Trh s hypotékami se mění každým týdnem!

Otálet byste také neměli, pokud řešíte refinancování hypotéky. Aktuálně totiž stále ještě můžete zajistit úroky hypotéky, i třeba s pětiletou fixací, kolem 2,5%.
img_a317934_w1992_t1528722987-3627751
Nejvýhodnější úrokové sazby jsou minulostí
V loňském roce bylo možné získat hypotéku s úrokem 1,68%. Dnes už bohužel takovou nabídku na našem finančním trhu nenajdete. Průměrná výše úroku hypotéky začíná na hranici 2,5%, ale u menších bank můžete získat nejnižší úrok právě třeba 3,5%.
Růst úroků v posledním roce, od zásahu České národní banky do trhu s hypotékami v tom smyslu, že prakticky banky nesmí poskytovat 100% hypotéky, vzrostl nejrychleji za posledních deset let. Jako reakci na vývoj na trhu některé banky zvedly úroky u hypoték dokonce čtyřikrát během posledního roku.
Kromě omezení vydávání stoprocentních hypoték je na vině samozřejmě také zvyšování úrokové banky právě Českou národní bankou. Tím se zdražují peníze na mezibankovním trhu a to se ukazuje právě na zvyšování úroků u všech druhů půjček.
Dle dostupných informací je evidentní, že Česká národní banka ještě neskončila a hodlá podmínky pro získání hypotéky dále zpřísňovat. Pokud tedy někdo uvažuje o hypotéce či refinancování, měl by dle finančních poradců využít ještě dosavadní, vcelku ucházející podmínky, protože to může být na několik let zase poslední a nejvýhodnější nabídka, která je a bude.
img_a317934_w1992_t1528723001-7439707
Boj o klienty pokračuje
I když je situace, jaká je, banky stále o klienty bojují a snaží se jim v rámci možností nabídnout výhody, jako jsou pětileté, sedmileté i desetileté fixace. Jestliže nyní využijete tříletou fixaci s úrokem 2,5%, v každém případě teď ušetříte, vzhledem k tomu, že úroky nadále porostou.
Otázkou však je, jak se to vyplatí dlouhodobě, protože za pět let mohou být úroky opět na hranici 1,5 %, ale také by mohly být třeba 5%. Toto predikovat nelze, protože ani odborníci si nejsou jistí.
V každém případě se analytici přiklání k tomu, že proti dřívější situaci, se nyní klienti dlouhodobé fixace obávat nemusí, vzhledem k tomu, že nyní po novele zákona o spotřebitelských úvěrech je možné splácet hypoteční úvěry i mimořádnými splátkami v každém kalendářním roce až do výše 25 % jistiny. Dříve toto bylo možné pouze ke konci fixace.
To znamená, že pokud každý rok zaplatíte mimořádnou splátku, vždy se vám započítá na jistinu a tím se každoročně může podařit ušetřit na úrocích z úvěru, které se právě počítají z jistiny, ať už jsou úroky domluvené na jakkoli dlouhou dobu.

© 2021 vPenize.cz | Nakódoval Leoš Lang