Nadpis článku je pouze zdánlivě nadnesený. Tak, jak i v předešlých stoletích stroje a nové technologie připravily o práci zástupy lidí, bude se tomu dít i nadále ve 21.století.
Zejména moderní roboti a umělá inteligence s pracovním trhem i celou společností značně zatřepou. A ono se to už samozřejmě děje.
Lidé jsou drazí
Kvalifikovaní zaměstnanci jsou jedna z největších položek firemních nákladů. Často ta největší. Úspory hledají některé firmy tam, kde by jste je nečekali.
Právní firma Mindcrest z Chicaga například zjistila, že se jí na některou agendu vyplatí najmout si kvalifikované zaměstnance v Indii a zaplatit jim 20-70 dolarů za hodinu, než stejnou práci a odvedenou ve stejné kvalitě zadat začínajícím právníkům v USA, kterým by ovšem musela zaplatit až 200 dolarů na hodinu.
Úspora značná. Kvalita stejná. Moderní technologie, například e-mail, již dnes vše umožňují.
Banky vědí
Banky uspoří velké částky díky tomu, že zavádějí internetové bankovnictví. Potřeba zaměstnanců u přepážek značně klesla.
Outsourcing dovedený k dokonalosti
Celkem překavpující kroky podniká vydavatel internetového magazínu Pasadena Now. Lokální zprávy z tohoto kalifornského města píší již několik let lidé sídlící v Indii. Pochopitelně za zlomek amerického novinářského platu. A překvapivě to funguje.
Díky internetu mají totiž všechny dostupné informace k jejich práci. Outsourcing dovedený k dokonalosti. Zakladatel s tím má takový úspěch, že dokonce založil společnost, která takovouto službu poskytuje jiným lokálním médiím.
Lékaři pozor
O práci se mohou v dnešní době obávat dokonce i lékaři. Společnosti, jako například Siemens, vyvíjejí roboty a počítačové programy, které již nyní dokáží úspěšně nahradit v konkrétních situacích specializované lékaře. Dokonce jsou jejich výsledky často lepší. Například tam, kde je třeba udělat precizní úkon mnohonásobněkrát.
To je třeba situace při prohledávání laboratorních preparátů. Stroj zde může být mnohonásobně rychlejší i přesnější. Jakmile se ceny těchto přístrojů a robotů dostanou na akceptovatelné úrovně, řada lékařů a to i specialistů může o práci přijít.
DustBot
V italské Pise vyvinuli před třemi lety robota na kolečkách, který jezdí městem a odváží odpadky. Jmenuje se DustBot, pohybuje se samostatně a řídí se družicovou navigací GPS a digitální mapou. Překážkám se vyhne. Ostatně v době, kdy si lidé do domácností běžně kupují robotické vysavače, to snad není ani tak nic překvapujícího.
Kdo vyhraje robotickou revoluci?
Odborníci tvrdí, že zasaženi „robotickou revolucí“ budou zejména středně kvalifikovaní pracovníci. Nenahraditelnost by si i nadále měli udržet manažeři, vysoce kvalifikovaní pracovníci či kreativci. Mělo by se změnit i finanční ohodnocení vysoce kvalifikovaných pracovníků. Ostatně něco podobného se již dnes děje v USA a nejen tam.
„Do horních deseti procent amerických domácností směřuje 50% veškerých příjmů. Před čtyřmi desetiletími se v nich soustřeďovalo jen 35% příjmů.“
studie Chytré stroje a dlouhodobé strádání
Profit
Pro lidi, kteří neumí něco speciálního a nejsou nenahraditelní stroji či roboty, mohou do budoucna nastat krušné časy. Pokud patříte mezi ně, možná je nejvyšší čas začít přemýšlet o tom, jak z toho ven či jak se vhodně přizpůsobit. Jednou z možností je do robotů investovat a mít na nich podíl. Možná se do budoucna vyplatí vlastnit specializovanou skupinu robotů a vyrábět na zakázku.
Jednoduše, když už nás roboti v mnohém nahradí, bylo by dobré je vlastnit či spoluvlastnit. Stejně jako dnes spoluvlastníme jiné byznysy formou podílu ve firmě resp. formou vlastnictví akcií. Je také možné, že do toho přímo zasáhnou státy a každý člověk bude mít podíl na vlastnictví technologických firem. I když na stát bych, jako vždy, nespoléhal.