Zonky končí – s manuálním investováním, zbývá jen Zonky Rentiér

zonky

Manuálnímu investování na platformě Zonky odzvonilo. Investoři již nebudou mít možnost vybírat si konkrétní půjčky, do kterých vloží svoje prostředky. Nově bude možné vkládat peníze pouze do automaticky generovaných portfolií prostřednictvím služby Zonky Rentiér. Co tuto změnu provázelo a jak je to nyní s půjčováním a investováním na Zonky?

Od 31.8. je novým klientům, kteří touží po zhodnocení peněz, nabízena právě už jenom služba Rentiér. Ta automaticky rozloží jejich investici mezi stovky různých úvěrů, a neumožní jim tak zvolit si, do čeho investovat.

Stávajícím zákazníkům bude manuální výběr Zonky půjček pro investování znemožněn k 1. listopadu. Pro manuální investice otevřené před tímto datem se ovšem nic nemění. Zonky se o ně podle slova ředitele společnosti Jiřího Humhala bude starat jako doposud a umožní klientům, aby z nich realizovali plnohodnotný výnos.

Změny na Zonky

Zonky tento zásadní krok odůvodňuje zejména tím, že diverzifikované investování přes službu Rentiér je pro klienty jednodušší, než když si sami vybrali, kam investovat.

Oproti manuálnímu investování má to zautomatizované ušetřit čas a díky rozložení investic zajistit stabilní portfolio s nízkým rizikem.

Platforma Zonky také přistoupila během nedávné doby k výrazným úpravám pravidel pro investory. Ti si nově nemusí lámat hlavu se vstupním poplatkem, jenž činil 1,9 %. Radovat se ovšem mohou jen do té doby, než zjistí, že průběžný poplatek za správu investičního portfolia vzrostl z původních 2,4 % na 2,9 %.

Další změnou, která se rozhodně neodehrála bez povšimnutí investorů, bylo snížení minimálního vkladu. Z původních 50 tisíc korun se nyní stalo pouhých 10 tisíc.

TIP: Umět investovat je klíčové pro každého, kdo chce vědět, jak se stát rentiérem.

Zonky půjčka

Zonky je populární platformou pro výhodné P2P půjčky. Nicméně slogan „lidé půjčují lidem“ známý z marketingové kampaně této společnosti pozbývá ve stínu zmíněných změn poněkud na významu. Od podzimu roku 2021 nebudou již rychlé půjčky od lidí umožněny.

Nejsou to jenom investoři, pro koho se na Zonky v uplynulých měsících pozměnily podmínky. Došlo totiž také k úpravě limitů pro zájemce o půjčku. Ti si teď mohou půjčit sumu mezi 20 000 a 900 000 Kč.

Úrok u Zonky půjčky začíná na hodnotně 2,99 %, RPSN pak na 3,63 %. Mnohem více informací o této půjčce a o spoustě dalších zajímavých témat je dostupných na portálu Navigátor úvěrů.

TIP: Na Vpeníze.cz se nachází spoustu dalších zajímavých aktualit – příkladem je zavedení bitcoinu jako oficiální měny v Salvadoru.

Zonky pro investory

Ty, co berou Zonky především jako investiční příležitost pro to, aby se stali rentiéry, bude zajímat především tento údaj: očekávaný roční hrubý výnos činí 3,05 % (při vkladu 10 000 Kč).

Kde se toto číslo vzalo? Zde je hodnota očekávaného výnosu vysvětlena:

  1. Celkový očekávaný výnos dosahuje výše 7,36 %.
  2. Od této částky je odečten poplatek za správu portfolia, který dosahuje 2,9 %.
  3. Nakonec je odečteno ještě 1,41 % coby očekávané rizikové náklady.

Na Zonky již investovalo okolo 50 tisíc lidí; půjčku si zde sjednalo více než 75 tisíc zájemců. Od roku 2015 je společnost součástí investiční skupiny PPF.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang