Akcie Apple, ocenění firmy a také pohled uživatele

Posledně jsme porovnávali Top 10 IT firem zde. A rovněž jsme nedávno rozebírali Apple zde. I když možná trošku jinak, než by někdo na finančním serveru čekal.

Dnes tedy zpět k Apple.

Moje osobní zkušenost s Apple

Pokud uvažujete o nákupu nějakého akciového titulu, není vůbec špatné si firmu osobně vyzkoušet. U některých firem to není tak snadné a tak to chce alespoň vyrazit do ulic a podívat se na výsledky jejich práce. O nákupu akcií Apple v tento okamžik neuvažuji, ale poprvé v životě produkt Apple vlastním a testuji.

Asi dva měsíce vlastním nový telefon iPhone 3GS. Telefon je nový, ovšem typ tři roky starý. Koupil jsem jej pragmaticky přes e-shop autorizovaného prodejce. Cena 7.900,- mne velmi oslovila. Přitom již nyní využívám nejnovější iOS6. Před tím jsem měl nejdražší telefon od Nokie a musím uznat, že s iPhonem se to moc nedá srovnávat.

TIP: Apple produkty a příslušenství je možné zakoupit také na eBay internetovém obchodě, nebo na Datart e-shopu.

iPhone 3GS je prostě bravůrní telefon. Je radost s ním pracovat. Je to vše jednoduché, přehledné, krásné, intuitivní. Jednoduchý a krásný design mne fascinuje. Jsem obdivovatelem Bauhaus a vzhled iPhonu 3GS je dle mého gusta. 

Někdo se možná pousměje nad tím, proč jsem si koupil starší typ a ne 4S či nepočkal pár týdnů na 5? Jenže já dělám rád dobré investice/nákupy. U tohoto mobilu mi přišel být poměr výkon/cena výjimečně dobrý. A je rozdíl zaplatit 7.900,- a 14.900,- za skoro stejný mobil.

Tedy, po nákupu svého prvního iPhonu je mi jasnější to, proč po něm tolik lidí tak šílí. I když to někdy spíše vypadá jako davové šílenství či Applenáboženství. Ten telefon je prostě super a marže výrobce je neméně super.

Zajímavou možností je pak pří nákupu akcie využít finanční páku.

Jak vypadá budoucnost Apple

Psal jsem to před rokem a myslím si to stále. Apple bez Jobse už není ten stejný Apple. Jobs byl schopen přinést revoluční produkt a dokonce změnit celé odvětví. Najde se v Apple další genius, který to dokáže a současně má takový vliv a dostane příležitost něco takového prosadit? Nevím. V Apple posledních deseti let měl Jobs absolutní postavení, což mu ovšem také umožňovalo prosadit si svou. 

A teď to podstatné. Na iPhone5 už je podle mne krásně vidět, že firma už pojede v jiném režimu. Je to prostě vylepšené 4 a 4S a jak moc se to vlastně liší od 3GS? Ani designově už to není tak čisté jako 3GS. Uznejte sami, udělal by Jobs iPhone5 tak, že „protáhne“ 4S?

A tak se obávám, a vlastně to čekám již rok, že firma Apple začne produktově pomalinku směřovat k průměru. Rozšíří portfolio. Už to nebude zacílení na 4 produkty, které vlastně řeší a pokrývají vše. Nedávno se také objevila zpráva, že Apple chystá menší iPad. Což je přesně to, co Jobs zavrhoval a malý iPad nebyl součástí jeho vize a neuznával jej. 

Jak si stojí akcie Apple?

Bez debat. Úspěch Apple je famózní. Firma má tržní kapitalizaci 611 miliard USD, viz čísla a graf zde. Je to nejdražší firma na světě a růst akcií za posledních 12m je nádherný. Jeden by si tedy mohl myslet, že už to musí být přepálené a předražené.

TIP: V obchodě Apple, tzv. App Store, je možné stáhnout například aplikaci na rozpoznávání hub.

Nojo, jenže když se podíváte na čísla, třeba na mnou často zmiňované P/E, které je u Apple aktuálně 15, musíte uznat, že to ocenění akcií zcela odpovídá. Je to vysloveně průměrné ohodnocení firmy. Zisk firmy je pozoruhodný. Z marží srdce investora plesá. 

Moje malé hodnocení Apple a jeho akcií

Produkty Apple jsou stále báječné a nutí lidi stát v noci před obchody při uvádění nových produktů. Slovy Jiřího Paroubka – kdo z vás to má? Ocenění firmy absolutně odpovídá a akcie předražené nejsou. O osud firmy mám strach, nevěřím, že to bez Jobse dokáží a budou přinášet další revoluční produkty. Osobně bych tedy do akcií Apple v žádném případě již nešel.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang