Kdy je úvěr opravdu nezbytný

uver

Každý, kdo si bere úvěr, by se měl zamyslet, zda se skutečně jedná o nejvhodnější řešení. Nicméně existují situace, ve kterých je bankovní či nebankovní půjčka opravdu potřeba. Oč se zpravidla jedná?

Někdy se bez úvěru skutečně neobejdeme. Nezbytný bývá úvěr na bydlení, na vybavení domácnosti či na věci osobní potřeby. Určitě však nemá smysl půjčovat si dárky, dovolenou nebo na splacení předchozích dluhů. Takové půjčky častou uvrhnou člověka do dluhové spirály, v takovém případě je lepší sjednat si online konsolidaci dluhů nebo si nechat pomoci od blízkých.

Úvěr na bydlení

Na bydlení zpravidla nemáme možnost včas našetřit, a tak se neobejdeme bez úvěru na bydlení. Může jít například o úvěr na koupi bytu, domu či pozemku nebo o půjčku na rekonstrukci, modernizaci či nutné úpravy bytu.

TIP: Kde koupit kryptoměny? To i mnohem více je zodpovězeno zde.

Vybavení domácnosti

Na tyto úvěry lze nahlížet ze dvou pohledů. Někdo považuje za nezbytné vybavit byt novou pračkou, ledničkou, sporákem či kotlem na topení a ohřev vody, protože se bez nich těžko žije. Na druhou stranu je jasné, že se dají pořizovat za rozumné peníze. Zcela jistě není nutné nakupovat to nejdražší vybavení za peníze z úvěru.

Věci pro osobní potřebu

Existují lidé, kteří za nezbytnost považují například mobilní telefon, počítač či televizi. V tomto případě opět platí, že je lepší sáhnout po lacinější variantě, než se zadlužit kvůli nejnovějším modelům.

Je potřeba mít na paměti, jaký je rozdíl mezi bankovní a nebankovní půjčkou, aby si člověk rozuměl vybral mezi těmito alternativami.


img_a315221_w1728_t1526113985-2187165

Pokud zjistíme, že danou věc nepotřebujeme (tedy vyjma vlastního bydlení a rekonstrukce), je určitě lepší se zbytečně nezadlužovat. Máte-li nutkání si koupit něco, co opravdu nutně nepotřebujete, jako třeba novou televizi nebo zahraniční dovolenou, zamyslete se nejprve nad tím, co budete dělat, pokud se stane něco neočekávaného. Je zkrátka nutné si uvědomit, že zadlužování kvůli zbytečnostem se může značně vymstít.

Dále se nevyplatí si půjčovat ani v případě, kdy má zájemce již stávající dluhy. Půjčky v exekuci či půjčky pro zadlužené totiž nevedou k ničemu dobrému. Podobná situace nastává u půjček bez doložení příjmu. Ať už půjčky na účet či půjčky ihned na ruku bez příjmu, tyto úvěry se zkrátka nevyplatí.

Nevyplatí se půjčovat si ani rizikové úvěry, zejména u nespolehlivých nebankovních společností. Mezi tyto úvěry patří např. různé krátkodobé mikropůjčky bez registru, půjčky na směnku ihned, půjčka na ruku nebo půjčka bez registru.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang