Bydlení ve vlastním s hypotékou na krku, nebo pronájem. Co je lepší?

mbank-vpenizecz-bydleni-s-hypotekou-nebo-pronajem-foto

Otázka bydlení začne dřív nebo později pálit každého z nás. Na co se zaměřit, když se rozhodujete, zda jít do vlastního, nebo ne, a na co si dát pozor, se dozvíte v našem článku.

Češi touží po jistotách

Většina Čechů preferuje bydlení ve vlastním. Ne každý si to ovšem může dovolit. Hypotéka s sebou přináší obrovský závazek i na 30 let. Jakmile si vezmete hypotéku, musíte každý měsíc splácet, a to v podstatě celý váš produktivní život. Výhoda je ale v tomto případě jasná. Když hypotéku splatíte, nemovitost je vaše a jste svým vlastním pánem. Je to jistota, kterou vám nikdo nevezme, a investice do budoucnosti.

Při koupi nemovitosti od developera buďte klidně šťouraví

Pozor si dávejte hlavně v případě, že budete nemovitost kupovat přímo od developera. Pokud investujete peníze do bytu nebo domu, který je ještě ve výstavbě, vystavujete se určitému riziku. Celá stavba se může nejenom značně zdržet, ale také nemusí být nikdy dokončena. Developera si vždy dobře ověřte a žádejte k nahlédnutí územní rozhodnutí a stavební povolení. Pokud ho developer nemá, dost riskujete, že se projekt nakonec neuskuteční a vy skončíte s prázdnýma rukama. 

Nenechte se ošálit pronajímatelem

Druhou možností bydlení je pronájem nemovitosti. Téměř vždy je to první stanice pro studenty nebo mladé lidi, kteří na svých bedrech ještě nechtějí nebo nemohou nést zodpovědnost v podobě hypotéky. Na druhou stranu bude nad pronájmem vždy viset otazník. Majitel může nájem navýšit nebo ukončit nájemní smlouvu. Co se týče zvýšení nájemného, pronajímatel tak může učinit jen jednou za 12 měsíců a částka nesmí být vyšší než 20 % aktuálního nájemného. Výše nájmu musí rovněž korespondovat s výší nájmu u podobné nemovitosti v okolí. 

Zařiďte si domov s půjčkou online na cokoliv

Ať se rozhodnete koupit něco vlastního, nebo dáte přednost dlouhodobému pronájmu, budou vás s největší pravděpodobností čekat ještě výdaje spojené s vybavením bytu či domu. V tomto případě je nejlepším řešením půjčka online na cokoli od mBank, a to až do výše 1 000 000 Kč. U půjčky na cokoli totiž nemusíte dokládat, za co jste peníze utratili. To znamená, že vám odpadne kompletace faktur a předkládání přehledů útrat za určitá období. Banka navíc umožňuje mimořádné splátky nebo předčasné splacení bez sankcí. 

Velké město = vyšší ceny

Bohužel, poptávka po bytech stále převyšuje nabídku, takže ani v roce 2022 nečekejte výrazný pokles cen nájmů ani nemovitostí. Jaký způsob bydlení je pro vás ten nejvhodnější, si musíte rozhodnout sami. Ceny se samozřejmě liší i v závislosti na jednotlivých regionech. Nejdražší lokalitou je tradičně Praha, kterou následují další velká města. Za co si někde na vesnici koupíte celý byt, to vám v metropoli stačí na pár metrů čtverečních. Při svém rozhodování tak berte v potaz i region, ve kterém chcete bydlet.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang