
Každý z nás chce udělat radost kamarádům nebo blízkým. Mnohdy se kvůli tomu neváháme dokonce ani zadlužit. Odpověď na otázku, zda je to správné, záleží na úhlu pohledu.
V případě, že se pro půjčku na dárky rozhodnete, máte na výběr z několika různých úvěrových produktů. Můžete si vzít například klasickou půjčku na dobu splatnosti. Nejlepší je mít dobu splatnosti co nejkratší – pár týdnů až měsíců. Kvůli dárkům určitě není dobré se zadlužovat na dlouho dobu, například na několik let. Klasickou půjčku si můžete vzít u bankovní i nebankovní instituce. Platí, že nebankovní půjčky jsou obecně dražší.
Další možností je využít nákupu na splátky bez úroku na určitou dobu splatnosti. Velká výhoda je, že v takovém případě nepřeplatíte skoro nic. Pro ty, kdo přemýšlí, jak se stát rentiérem, je však potřeba sledovat, zda jsou s nákupem na splátky spojené nějaké poplatky: za předčasné splacení, za poskytnutí půjčky, za vedení úvěru a podobně.
Možností je i kreditní karta, která nabízí možnost využití kreditního limitu. Peníze můžete vrátit v tzv. bezúročném období, jehož délka může být až 60 dní (záleží na konkrétní finanční instituci). Ovšem pokud půjčku během této doby nesplatíte, vystavujete se riziku vysokého úroku.
Vzít si půjčku je velmi jednoduché, zejména jedná-li se o půjčku nebankovní. Je však nutné počítat s riziky, které se s úvěry zákonitě pojí. Mnozí lidé přecení své možnosti a chvíli před koncem doby splatnosti zjistí, že nejsou s to úvěr splatit.
Velmi často pak následují skutečně závažné a vleklé finanční problémy, které mohou vést až k osobnímu bankrotu a ten už není daleko od půjčky po insolvenci. Je proto třeba zvážit, zda je půjčka na dárky tím nejlepším řešením.
Stejně je tomu i s dalšími rizikovými úvěry, kam patří např. půjčka s exekucí, půjčka pro zadlužené, půjčka na směnku či půjčka ihned na ruku bez příjmu. Všechny tyto zmíněné úvěry je nutné dobře zvážit.