Ackmanovy „šortky“ zn. Herbalife už nejsou tak strašidelné

Zhruba před 20 měsíci vyhlásil miliardář Bill Ackman válku akciím společnosti Herbalife. Zakladatel a ředitel hedge fondu Pershing Square Capital Management zahájil gigantický šort. Po prudkém propadu však k jeho smůle začaly akcie Herbalifu růst a on začal na svém šortu prodělávat. Významně tomu pomohli jeho tehdejší nepřátelé, miliardáři Carl Icahn a Daniel Loeb, kteří začali akcie na truc nakupovat. O  Ackmanově strastiplné trestné výpravě proti firmě, jež je podle jeho slov založena na pyramidovém schématu, jsme psali v únoru tohoto roku.

Ackman tehdy prodělával na své medvědí spekulaci několik stovek milionů dolarů. Autor článku, Hynek Rozkovec, na závěr píše:

Doufejme, že Ackmanovy „šortky“ neskončí jako obdobná spekulace německého miliardáře Adolfa Merckleho.  Ten v roce 2008 otevřel obří short proti akciím společnosti Volkswagen. Bolestný neúspěch sázky na pokles nakonec dohnal pátého nejbohatšího Němce k sebevraždě.

K ničemu takovému naštěstí nedošlo a na Ackmana se dokonce pomalu začíná usmívat sluníčko. Nyní je již zřejmě velmi blízko bodu, kdy bude tzv. „na nule“. Akcie Herbalifu totiž dnes klesly pod 45 dolarů za kus, přičemž se obecně věří, že Ackman prodával akcie v průměru přibližně za tuto cenu. Podle televizní stanice CNBC byla jeho průměrná „prodejka“ dokonce 48 dolarů. To by znamenalo, že Ackman  už možná na svém šortu začíná i vydělávat. To ovšem není zas tak jasné. V říjnu totiž Ackman přeměnil 40% svého šortu v hodnotě 1 miliardy dolarů do dlouhodobých put opcí, aby redukoval riziko.

A jak se daří jeho rivalům? Daniel Loebman, šéf a zakladatel hedge fondu Third Point, loni prozíravě akcie s pěkným ziskem prodal. Carl Icahn se sice s Ackmanem letos v létě usmířil, ale podle svých slov ze své pozice na Herbalifu neprodal jedinou akcii. Je tak pravděpodobné, že na Herbalifu prodělává víc než Ackman.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang