Euro po slabých datech ek. aktivity ztrácí zisky

euro

Euro slábne 0,1% d/d na 1,358 zejména poté, co červnové indexy nákupních manažerů Eurozóny zpracovatelského průmyslu a služeb nečekaně výrazně zklamaly.

Zejména se to týká Francie (jaké skrývá Francie zajímavosti?), kde se recese zpracovatelského průmyslu zvětšila značně víc než se čekalo, recese služeb se místo očekávaného snížení naopak citelně zvýšila.

Pokles aktivity francouzských odvětví nicméně stále zůstává nevýrazný. V Německu pak růst aktivity služeb oslabil o dost víc než se čekalo, stále je ale solidní, drobné posílení nevýrazného růstu aktivity zpracovatelského průmyslu o něco zaostalo za očekáváním trhu.

Obchodování je poznamenáno dalším razantním posílením ultraexpanze monetární politiky ECB 5. června a v nemenší míře opět signálem, že ECB vadí silné euro (které snižuje inflaci eurozóny) a záměru tento vývoj změnit.

To signalizuje další možnou slabost eura, narušení dlouhodobých růstových formací a tak i významnější dlouhodobý, trendový obrat v souladu s fundamentální analýzou. Otázkou ale je, jestli tento scénář – bude-li fungovat, začne platit okamžitě, či po konsolidaci v pásmu 1,36 – 1,39 během léta. Momentálně trh kotví blízko velmi důležitého podpůrného pásma 1,348 – 1,352.

20140623_eurusdh4-3896168
Ilustrační přehled

Euro od roku 2012 drží solidní a nadějný technický rámec –  trh se dokázal více adaptovat kolem horní hranice klesajícího multiletého kanálu, navíc středně a dlouhodobý růstový trend je vyztužen 3/4letou podpůrnou linií. Tyto úrovně jsou zásadní pro stanovení střednědobého a dlouhodobého výhledu. 

Trh je sice zmíněnými událostmi spojenými s ECB narušil, je však předčasné hovořit o jejich pokoření. Případné zlomení zóny 1,348 – 1,352 by znamenalo výraznější a dlouhodobější obrat.

Pro obnovení růstového momentu trh potřebuje znovu získat oblasti 1,368 – 1,371, 1,377, 1,382 a 1,393. Pak by se mohl pokusit opět vyzvat rezistenci 1,4 kde by se otevíral rozsáhlý prostor (prvotní cíle 1,406 a 1,425).

20140623_eurusddaily-3606068
Ilustrační přehled

Mezi klíčové ek. události týdne patří červnový index Ifo (úterý) respektive červnový index spotřebitelského sentimentu Conference Board (úterý).

Solidní sentiment německých firem by se měl poněkud snížit na základě oslabení očekávání. Předpokládá se posílení spotřebitelské nálady, která je z dlouhodobého hlediska na průměrné úrovni, citelně však výše ve srovnání s předchozími lety po finanční krizi. 

Historie Eura

Euro je jednotná měna, kterou používá 19 zemí Evropské unie (EU). Používá se od roku 1999 a je považováno za nejúspěšnější měnu v moderní historii.

Před přijetím eura v Evropské unii (EU) se v jednotlivých členských státech používala řada samostatných národních měn. Patřily k nim lira v Itálii (jaké skrývá Itálie zajímavosti?), marka v Německu, frank ve Francii, peseta ve Španělsku a mnoho dalších. Velmi rozdílná hodnota těchto měn však způsobovala problémy, znesnadňovala dovoz a vývoz a ztěžovala a prodražovala cestování.

To vedlo evropské politiky na konci 80. let 20. století k rozhodnutí vytvořit jednotnou měnu pro EU v procesu známém jako eurozóna. V roce 1994 Evropský parlament formálně schválil euro jako jednotnou měnu a v roce 1998 bylo zavedeno jako oficiální měna v jedenácti členských státech. Skutečné bankovky a mince byly zavedeny v roce 2002 a od té doby se k eurozóně připojily další země.

Evropskou unii nicméně nadále sužuje hospodářská nejistota. Tato nestabilita se projevuje i na výsledcích samotného eura, jehož hodnota v průběhu let oslabuje, což v zemích, které euro používají, zdražuje zboží a služby.

Navzdory tomu mělo euro obrovský vliv na ekonomiku Evropy a zůstává ve světě oblíbenou a úspěšnou měnou. A vzhledem k tomu, že do eurozóny každoročně vstupují další země, zdá se, že v dohledné budoucnosti zůstane v Evropě standardní měnou.

Zajímavosti o Euru

Euro je jednou z nejoblíbenějších a nejpoužívanějších měn na světě. Jako člen Evropské unie ho používá 19 z 28 členských států a je cenným nástrojem sjednocování jednotného evropského trhu. Přestože většina z nás zná alespoň základy této měny, zde je několik zajímavých faktů, které o euru možná nevíte.

  • Euro bylo zavedeno Maastrichtskou smlouvou v roce 1992, ale fyzicky bylo k dispozici až v roce 2002. Měna byla vytvořena, aby pomohla snížit náklady na směnu a zlepšit přeshraniční obchodování.
  • Euro se neomezuje pouze na Evropu. Používá se také na některých územích mimo Evropu, jako jsou Azory, Kanárské ostrovy a Francouzská Guyana.
  • Euro není jednotná měna, ale tvoří ji kombinace osmi různých měn: eura, nizozemského guldenů, francouzského franku, německé marky, italské liry, portugalského escuda, španělské pesety a irského puntu.
  • Euro je po americkém dolaru druhou nejobchodovanější měnou na světě.
  • Původně se mělo euro jmenovat „ecu“ podle evropské měnové jednotky, ale v roce 1998 byl název změněn.
  • Na zadní straně mince je dvanáct hvězd, které mají představovat jednotu a dokonalost.
  • Nejmenší nominální hodnotou eura je mince v hodnotě jednoho centu, ale nejoblíbenější je mince v hodnotě dvou eur.
  • V roce 2020 se euro stalo po americkém dolaru druhou nejvýznamnější měnou ve světových rezervách.
  • Euro je jedinou fyzicky použitelnou měnou, kterou je povoleno používat v Evropském hospodářském prostoru, který zahrnuje všechny členské státy EU i některé země mimo EU.
  • Eurozóna, která je měnovou unií 19 z 28 členských států Evropské unie, je druhým největším hospodářským systémem na světě a zároveň používá euro jako svou oficiální měnu.
  • Euro spravuje Evropská centrální banka, která je nezávislá na jednotlivých členských státech.
  • Euro bylo navrženo tak, aby bylo snadno použitelné a rozpoznatelné a aby bylo vhodné pro elektronické platby.
  • Euro je reprezentováno symbolem € a kódem ISO 4217 EUR.
  • Euro lze vyměnit různými způsoby, včetně bank, směnáren, bankomatů a dokonce i internetových směnáren.
  • Euro je přijímáno ve 375 různých zemích světa.
  • Měna euro existuje od roku 1999 a stále je silná.

Od svého vzniku v roce 1999 urazila tato měna dlouhou cestu a dodnes usnadňuje obchod v celé Evropské unii.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang