Polovodičová relé mají využití v drobných zařízeních, ale i průmyslové automatizaci!

prumyslova-automatizace

S elektrotechnickou součástkou jako je relé má zkušenost snad každý, protože s jeho funkcemi a zapojením do jednoduchého okruhu jste se mohli setkat již ve fyzice na základní škole.

Polovodičové relé tak patří k základním a velmi důležitým součástkám, bez kterých se spousta zařízení neobejde. V následujících řádcích se můžete podívat na to, co vlastně relé je a k čemu se používá.

Co je polovodičové relé a jak si jej můžete představit?

Polovodičové relé je elektrotechnická součástka, která postupně nahrazuje původní stykač neboli elektromagnetické relé. Polovodičové relé, které se označuje anglickou zkratkou SSR (Solid State Relay), se nejčastěji používá v termostatech, kdy je topné těleso spínáno a vypínáno v rozličně dlouhých intervalech v závislosti na dosažení požadované teploty.

Polovodičové relé se tak nachází v bojlerech, lednicích, ale dnes už i v rychlovarných konvicích, které mají funkci udržování teploty.

Co se týče vzhledu této součástky, tak se od původního elektromagnetického relé a stykače odlišuje především tím, že žádná z jejích součástí již není pohyblivá. Díky tomu zvládne během své životnosti vyšší počet sepnutí.

Současná Solid State relé mají vzhled krabičky různých rozměrů, která má na povrchu hned několik možnosti uchycení, pro bezpečné a pevné usazení této elektrosoučástky.

Například na https://www.tme.eu/cz/katalog/polovodicove-rele_112509/ si můžete vybrat různá relé s výstupem SSR, a to podle počtu fází, maximálního pracovního proudu, spínaného napětí, provozní teploty a dalších parametrů.

Jaké výhody a nevýhody přináší použití polovodičového relé s elektronických obvodech?

Jak již bylo výše uvedeno velkou výhodou je delší životnost tohoto typu relé. Další nespornou výhodou je i vyšší provozní odolnost, protože je při jeho konstrukci menší pravděpodobnost vniknutí nečistot.

Díky tomu je možné součástku SSR používat i v prašném prostředí. Mezi další výhody pak patří i skutečnost, že k spuštění požadovaného procesu je spotřebováno méně proudu než u jeho výše uvedených předchůdců.

Za nevýhodu je možné považovat vyšší pořizovací cenu polovodičového relé, ale i jeho citlivost na zátěžový proud. Nesmíte tak opomenout ochranu pojistkovými vložkami případně rychlými speciálními stroji třídy B. Jinak hrozí celkové selhání této jinak velmi šikovné součástky.

Nabízíme mnohem více!

Hledáte další vysoce kvalitní elektrické komponenty? Navštivte tme.eu, kde si můžete vybrat z více než 500 000 dostupných produktů.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang