Shortování – co je to, jak shortovat akcie

ShortovánÍ akcií či jiných finančních instrumentů je v dnešní době velmi populárním stylem tradingu. Prodej na krátko může obchodníkům přinést velmi zajímavé zisky, avšak pojí se s ním také nemalé riziko. Co je o shortování akcií důležité vědět, kolik stojí, jak funguje a jak jej realizovat?

Shortování je také známé jako short selling nebo případně prodej na krátko. Jedná se o způsob, jak prodávat cenné papíry a finanční instrumenty.

Nejčastěji se shortují akcie. Dále se s ním lze setkat třeba u komodit, burzovně obchodovaných fondů neboli ETF anebo u kryptoměn.

Co je shortování

Shortování akcií je obchodní technika, která umožňuje investorům těžit z poklesu ceny cenného papíru. Při shortování akcií si investoři vypůjčí akcie od makléře a poté je prodají na volném trhu.

Pokud cena cenného papíru klesne, může investor akcie odkoupit za nižší cenu, vrátit je makléři a rozdíl v ceně si ponechat v kapse.

Shortování je tedy tradingový proces, který probíhá tak, že si prodávající vypůjčí od brokera určité množství aktiva s úmyslem toto aktivum okamžitě prodat.

U shorotování je klíčové, že prodávající (short seller) očekává pokles daného aktiva. Poté, co cena klesne, totiž aktivum odkoupí zpět za nižší cenu.

Rozdíl mezi cenou, za kterou bylo aktivum koupeno od makléře, a cenou, za kterou bylo po poklesu koupeno zpět, pak představuje zisk pro obchodníka. V případě, že dané aktivum navzdory očekáváním stoupne, se potom jedná naopak o ztrátu.

Shortování se využívá především při tradingu. Tedy tehdy, když obchodník otevírá pozice na kratší dlouhou dobu. Pro dlouhodobé investice není typické, protože se v takových případech zpravidla nevyplácí.

Short selling je hojně oblíbený jako metoda tzv. intradenního obchodování. To je označení pro obchody, kdy je pozice uzavřena ještě v ten samý den, co byla otevřena. Shortují se především ty akcie, které obchodníci považují za nadhodnocené.

Shortování na burze

Po té, co se obchodník dozví, co to je shortování akcií, ho bude zajímat hlavně jeho praktické využití a fungování.

Amatérští a poloprofesionální obchodníci shortují nejčastěji s využitím rozdílových kontraktů (CFD).

Princip fungování prodeje na krátko s CFD je obdobný, jako ten výše popsaný:

  1. broker půjčí obchodníkovi aktivum
  2. obchodník aktivum okamžitě prodá
  3. po poklesu ceny (splní-li se predikce obchodníka) kupuje aktivum zpět a vrací jej brokerovi
  4. obchodníkův zisk je rozdílem mezi původní cenou aktiva a cenou po poklesu

Zásadní ovšem je, že díky rozdílovému kontraktu probíhá celý proces automaticky. Podkladové aktivum je celou dobu ve vlastnictví brokera; obchodník si od něj pouze kupuje kontrakt.

shortovani-na-burze-5069850
Nejčastěji se shortuje s využitím CFD kontraktů.

Na krátké prodeje lze přirozeně využít také finanční páku. U obchodů s finanční pákou neodpovídá reálný zisk pro obchodníka skutečnému rozdílu v tržní ceně – násobí se podle nastavení páky.

S pákou je tedy možné vydělat třeba i desetkrát více než bez ní. Stejný princip však platí i u ztrát – pákové obchodování může sice přinést výrazné zhodnocení peněz, váže se na něj ovšem i obrovské riziko.

Kolik peněz je potřeba na shortování?

Velkou nevýhodou sportování a důvodem, proč se mu někteří obchodníci vůbec nevěnují, je fakt, že jsou na něj navázané různé poplatky a výdaje.

Tyto poplatky nedosahují tak vysokých hodnot, pokud se obchoduje přes CFD, vyhnout se jim však nelze. Přístup ke zpolatňování krátkých prodejů se samozřejmě liší v závislosti na brokerovi.

Za krátké pozice se většinou platí na denní bázi: obchodník je povinen odvádět poplatek za každou noc, co je pozice otevřena. Řádově se tyto polatky pohybují v jednotkách procent velikosti pozice.

Rizika shortování

Se short sellingem se nevyhnutelně pojí některá rizika, mezi něž patří především:

  • asymetrie rizika a zisku – zatímco zisk ze shortování je přirozeně omezený (cena aktiva nemůže klesnout pod nulu), potenciální ztráta je nekonečná. V tomto ohledu je shorotvání pravým opakem klasických dlouhých pozic
  • shortování je drahé – vážou se na něj nemalé náklady a poplatky (jak bylo uvedeno výše)
  • regulace – krtátké prodeje bývají občas na nějakou dobu zakázány. Takové zákazy způsobují strmý nárůst ceny aktuálně shorotvaných aktiv, což pochopitelně vyústí ve ztrátu pro obchodníky, kteří mají krátké pozice zrovna otevřeny

Pro začátečníka může být shortování akcií velmi riskantní a neexistuje žádná záruka, že investor bude úspěšný. Investor v podstatě sází na to, že cena cenného papíru klesne. Pokud však cena vzroste, může se investor vystavit značným ztrátám.

Vzhledem k těmto rizikům se krátký prodej doporučuje spíše zkušenějším obchodníkům a těm, kdo mají dostatek kapitálu, aby byli na potenciální ztrátu připraveni.

Nejvíce shortované akcie

Tyto tituly patří v současnosti mezi nejvíce shorotvané akcie v USA:

  • WKHS – Workhorse Group Inc.
  • BGFV – Big 5 Sporting Good Corporation
  • ESPR – Esperion Therapeutics, Inc.
  • BEEM – Beam Global
  • BLNK – Blink Charging Co.
  • AGC – Altimeter Growth Corp.
  • HRTX – Heron Therapeutics, Inc.
  • BBBY – Bed Bath & Beyond Inc.
  • SAVA – Cassava Sciences, Inc.
  • OCGN – Ocugen, Inc.
  • BYND – Beyond Meat, Inc.
  • BKKT – Bakkt Holdings, Inc.
  • IVC – Invacare Corporation
  • ARCH – Arch Resources, Inc.
  • IRBT – iRobot Corporation
  • CRTX – Cortexyme, Inc.
  • BBIG – Vinco Ventures, Inc.
  • FUV – Arcimoto, Inc.
  • ICPT – Intercept Pharmaceuticals, Inc.
  • PETS – PetMed Express, Inc.

Nejvíce shortovanými akciemi ČR pak jsou AVST.PR (Avast Plc), MONET.PR (MONETA Money Bank, a.s.) a CEZ.PR (ČEZ, a.s.).

Závěr

Shortování akcií (či jiných finančních nástrojů) je velmi zajímavým způsobem, jak jít proti trendu trhu a využít situace, kdy je očekáván pokles hodnoty aktiva.

Na tomto typu obchodování lze vydělat nemalé peníze. Nemalé peníze může obchodník ovšem i ztratit.

Proto je zásadní si uvědomit, že se jedná o praktiku, která není vhodná pro nováčky. Lépe se hodí pro zkušenější hráče ve světě tradingu a investicí.

Shortování akcií je složitější obchodní strategie než pouhý nákup a prodej cenného papíru. Než se investoři do této aktivity zapojí, měli by si důkladně prozkoumat cenný papír, o jehož shortování uvažují.

Měli by mít také připravený plán, jak omezit své ztráty, pokud se obchod vyvine v jejich neprospěch.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang