Euro: Korekce vzhůru pokračuje

euro-korekce-vzhuru-pokracuje-2

Euro k dolaru roste 0,6% d/d na 1,089. Trh se minulý týden odrazil od pivotního milníku, v oblasti klíčové podpory tvořené spodní linií klesajícího kanálu od roku 2008 hlavně kvůli rozhodnutí Fedu monetární politiky.

Centrální banka totiž v odpovědi na slabší ek. data snížila výhledl optima zvyšování úr. sazby, proto poněkud zanikla informace o zrušení trpělivosti se zvyšováním úr. sazeb. Další vývoj úr. sazeb tak rozhodnou aktuální ek. data.

Při pravděpodobnějším scénáři normalizace inflace k 2,0 % a udržení solidního růstu ekonomiky a trhu práce lze předpokládat zahájení zvyšování úr. sazeb nejdříve od června, případně ve druhém pololetí, což je zase dobrá zpráva pro dolar.

Jiné události americké ekonomiky byly spíše slabší až smíšené: březnová data regionální ek. aktivity (indexy průmyslu Fedu New York a Philadelphia) či únorová data Povolení/Zahájení staveb domů, což byly spíše méně dobré zprávy pro dolar. 

V eurozóně opět nečekaně značně posílil březnový Index ZEW sentimentu ek. očekávání, tentokrát na více než roční maximum, což je dobrá zpráva pro euro. Méně už pak únorové informace potvrzující dle očekávání slabost inflace.

Dnes ještě obchodníci zbystří pozornost směrem k vystoupení prezidenta ECB Draghiho ve Výboru ekonomických a monetárních věcí Evropského parlamentu v Bruselu (15.00 SEČ). V USA budou taky zveřejněny únorové Prodeje existujících ECB domů (15.00 SEČ). ECB nastupuje cestu kvantitativního uvolňování, což je dlouhodobě nepříznivé pro euro. Trh domů USA pokračuje v decentním růstu což je dlouhodobě příznivé pro dolar.

Trh během července narušil 2letou podpůrnou linii, která držela středně a dlouhodobý růstový trend a která byla zásadní pro stanovení střednědobého a dlouhodobého výhledu.

To zřejmě znamená výraznější a dlouhodobější obrat, trh navíc vyřadil ze hry i hlavní podpůrná pásma 1,297 – 1,315 a 1,165 – 1,225. Uvedené dlouhodobé technické signály se silnými fundamentálními důvody tlačí trh dolů.

Další minimální významné střednědobé a dlouhodobé cíle, respektive podpory, tvoří 1,072, 1,064, pásmo 1,043 – 1,045, 1,008 a 0,853, rezistence pak 1,103, 1,12, pásmo 1,153 – 1,166 a pásmo 1,21 – 1,213.

Jeho případné znovuzískání by obnovilo významnější růstový moment, nicméně z důvodů odmítnutí technické a fundamentální analýzy i současného sentimentu na trhu ale asi jen stěží bude významně vyzváno či překonáno.

Dolar je stále v kurzu vzhledem k diferenciálu i očekávání růstu HDP a úr. sazeb. Ek. aktivita USA roste solidně, expanze trhu práce akceleruje.

To vede k očekávání spíše dřívějšího zahájení zvyšování úr. sazeb. Eurozóna pak naopak přes oživení v posledních měsících vykazuje spíše slabší růst ek. aktivity, ECB pak teprve nastoupila na počátek dlouhé cesty kvantitativního uvolňování. Navíc euru stále škodí nejistota spojená s třaskavou krizí na Ukrajině, respektive s řešením ekonomických a finančních otázek Řecka.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang