu se tohoto břemene nějak zbavit?

Jak již bylo zmíněno, dostat se z pozice ručitele není vůbec snadné, protože to musí schválit banka. Možná to nezní tak složitě, nicméně problém je hlavně v tom, že banka po vás bude chtít náhradu, nejčastěji v podobě jiného schopného ručitele.

Jedná se o zásah do smlouvy, tudíž si banka bude diktovat případné podmínky. Jen ve velmi málo případech se dokáže změnit způsob ručení – ať už např. na nemovitost či dokonce (hlavně pokud už uběhlo delší časové období) vypuštění ručitele.

Pozor hlavně na vyšší částky

Člověk by měl zbystřit, hlavně pokud by se měl zaručit pod vyšší částku. Vždy totiž mějte na paměti to, že pokud se dlužník dostane do problémů a vy daný dluh taky nesplatíte, tak za danou částku ručíte svým majetkem.

Výše úvěru, který může dlužník dostat bez ručitele, se v různých bankách pohybuje okolo jiných čísel, zpravidla od 300 tisíc korun výš už je ručitel potřeba. Ručením de facto vznikne spoludlužnický závazek, kdy na sebe přebíráte část požadavků z úvěrové smlouvy a s dlužníkem jste “na jedné lodi“.

Jak efektivně využít půjčku

Využití půjčky na velké nákupy může být skvělým způsobem, jak efektivněji spravovat své finance, ale je důležité vědět, jak půjčku správně využít, abyste se drželi svého rozpočtu. Zde je několik tipů, které vám pomohou využít půjčku co nejlépe:

  • Stanovte si rozpočet a držte se ho. Než si vezmete půjčku, je důležité si rozmyslet, co si můžete reálně dovolit každý měsíc splácet a zároveň pohodlně pokrýt své ostatní výdaje. Stanovte si rozpočet, který můžete dodržet, a zohledněte v něm případné další poplatky, například úrokové sazby.
  • Pečlivě si přečtěte podmínky půjčky. Než přistoupíte na půjčku, pečlivě si přečtěte její podmínky a ujistěte se, že smlouvě rozumíte. To vám pomůže zajistit, že vás později nezasáhnou žádné skryté poplatky nebo překvapení.
  • Pokud je to možné, připlaťte si. Pokud máte nějaké peníze navíc, je dobré je vložit na splátku půjčky. Pomůže vám to rychleji splatit úvěr a ušetřit na úrocích.
  • Zkontrolujte si své úvěrové skóre. Dobré úvěrové skóre je často nezbytné pro získání půjčky, proto je důležité si před podáním žádosti zkontrolovat své úvěrové skóre. Pokud je vaše skóre nižší, než byste si přáli, můžete začít pracovat na jeho zlepšení ještě před podáním žádosti.
  • Použijte půjčku na správné věci. Využití půjčky na velké nákupy nebo investice se často vyplatí, ale ujistěte se, že ji použijete na něco, co vám bude dlouhodobě ku prospěchu. Vyvarujte se použití půjčky na financování luxusních věcí nebo jednorázových nákupů, které si ve skutečnosti nemůžete dovolit.

Dodržováním těchto rad si můžete být jisti, že půjčku využijete co nejlépe a zůstanete nad svými financemi.

Historicky první půjčka

Půjčky se vyskytují po většinu lidské historie. Předpokládá se, že poprvé byly použity v sumerské civilizaci před více než 5 000 lety, dále je používali staří Římané, staří Řekové, Číňané a dokonce i původní obyvatelé Ameriky. V průběhu staletí se půjčky vyvinuly ze způsobu, jak spojit lidi ve společné věci, v podnikání s řadou pravidel a předpisů.

Ve Spojených státech byla první půjčka nabídnuta v koloniální době, kdy kolonie Massachusettského zálivu poskytla bezúročnou půjčku skupině osadníků, kteří chtěli postavit loď. Tato půjčka se řídila přísnými ustanoveními, která vyžadovala, aby byly peníze do určité doby splaceny s určitou výší úroku. Taková půjčka byla ve Spojených státech použita poprvé, ačkoli podobné struktury existovaly v jiných částech světa již od starověku.

Moderní bankovní systém, jak jej známe dnes, začal vznikem Severoamerické banky, která byla založena v roce 1782. Severoamerická banka byla první úvěrovou smlouvou, za kterou stála federální vláda. Nabízela půjčky jednotlivcům i podnikům a stanovovala úrokové sazby. Tato úvěrová smlouva položila základy pro rozvoj moderního bankovního systému a možnosti poskytovat úvěry.

Na počátku 19. století nabízely půjčky i banky se statutem státu, které však stále podléhaly přísným státním a federálním předpisům. Koncem 19. a začátkem 20. století se otevřelo více bank, které začaly nabízet úvěry s menší regulací, ale tyto úvěry stále musely splňovat určité normy.

Od té doby prošly půjčky obdobím rychlého rozvoje, který byl podpořen vynálezem kreditní karty a vznikem internetového bankovnictví. Dnes jsou půjčky dostupné jednotlivcům i podnikům v mnoha formách, například kreditní karty, hypotéky, studentské půjčky a půjčky před výplatou. Pravidla a předpisy upravující půjčky se také staly složitějšími a možnost zajistit si půjčku je dostupnější než kdykoli předtím. Není pochyb o tom, že půjčky jsou základním nástrojem moderního finančního systému a budou jím ještě mnoho let.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang