Privatizace přes burzu? Čepro, Lesy, Budvar a spol. (1/2)

Nedávno rozvířil ministr financí Babiš vody svým nápadem privatizovat některé státní podniky přes burzu. Zmínil například Lesy ČR, ropné firmy Mero a Čepro, Letiště Praha nebo Českou poštu. Privatizaci ČEZu naopak považuje za chybu, neboť jde podle něj o strategický podnik. Proti privatizaci „slepic snášejících zlatá vejce“ se briskně ozval prezident Zeman, svůj názor nám sdělili vládní i opoziční politici. Nejvtipnější byl zřejmě sarkastický šleh ministra zemědělství Jurečky: „Možná by to měl zkusit pan Babiš u sebe doma a dát Agrofert na burzu. A potom by mohl vést tyto úvahy u státních podniků.“

Nechci tady příliš rozvíjet, zda privatizovat či ne, která firma je či není strategického významu, která je zlatou nosnicí či za kolik se asi dá prodat dlouhodobě ztrátová firma podnikající v upadajícím oboru (ČSA). Debaty o těchto i o dalších přidružených tématech můžeme vést donekonečna. Za sebe bych na tomto místě spíše doplnil pár postřehů, které jsem v současné debatě nezaznamenal.

Jedním z benefitů privatizace menšinového podílu statního podniku přes burzu je zvýšená transparentnost. Vstup na burzu přináší každé firmě nutnost vést své účetnictví a výkaznictví na vyšší úrovni. Výkon firmy je najednou sledován širokou odbornou i laickou veřejností. Tato zvýšená kontrola má většinou blahodárný vliv na chování managementu původně státního podniku. Podobně funguje zveřejňování smluv na veřejné zakázky.

Přinejmenším některým státním podnikům by zvýšený dohled určitě prospěl. Pozice zakladatelských ministerstev je vůči nim mnohdy slabá, a tak se ředitelé takových podniků občas chovají, jako kdyby státní podnik ve skutečnosti patřil jim. Vzpomeňme třeba na dlouholetého šéfa Budvaru Jiřího Bočka, který v roce 2012 odmítl zakladatelskému ministerstvu (tedy de facto vlastníkovi) vydat ke kontrole požadované dokumenty. V nestátním podniku by následovalo jeho odvolání. Ne tak v Budvaru, protože se následně strhla mediální bouře.

„Skvělá zpráva, lidé už rebelovi začínají fandit, protože prý brání rodinné stříbro před chamtivými kmotry ODS Pavlem Dlouhým a Ivo Rittigem. Slovy místopředsedy ČSSD Michala Haška, ‚kmotři ODS se snaží Budvar nejdříve ovládnout, potom možná podojit a následně také zprivatizovat‘. Do ohně rychle přiložil polínko i Jiří Paroubek, který má za to, že se chystá zlodějina, konkrétně vytunelování značky českého Budvaru.

Na stranu Bočka se postavili i pivovarští odboráři a napsali dopis premiérovi Petru Nečasovi. Připomíná to situaci před čtrnácti lety v Mostecké uhelné společnosti. Tehdy se zneužití odboráři jako jeden muž postavili na obranu manažerů, kteří v čele s Antonínem Koláčkem za pár měsíců majoritu dolů „odklonili“ od státu,“ psala tehdy Česká pozice.

Stejně tak Budějovický Budvar odmítl zveřejnit detaily výdajů na marketing, takže veřejnost jako vlastník národního podniku neví, zda náhodou nejsou výdaje přepálené nebo se z peněz Budvaru třeba nesponzorují politické strany.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang