Proč chtít pasivní příjem?

pasivni-prijem-2

Pro mnohé z vás asi banální otázka. Ale vážně. Co byste dělali s částkou řekněme 5.000 Kč, která by vám bez práce chodila každý měsíc na bankovní účet? Už jste nad tím někdy doopravdy přemýšleli? Pokud ne, statistika hovoří jasně proti vám a nikdy se vám to nepodaří.

Mám pro vás jednu skvělou zprávu – všechno se dá změnit. Za příklad bych rád dal svoje rodiče. Protože zde uveřejňuji své jméno a mnoho lidí mě zná, nebudu uvádět přesné částky, ale princip a pravdivost bude reálná.

V mých dvaceti letech jsem se ze dne na den odstěhoval přes půl republiky. Za svým prvním mentorem. Mezi lidi úplně jinak smýšlející, než mezi kterými jsem se do té doby pohyboval. Od této doby se také datuje první snaha změnit svým rodičům myšlení. Kdybych jen tušil jak to bude těžké.

Samozřejmě že jsem v začátcích neuspěl. Začalo se mi to dařit až po nějakých 6 letech, kdy jsem se v myšlení i v životě obrovsky posunul a to, co jsem kdysi jen papouškoval jako moudra z knih, tak jsem tím konečně opravdu žil.

Viděli, že se mi daří. Viděli, že mluvím a přemýšlím jinak. Viděli, že jsem spokojený. Před měsícem jsem po dlouhé době navrhl rodičům, aby mi dali všechny našetřený a nepotřebný peníze válejíc se v nevydělávajících podílových fondech či doma „v polštáři”. Oni souhlasili. Cože? Oni souhlasili? Musel jsem si jejich odpověď potvrdit.

Když si to přehraji zpětně, zeptal jsem se poprvé úplně jinak než v předchozích případech. Nejdůležitější  podle mě bylo, že jsem to už neřešil jako dřív a spíš se optal z principu, že mě mrzelo jak jim peníze nic nevydělávají. 

Optal jsem se, co s penězi chtějí udělat. Odpovědí mi bylo, že by chtěli na jaře zrekonstruovat koupelnu a záchod. „OK, jsou dvě možnosti. Buď vezmete všechny peníze a utratíte je za rekonstrukci a nezbyde vám nic, nebo mi budete věřit, já vám je zainvestuju a z toho co to za rok vydělá si zrekonstruujete co chcete.

A ty vložený peníze tam pořád budete mít. A druhý rok si můžete udělat jinou rekonstrukci z dalších výnosů. Nebo si každý měsíc zajedete do hor na prodloužený víkend. Má to jen jednu nevýhodu, koupelnu a záchod si zrekonstruujete o necelý půl rok později.” Když jsem viděl jejich pozitivní reakci, byl jsem opravdu vnitřně šťastný, že se mi to po sedmi letech podařilo.

Už víte, proč je dobré pokusit se o to mít svůj vlastní pasivní příjem, a být tím pádem rentiérem? Nikdo neříká, že musíte cílit na sto tisíc měsíčně, na které lákají na internetu a v různých MLM společnostech. Pro začátek vám bude stačit pár stovek či tisícovek za měsíc, které vám můžou řešit v budoucnu významné přilepšení k platu, splácení hypotéky, nájmu.

Je to jen na vás. Mám před sebou další nelehký cíl. Srozumitelně a rozumně mamině vysvětlit, aby si našla méně časovou a fyzicky náročnou práci, když už mají pasivní příjmy. Ten tak může nahrazovat snížený plat a mamina si tak může víc užívat života a volna na chatě s taťkou. Pro tohle to přece všichni děláme.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang