Koronavirus, černá labuť akciového trhu

Akciové trhy v posledním roce přinesly vysoce nadprůměrný růst a většina analytiků věří v růst i v roce 2020. Růst by měl být podpořen nízkými úrokovými sazbami podpořenými akcemi centrálních bank a obchodní dohodou mezi USA a Čínou.

Obchodní dohoda je klíčová zvláště pro čínskou stranu, protože ihned po uvalení cel ze strany USA došlo ke zpomalení čínské ekonomiky. Hrozba cel a sankcí na určitou dobu pominula, ale objevila se nová hrozba a to koronavirus identifikovaný v městě Wu-chan.

V souvislosti s možnou epidemií již došlo 24.1. k jednodennímu poklesu akciového indexu CSI 300 o více jak 3% a lze předpokládat další poklesy v následujícím období. 

Analytici srovnávají situaci s virem SARS v roce 2003 kdy bylo nakaženo více než 8000 lidí a zemřelo 774 lidí. Dopad na ekonomiku byl vyčíslen na 40 miliard dolarů. Pokud by se zopakoval stejný průběh jako v roce 2003 pak by pokles trhu byl krátkodobý maximálně v období několika měsíců a poté by následoval opětovný růst.

Nicméně situace dnes je odlišná a podle mě bude problém šíření infekce mnohem nebezpečnější než v minulosti. Virus se totiž velmi rychle šíří a vzhledem k čínskému novému roku kdy dochází k největší migraci lidí na světě je velká pravděpodobnost exponenciálního šíření viru. 

TIP: Akcie jsou jedním z prostředků pro ty, kdo chtějí vědět, jak být rentiér.

Rozdílný je také přístup vlády k preventivním akcím. Zatímco v minulosti se vláda snažila zatloukat a bagatelizovat situaci, tak dnes okamžitě informuje a uzavírá města, aby zabránila šíření.

Důvodem pro zvýšenou informovanost jistě nebude, že by se čínská vláda poučila z epidemie SARS a toho že neinformovanost zhorší situaci, ale spíše je situace mnohem vážnější než je uváděno a tedy nemá smysl nic tajit. O tom vypovídá i to, že je dnes kolem tisíce identifikovaných případů nákazy, ale tři případy jsou i ve Francii a USA.

Statisticky je nepravděpodobné, že by z tisíce nakažených lidí ve střední Číně někdo cestoval do Evropy a USA. Z toho vyplývá, že nakažených jsou již dnes desítky tisíc lidí a nemoc se u nich vzhledem k inkubační době ještě nemusela projevit. Vláda je si toho vědoma a z toho důvodu zastavuje cestování a zavádí největší karanténu v historii lidstva. 

Dopady na ekonomiku v Číně budou masivní. Projeví se v první řadě v cestování, maloobchodě a restauračním odvětví. Zde bude pokles tržeb krátkodobě v řádu desítek procent a záleží zda se podaří situaci vyřešit v řádu týdnů nebo měsíců.

Pokud by docházelo nadále k šíření viru je předpoklad uzavření továren a prakticky veškerých míst kde se lidé setkávají. V takovém to scénáři by mohl nastat znatelný pokles růstu HDP a případně i první pokles tohoto údaje, což je pro Čínu situace naprosto nepředstavitelná.

Pokud vezmeme paralelu kdy v roce 2003 byl pokles HDP v důsledku SARS okolo 1% lze dnes předpokládat zpomalení ve stejném rozsahu pokud se situaci podaří vyřešit v řádu nejbližších dnů.

V mnou předpokládaném scénáři kdy šíření epidemie bude pokračovat po celý únor, než se ji podaří dostat pod kontrolu bude pokles růstu HDP okolo 3%, tedy dojde k poklesu růstu ekonomiky Číny o polovinu.

Vzhledem k rostoucím dluhům v Číně může tento pokles vyvolat celou řadu bankrotů a především ovlivní trh s dluhopisy. Akciový index CSI 300 bude reagovat poklesem kdy lze předpokládat pokles k minimům loňského roku tedy pokles o zhruba 600 bodů na 3600. 

TIP: Co je to dluhopis, jaké existují druhy, proč je stále oblíbenější státní dluhopis a jaké výnosy z nich lze očekávat.

Z výše uvedeného lze předpokládat i kolísání celosvětových trhů. Z tohoto důvodu bych se vyhnul investicím v období následujících měsíců, nicméně zatím není důvod propadat panice a rušit již otevřené pozice s vyjímkou čínských akcií.

Můj předpoklad je pokles čínského akciového trhu v následujících měsících s následným růstem v druhé polovině roku. Celkově tedy pokud se šíření viru nevymkne kontrole budou čínské akcie na konci roku na stejných úrovních jako jsou dnes.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang