Jak se bránit proti inflaci

jak-se-branit-proti-inflaci

Vedle smrti a daní je dalším jevem, který lze v určitém časovém období téměř s jistotou očekávat, inflace. Peníze před inflací neubrání ani nejlepší banky. Jak se bránit proti inflaci a nepřijít o úspory?

Ekonomiky vyspělých států světa prošly mnoha krátkými obdobími deflace, avšak obecně platí, že hospodářský pokrok je doprovázen inflačními tlaky. Inflace může nastat, když je v systému příliš mnoho peněz, což vede k eskalaci cen zboží.

Pokud ovšem zhodnocování majetku a příjmů roste stejným nebo vyšším tempem než inflace, jsou negativní účinky inflace neutralizovány. Ceny zboží však většinou předstihnou růst průměrné mzdy.

Stále více lidí zvažuje kvůli rostoucím cenám půjčku. Užitečné informace ohledně půjček a úvěrů poskytuje portál Navigatoruveru.cz. Čtenáři se zde mohou dočíst také jak funguje transparentní účet nebo k čemu je transparentní účet dobrý. Navigatoruveru.cz nabízí řadu zajímavostí ze světa financí.

Spořící účet inflaci nevyřeší

Běžné spořící účty proti inflaci nefungují. Najdou se banky, které nabízí zúročení vkladu nad 3 %, mezi nimi je například Trinity Bank a za určitých podmínek i Komerční banka. K překonání inflace to však stále nestačí. Spořící účet Trinity Bank nabízí roční úrokovou sazbu 3,18 % při neomezené výši vkladu.

Čím delší je doba spoření, tím zajímavější výnos může tento finanční produkt přinést. Je dobré znát složené úročení a jeho princip výpočtu. Osoba však nemusí znát vzorce a jeho proměnné, stačí pouhá online kalkulačka.

Inflace je nejhorší daň

Inflace je často označována za „nejhorší daň“, protože její dopady většina lidí nepozoruje. Hypoteticky se mnozí cítí o 4 % bohatší, když na spořicím účtu nejlepších bank v ČR vydělávají 4 %, zatímco inflace roste o 7 %. Ve skutečnosti jsou však o 3 % chudší.

Proto je důležité, aby domácnosti i investoři pochopili příčiny a dopady inflace. Důležité je naučit se plánovat tak, aby si aktiva zachovala kupní sílu.

Zde jsou tři investiční přístupy, které by měl každý zvážit jako způsob ochrany úspor před ničivou inflací. Přestože inflace může být méně dramatická než krach na akciovém trhu, může být pro investiční portfolio ničivější. Investiční poradce může se skladbou tohoto majetkového účtu pomoci.

Vyplatí se Investice do akcií

Navzdory nedůvěře, kterou většina lidí cítí k akciím, může být vlastnictví některých akcií velmi dobrým způsobem boje proti inflaci.

Základním předpokladem obchodního úspěchu je, že společnosti budou prodávat své zboží za rostoucí ceny, což povede ke zvýšení příjmů, zisků a nevyhnutelně i cen akcií.

Jedny z nejlepších akcií, které lze vlastnit v období inflace, budou akcie společností, které mohou v období inflace přirozeně zvyšovat své ceny. Jedním z příkladů jsou společnosti obchodující s komoditními zdroji.

Produkty, jako je ropa, obilí a kovy, mají v období inflace velkou cenovou sílu. Ceny těchto položek mají tendenci růst na rozdíl například od cen počítačů, které podléhají úpravám cen výrobců a distributorů.

Je dobré hledat investice do podniků, jako jsou komoditní firmy nebo zdravotnické společnosti, které mají nejsilnější ziskové marže a obecně nejnižší výrobní náklady. V neposlední řadě je třeba nepodcenit hodnotu dividend v období inflace. Dividendy zvyšují celkový výnos portfolia.

V případě, že by se investor bál ztráty, měl averzi k riziku, může zvolit konzervativní způsob zhodnocení svých finančních prostředků. Nejoblíbenější a nejčastější volbou je investování do protiinflačních dluhopisů.

Investice do nemovitosti

Nemovitost, pokud jde o dům k vlastnímu bydlení, je vždy dobrou investicí. Problémy nastávají, když je cílem kupujícího právě koupenou nemovitost se ziskem převést. Ačkoli zkušení investoři do nemovitostí dokáží najít v nemovitostech skryté hodnoty, běžný člověk by se měl zaměřit na nákup domu s úmyslem jej držet alespoň několik let.

Investice do nemovitostí obvykle nepřinášejí návratnost během několika měsíců nebo týdnů. Nemovitosti vyžadují delší dobu, aby se hodnota zvýšila.

Stejně jako u pozemků mají ceny domů tendenci v průměru meziročně zvyšovat svou hodnotu. Je pravda, že po realitní bublině obvykle následuje období korekce. To někdy způsobí, že domy ztratí více než polovinu své hodnoty. Přesto mají ceny nemovitostí v průměru tendenci v čase růst, což působí proti vlivu inflace.

Investice do sebe

Zdaleka nejlepší způsob, jak se připravit na nejistou finanční budoucnost, je investice do sebe. Taková investice, která zvýší budoucí výdělečnou sílu.

Tato investice začíná kvalitním vzděláním a pokračuje udržováním aktuálních dovedností a získáváním nových dovedností, které budou v blízké budoucnosti nejpotřebnější. Schopnost udržet si přehled o měnících se potřebách podniku může pomoci zajistit plat proti inflaci, a také kariéru proti recesi.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang