Když banky nepomohou

kdyz-banky-nepomohou-2

Nemáte-li na vybranou a musíte si někde půjčit peníze, asi první volíte „svou“ banku. Dost často se ale stává, že i banka, která o vašich příjmech a výdajích ví díky zřízenému běžnému účtu dost informací, vám ve vaší prekérní situaci nepomůže. V takových chvílích přichází na řadu nebankovních instituce.

Nebankovních poskytovatelů půjček je v českém prostředí spousta. Máte tedy z čeho vybírat. Navíc od 1. prosince 2016 došlo k novelizaci zákona o spotřebitelských úvěrech, která se přímo dotýká právě nebankovních půjček a institucí.

Novelizace mimo jiné slibuje dohled České národní banky (dále jen ČNB) nad nebankovními institucemi, přičemž subjekt, který chce poskytovat půjčky, musí mít nově udělenou licenci od ČNB. Už nestačí mít pouze živnostenské oprávnění. Za zmínku také stojí skutečnost, že i nebankovní instituce musí podrobně prozkoumat klientovu žádost o úvěr i do pěti tisíc korun. Pokud jde o problémového klienta, nemusí mu být schválena ani nebankovní půjčka.

Ačkoliv s novelizací přichází problémoví klienti o možnost půjčky u nebankovních institucí, jsou tyto úvěry stále mnohem dostupnější než u běžných bank.

img_a297790_w1728_t1508180314-3877561

Výhody nebankovních půjček

Nespornou výhodou nebankovních půjček je rychlost vyřízení. Buď osobně nebo telefonicky nebo i prostřednictvím SMS půjček. V některých případech je navíc možné vyřídit půjčku bez doložení příjmu.

Nebankovní instituce se zaměřují především na menší úvěry. Mnohdy je například možnost první menší úvěr splatit jednorázově a tak neplatit úroky a podobně.

Nevýhody nebankovních půjček

Benevolentnější přístup ke klientům je vykoupen vyšší úrokovou sazbou a RPSN (roční procentní sazby nákladů). Některé nebankovní instituce také zatěžují svého klienta vysokými poplatky, například za prodloužení doby splatnosti. Samozřejmostí jsou vysoké pokuty za nedodržení podmínek.

Nejznámější nebankovní instituce

Nebankovním institucím v České republice kvete pšenka, proto můžete směle vybírat. Mezi nejznámější subjekty poskytující nebankovní úvěry patří bezesporu Celetem půjčka, Cofidis půjčka, Essox a Home Credit.

U Home Credit je možno si půjčit až 250 000 Kč, avšak na nenadálé výdaje postačí i flexibilní půjčka na 50 000 Kč. Výše splátek se dá v průběhu splácení regulovat.

V poslední době je též hodně slyšet o Zaplo.cz a půjčce Zonky. Klienty druhé zmíněné společnosti teď však čeká velká změna: Zonky končí s manuálním investováním. Veškerá média pravidelně informují o možnosti půjčit se peníze i od dalších finančních společností. Stačí jen zapnout televizi nebo internet.

Uno půjčka do výše 20 000 Kč je příkladem rychlé nebankovní půjčky, kdy zároveň není třeba dokládat účel půjčky.

TIP: Člověk, který ví, jak se stát rentiérem, se finanční nouze nemusí obávat.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang