Dominantní versus alternativní dodavatelé – výsledky, ceny, zkušenosti

V roce 2006 byl trh s energiemi plně liberalizován. Od té doby v Česku vzniklo 350 alternativních dodavatelů elektřiny. Někteří z nich už ovšem zanikli. Jsou lepší dominantní, nebo alternativní dodavatelé?

Už více než 10 let si české domácnosti můžou vybrat, od koho budou kupovat elektřinu nebo zemní plyn. Dodavatelé své zákazníky lákají nejčastěji na nižší ceny nebo různé bonusy.

Vyplatí se přejít od dominantního dodavatele k alternativnímu? Kdo je mezi alternativními dodavateli nejsilnější a kdo má naopak nejméně zákazníků?

Kdo je dodavatel energií?

Dodavatel energií je společnost, která nakupuje elektřinu nebo plyn s cílem je následně prodat koncovým zákazníkům, případně velkoodběratelům.

Dodavatel je tedy společnost, která energii prodává. Jde o obchodníka, který má licenci k prodeji energie. Dodavatele si může každý odběratel svobodně vybrat. Při zvýšení cen také může provést změnu dodavatele.

Dominantní dodavatelé energií

Dominantní dodavatelé energií jsou firmy, které ovládají významnou část trhu s energiemi, což jsou elektřina a plyn. Tyto firmy se proto nazývají „dominantními dodavateli“ energií.

V České republice jsou dva dominantní dodavatelé energií – E.ON a ČEZ. Tyto firmy dodávají energii domácnostem a podnikům v České republice.

K těmto dvěma dominantním dodavatelům se řadí ještě PRE (Pražská energetika) a Pražská plynárenská, které dodávají energie obyvatelům Prahy.

Ceny za energie, které dominantní dodavatelé účtují, jsou často vyšší než ceny, které účtují alternativní dodavatelé. Někteří dodavatelé se totiž snaží využívat svou dominantní pozici na trhu k získání zisku, často na úkor spotřebitelů.

Na druhou stranu má zákazník u dominantních dodavatelů jistotu, že neporuší smluvní podmínky, že budou energie dodávat tak, jak bylo ujednáno a že nehrozí krach dodavatele.

Alternativní dodavatelé energií

Spousta domácností se snaží na energiích ušetřit, proto si vybírá alternativní dodavatele. Jaké jsou hlavní výhody alternativního dodavatele energií? Je to především nižší cena za energie, bezplatné poradenství, individuální cenová kalkulace a individuální přístup.

Mezi alternativními dodavateli elektřiny se nejvíce dařilo firmám Comfort EnergyEurope Easy Energy (3E). Tito dodavatelé vsadili zejména na podomní prodej a přetáhli na svou stranu tisíce nových zákazníků.

Uvedení dodavatelé byli součástí skupiny Bohemia Energy, kterou dále tvořily společnosti X Energie (též dřívější Akcenta Energie), Slovakia Energy, Amper Market. Od listopadu 2020 rovněž Energie ČS. Celá mezinárodně působící skupina evidovala ke konci roku 2020 celkem 1,2 milionu zákazníků.

Bohemia Energy však v říjnu 2021 oznámila, že ukončuje podnikání a dodávky elektřiny a plynu zákazníkům společností Bohemia Energy, Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie. Všichni tito alternativní dodavatelé zkrachovali.

Zákazníci těchto dodavatelů tak byly převedeni k tzv. dodavatelům poslední instance, kdy za energie platili výrazně vyšší ceny.

Mezi alternativní dodavatele energií, kteří mají na trhu dlouhodobě dobré postavení patří např. LAMA energy a.s., MND Energie a.s., CENTROPOL ENERGY a.s. nebo innogy Energie s.r.o.

Alternativní, nebo dominantní dodavatel?

Dominantní dodavatelé mají ceny energií zpravidla vyšší, než alternativní. Na druhou stranu u alternativních dodavatelů nemá zákazník nikdy moc velkou jistotu, že obchodník nezkrachuje.

Lze to uvést na případu skupiny Bohemia Energy. Podle vyjádření samotné společnosti byl důvodem krachu extrémní růst cen elektřiny a plynu na trzích. Podle kritiků to však byly riskantní strategie společnosti spočívající v sázce na klesající ceny energií.

Ne vždy je tak nejlevnější dodavatel plynu nejlepší. Cena je samozřejmě hlavním kritériem při výběru dodavatele, neměla by však být jediným.

Alternativní dodavatelé se sice snaží zaujmout nízkými cenami, které však bývají vykoupeny vyššími poplatky nebo rizikem nestability dodavatele. Doporučuje se tedy vybírat dodavatele podle ceny z léty prověřených dodavatelů, kteří nabízejí kvalitní služby.

S výběrem té nejvhodnější nabídky pomůže online srovnávač, který porovná aktuální nabídky všech dodavatelů na trhu.

Cena energií – proč není u všech dodavatelů stejná?

Cena elektřiny i plynu se skládá ze dvou částí:

  • Regulovanou část tvoří poplatky distributora a operátora trhu. Její výši určuje Energetický regulační úřad. Ve svých cenících ji musí zohlednit všichni dodavatelé. Změnou dodavatele k žádné úspoře ohledně regulované části nedojde.
  • Neregulovaná část obsahuje cenu za každou spotřebovanou kilowatthodinu a stálé měsíční poplatky. Tuto část si určují sami dodavatelé. Díky tomu se ceny za energie u jednotlivých společností výrazně liší. Správnou volbou dodavatele lze ušetřit i několik tisíc korun ročně.

Pokud má někdo drahého dodavatele energií, není nic jednoduššího, než ho změnit. Změna dodavatele energie není žádný problém. Lze to zvládnout během chvilky z pohodlí domova. Přesný postup závisí na typu uzavřené smlouvy. 

Kdo má smlouvu na dobu neurčitou, může ji kdykoli vypovědět. Standardní výpovědní lhůta trvá 3 měsíce. 

Výpověď smlouvy na dobu určitou je o trochu složitější. Je potřeba přesně vědět, kdy smlouva končí, a samotnou výpověď podat v dodavatelem určené lhůtě před koncem platnosti. Jinak by se smlouva automaticky prodloužila.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang