Archivní víno – jak poznat kvalitu a nenaletět

Archivní víno je víno, které bylo uloženo po dobu delší než 10 let po sklizni a často i mnohem déle, aby se dosáhlo maximálního zrání a vyzrálosti. Tato vína jsou obvykle vybírána z nejlepších sklizní a jsou uložena v speciálních podmínkách, které umožňují optimální zrání.

Archivní vína jsou často velmi drahá, protože je třeba zaplatit nejen za samotné víno, ale také za náklady na jeho uchování po dobu mnoha let. Tyto vína jsou obvykle považována za velmi vzácná a jsou často hledaná sběrateli a vínovými nadšenci.

Při výběru archivního vína je důležité mít na paměti, že víno může být velmi choulostivé a citlivé na světlo, teplo a vzduch. Proto je důležité, aby bylo skladováno v optimálních podmínkách, aby se minimalizovalo riziko, že víno bude zkaženo nebo ztratí svůj charakteristický okus a aroma.

Jak poznat archivní víno?

Poznání archivního vína může být pro nezkušeného konzumenta vína obtížné, protože vzhled a etiketa lahve mohou být stejné jako u jiných vín. Zde jsou některé způsoby, jak poznat archivní víno:

  • Značka vína: Značka vína může být dobrým indikátorem toho, zda je víno archivní. Některé z nejprestižnějších značek vín vyrábějí vína, která jsou určena pro archivaci.
  • Etiketa: Etiketa na lahvi vína může poskytnout informace o tom, kdy bylo víno vyrobeno a jakého typu vína se jedná. Pokud je na etiketě uvedeno, že víno je určeno pro archivaci, pak to může být dobrým indikátorem toho, že se jedná o archivní víno.
  • Stáří lahve: Pokud je lahev vína starší než 10 let, je pravděpodobné, že se jedná o archivní víno. Lahve vína, které jsou uloženy po mnoho let, mohou mít také určité znaky stárnutí, jako jsou značky oxidace nebo sedimentace.
  • Prodejce vína: Pokud si chcete být jisti, že kupujete archivní víno, můžete si vybrat renomovaného prodejce vína, který se specializuje na prodej archivních vín. Takový prodejce vína může poskytnout informace o stáří vína, skladování a historii lahve.

Je důležité si uvědomit, že poznání archivního vína může být náročné a vyžaduje určitou úroveň znalostí o vínech a jejich výrobě. Pokud si člověk není jist, zda je víno archivní nebo ne, může se poradit s odborníkem na víno, aby pomůže určit jeho původ a charakter.

Víno je jedna z komodit, do kterých se dá investovat. Stejně jako investice do zlata a investice do stříbra. V případě kvalitního archívního vína se tato investice do komodit rozhodně vyplatí.

Investice do vína

Investice do vína je zajímavou a potenciálně výnosnou formou alternativní investice. I když může být orientace na trhu s vínem složitá, může to být skvělý způsob, jak diverzifikovat portfolio a dosáhnout dlouhodobých zisků.

Při pečlivém průzkumu, pečlivém sledování trhu a ochotě podstoupit určitá rizika mohou investoři činit chytrá rozhodnutí a potenciálně najít úspěch v této jedinečné třídě aktiv.

Ještě před investováním do vína je důležité pochopit základy trhu. Víno je komodita, kterou ovlivňuje řada faktorů, od nabídky a poptávky až po politické a ekonomické trendy. Obecně platí, že starší, vzácnější a prestižnější vína mají v průběhu času tendenci zvyšovat svou hodnotu.

Důležité je také zvážit, do jakých druhů vín se vyplatí investovat; různé odrůdy mají různou cenu a potenciální výnos. I když může být lákavé zaměřit se na populární, mainstreamová vína, často je lepší zaměřit se na menší, butiková vína s omezenou produkcí a věrnými příznivci.

Pokud jde o samotný nákup vína, je důležité porozumět různým dostupným možnostem. Vína lze nakupovat ve fyzické podobě v obchodě nebo online, případně prostřednictvím termínovaných kontraktů nebo fondů obchodovaných na burze (ETF).

  • Fyzická vína jsou obvykle nejdražší možností, protože mohou být zatížena náklady na skladování a přepravu. Mohou však být také nejvýnosnější z hlediska dlouhodobých výnosů.
  • Futures kontrakty a ETF umožňují investorům nakoupit „koš“ vín, což může být levnější a méně rizikový způsob, jak vstoupit na trh.

Jakmile se člověk rozhodne, jakým způsobem bude víno nakupovat, měl by si vytvořit strategii pro sledování trhu. Sledování výkonnosti různých vín v průběhu času může investorům pomoci identifikovat slibné investice a činit informovanější rozhodnutí. Důležité je také zvážit vliv vnějších faktorů, jako jsou globální události a klimatické změny, na trh s vínem.

Diverzifikace je klíčem k úspěchu

V neposlední řadě je při investování do vína nutné pamatovat na důležitost diverzifikace. Investice pouze do jednoho nebo dvou vín může být riskantní strategií, protože změny na trhu nebo nepředvídané události mohou mít významný dopad na jejich hodnotu. Investování do řady vín z různých oblastí, odrůd a cenových kategorií může pomoci tato rizika zmírnit a potenciálně maximalizovat výnosy.

Investice do vína může být skvělým způsobem, jak diverzifikovat portfolio a potenciálně dosáhnout lukrativních výnosů. Je však důležité provést průzkum, pochopit základy trhu a vypracovat strategii pro sledování trhu a diverzifikaci investic.

S trochou znalostí a ochotou podstoupit určité riziko mohou investoři činit chytrá rozhodnutí a potenciálně dosáhnout úspěchu v této jedinečné třídě aktiv.

Názor blogera: Falšování vín – podvody, tresty

Ještě začátkem března nebylo falšování vína podle serveru iDnes.cz trestný činem. 

„Zatímco v sousedním Německu je falšování vína trestný čin, u nás provinilým společnostem hrozí maximálně pokuty. Ty však nesmějí být likvidační a mnohé firmy se navíc o výši sankce soudí,“ uvádí autor článku Z patoku se stane Pálava. Byznysu s falešným vínem se daří za mohutného přizvukování diskutérů, proklínajících místní zákonodárce.

Tuto nepravdu jsme uvedli na správnou míru v článku Falšování vín: mýty a fakta. Nyní se v některých médiích, včetně zmíněného iDnesu, objevila zpráva o ročním podmínečném trestu za nepravdivé označení vína.

Tento trest vynesl nad obchodníkem Janem Bartoněm Krajský soud v Brně. Bartoň před pěti lety dodal vinařskému družstvu Templářské sklepy Čejkovice maďarské a slovenské hrozny, které vydával za moravské. Tuto skutečnost odhalila při testování vín Státní zemědělská a potravinářská inspekce a z prodeje musely být následně staženy miliony lahví.

Bartoň se hájí tím, že Templářské sklepy o všem dobře věděly. Navíc dodal družstvu hrozny o měsíc dříve, než na moravských vinicích vůbec proběhla sklizeň daných odrůd.

TIP: Jak využívat výhody karty crypto.com? Více informací se nachází v tomto článku portálu www.kg.cz.

„Pochopitelně, že věděli, odkud ty hrozny jsou. Jednotlivé odrůdy tak, jak byly dodávány, se v té době nemohly na moravských vinicích vůbec sklidit,“ sdělil České televizi Jiří Machourek, advokát nepravomocně odsouzeného podnikatele, který se na místě proti rozsudku odvolal.

Vzniklá škoda činí 109 milionů korun a není vyloučeno, že ji bude vinařské družstvo po Bartoňovi vymáhat.

Na stránce Templářských sklepů nenajdete ke kauze ani čárku. Falšování vín se v posledních letech velice rozmohlo a šance, že na zfalšované víno narazíte v obchodě, je bohužel velmi vysoká.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang