V ČR se šíří škodlivý program kradoucí kryptoměny, zneužívá značku DHL

Bezpečnost_kryptoměny

Antivirová firma Avast uvedla, že se v poslední době v České republice šíří prostřednictvím emailu škodlivý program. Tento program se zaměřuje na krádeže Bitcoinu a jiných kryptoměn. Využívá jména přepravní společnosti DHL, jehož prostřednictvím pomocí emailu šíří spam. Nejvíce zasaženými zeměmi jsou také Turecko, Rumunsko, Řecko, Španělsko, Itálie, Velká Británie i USA.

Program jménem BluStealer se přes digitální peněženky (jako jsou Bytecoin, Exodus, Atomic, Coinomi a další) dostane ke kryptoměnám a odcizí je. Pomocí monitoringu dat z klávesnice počítače tak dokáže získat přístup k soukromým klíčům, přihlašovacím údajům a připravit vlastníka peněženky o přístup.

Nejvíce „chtěnými“ kryptoměnami jsou Bitcoin, Litecoin, Ethereum a Monero.

kryptomeny-bezpecnost
Kryptoměny stejně jako peníze musí každý důkladně chránit.

Email rozesílaný poškozeným se na první pohled tváří jako zpráva o nedoručeném balíčku od DHL. Příjemce vyzve k vyplnění přiloženého formuláře, který dle textu slouží k opakovanému doručení DHL zásilky v jiném termínu.

Jakmile čtenář na přiložený soubor klikne, spustí se instalace programu BluStealer. Firma Avast již vystopovala a zablokovala okolo 12 tisíc takových emailů.

Samotný Avast doporučuje uživatelům, aby byli v případě otevírání příloh emailů ostražití. A v případě nevyžádaných zpráv nebo zpráv z nedůvěryhodného zdroje přílohy vůbec neotvírali.

Základem, a snad již samozřejmostí, každého držitele jakékoliv kryptoměny by dnes měla být důkladně zabezpečená kryptoměnová peněženka od prověřeného poskytovatele. Uživatel by také měl dbát na bezpečné ukládání přístupových hesel nejen k těmto peněženkám. Jedině tak lze ochránit nakoupené kryptoměny.

TIP: Broker XTB je velmi oblíbeným nástrojem pro investice nejen do kryptoměn. Jedna z jeho největších výhod je zákaznická podpora plně v češtině. Je dobré vědět i o české platformě CoinBank, která nabízí nákup i prodej kryptoměn pro investory v ČR.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang