Co je to spyware a malware – jak odhalit a odstranit

cybercrimehackingandtechnologyconcept-closeupofhacker

Pohyb na internetu není vždy zcela bezpečný a nejrůznější hrozby čekají na každém kroku. Proto je nutné brát ochranu v online prostředí vážně a využívat k ní obranu v podobě antivirových programů.

Nejenom na svých domácích přístrojích, ale také v práci na firemních počítačích. Spyware totiž dokáže nadělat obrovské škody. Braňte se a nedejte mu šanci zaútočit.

Spyware je stalker, o kterého nestojíte

Abyste mohli proti spywaru účinně bojovat, je nutné vědět, co to ten spyware vlastně je. Pod pojmem spyware se schovává špionážní program, který se nachází ve vašem přístroji a tajně sleduje každý váš pohyb.

Zjednodušeně by se dalo říci, že spyware je vlastně stalker, o něhož nestojíte. Jak se do vašeho počítače či mobilního telefonu dostane a jak zabránit tomu, abyste si ho omylem stáhli?

Jak se spyware může objevit ve vašem zařízení

Škodlivý spyware bývá často součástí nějakých programů a aplikací, které si do svého přístroje stáhnete z neprověřených či nedůvěryhodných zdrojů. Jeho přítomnosti si tedy nejste vědomi a tím mohou vzniknout nepředstavitelné škody.

Bránit se přítomnosti škodlivých programů ve svém počítači a telefonu můžete snadno – s pomocí antivirového programu. Kromě domácího antiviru existuje také firemní antivirus, který dokáže pohlídat veškeré firemní počítače a zabezpečit podnikovou síť.

Ignorujte podezřelé reklamy a neklikejte na ně

Spyware se řadí do stejné kategorie s adwarem. Ten má podobu nevyžádaných reklam, co vás lákají na podezřelé stránky. Nikdy na adware nereagujte a neklikejte.

Odborníci na bezpečnost odhalili, že pro uživatelé operačního iOS byl v měsíci srpnu nejrizikovější adware, který se do přístroje dostal v podobě nebezpečného viru zvaného Trojský kůň. Jaké z toho plyne poučení? Vždy stahujte programy pouze z oficiálních a prověřených zdrojů.

Jak odhalit přítomnost spywaru ve svém počítači či telefonu?

Přestože spyware je fikaný program, o jehož přítomnosti nemusíte dlouhou dobu vědět, podle několika vodítek jej můžete odhalit. Nejčastěji totiž spyware způsobuje potíže s internetovým připojením. Máte pocit, že vaše připojení je zničehonic pomalejší a sekané?

Váš operační systém vám najednou hlásí systémové chyby a často musíte počítač restartovat? Toto podezřelé chování může indikovat přítomnost spywaru. Proto v takovém případě neváhejte a okamžitě spusťte kontrolu antivirovým programem.

Přemýšlejte nad svým chováním v online prostředí a nikdy nenavštěvujte neznámé stránky kliknutím na reklamy, nestahujte si žádné programy z neoficiálních zdrojů a nebuďte během svého času stráveného na síti přehnaně důvěřiví. Nebezpečí a skryté hrozby na vás totiž číhají na každém kroku. Buďte na ně připraveni a čelte jim s pomocí antivirových programů.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang