Zlato přes růst dluhopisů slábne

Zlato stagnuje d/d na 1290. Kolem současných hodnot trh nachází nákupní zájem, což se potvrdilo  začátkem května po nečekaně silné zaměstnanosti USA (tam ale zlato vytěžilo z pokračující slabosti dolaru respektive síly dluhopisů).

Na druhou stranu zlato je celkově stále pod prodejním tlakem, stále v dlouhodobém klesajícím trendu respektive pod prodejním tlakem, momentálně je rovněž zajímavé, že trh nedokáže profitovat z růstu býčího tlaku dluhopisů.

Trhu se ale krátí prostor mezi důležitými podporami a rezistencemi, blíží se významný signál dalšího trendu. Na straně rezistencí trhu stojí hlavně oblast 1298 – 1315 pokrývající dlouhodobý klesající trendový kanál a zřejmě soustředící množství prodejních objednávek.

Teprve překonání této úrovně – málo preferovaná varianta – by teoreticky mohlo znamenat  střednědobou stabilizaci zlata a přesunu trhu k hladinám 1400.

Zlato ale zůstává – ve střednědobém a dlouhodobém pohledu – pod tlakem. Zlato dosud zásadněji neporušilo dlouhodobé technické medvědí tendence, citelnější konsolidace ztráty roku 2013 tak zůstává v nedohlednu.  Dlouhodobý klesající trend trvá.

V popředí zájmu tak pro trh budou hlavně podpory: 1286, zóna 1273 -1275, 1268 a 1261. Případné proražení by znamenalo pád – letu propastí k více než 3letému minimu 1180 by pak stály pouze prověřené a silné podpory 1240, 1231 a 1225.

20140509_goldh4-9315200

Sčítá se několik důvodů: výběr zisků růstu od začátku roku, těžká dlouhodobá rezistence. Rovněž se opět zvýraznila témata minulého roku.

Trh totiž přesouvá pozornost k fundamentům: zima pomalu končí a zlepšení klimatických podmínek by mělo ukázat posílení ek. aktivity USA a potvrzení redukce monetární expanze.

Centrální banka dlouhodobě prezentuje pokračování tendence redukce ultra silné monetární expanze. V březnu  Fed navíc signalizuje, že redukce monetární expanze může být výraznější a může již možná příštího roku pokračovat zvyšováním hlavní úr. sazby.

20140509_golddaily-3334276

Fundamentální analýza: Jádro ekonomické reality je pro zlato nepříznivé. Centrální banka USA zejména kvůli dlouhodobým nebezpečím nepřirozeně nízkého tržního ocenění rizika a stability finančních trhů s podporou současného solidního vývoje ekonomiky včetně trhu práce (Fed navíc reflektuje, že momentální slabší výsledky ek.

aktivity jsou způsobeny chladným počasím) začala plnit svůj dlouhodobý cíl, vracet monetární politiku k normálu v podobě redukce ultraexpanzivní monetární politiky.

Směr dlouhodobé tendence redukce nových peněz v ekonomice je jasný. Fed také naznačuje, že mu nebude vadit nebo bude dokonce spokojen s určitým dalším růstem tržních úroků.

Navíc nízká míra nezaměstnanosti už znamená nepříliš vzdálenou hrozbu výraznějšího přitvrzení monetární politiky. Proto Fed v březnu naznačil, že nezaměstnanost (a inflace) jsou již blízko jeho dlouhodobých cílů a že ekonomika již nepotřebuje pomoc.

Navíc v březnu Fed naznačil rychlejší redukci monetární expanze a přechod ke zvýšení hlavní úr. sazby již příští rok.

To zřejmě je jeden z hlavních důvodů značně omezeného potenciálu pro růst dluhopisů či zlata, resp. očekávání jejich poklesu. To bude zlato trvale dostávat pod tlak.

Na tom mnoho nezmění ani snaha Fedu uklidňovat trhy, že monetární politika bude stále expanzivní ještě delší čas (a tím limitovat jejich případnou přehnanou reakci a dopad na ekonomiku): spíše k umírněnosti může Fed vést fakt, že další sílení ekonomiky třeba přitom není jisté, rovněž stále doutná nebezpečí dlouhodobě nízká inflace.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang