Jak zvednout finanční IQ českého národa a proč je to tak důležité

financni-iq-ceskeho-naroda

Je tomu bohužel tak. Finanční inteligence Čechů je jako celek mizerná a Češi si to i sami uvědomují a přiznávají. Ostatně vedu s lidmi tuto diskusi velmi často. Je to smutné, ale z hlediska finanční inteligence jsme někde na úrovni Mexika. Alespoň podle nejmenovaného průzkumu. 

Proč tomu tak ale je? Dovoluji si tvrdit, že jsme ještě stále zasažení lety 1948-1989, kdy se náš stát staral téměř o vše. Lidé se za tu dobu naučili, že stát se o ně postará. Že spousta věcí je bezplatná. Že v důchodu se o ně postará opět stát. Navíc lidé měli v tu dobu tak nějak stejně malé příjmy (minimální přebytky peněz). A kdo měl z dob předešlých nějaký zajímavý majetek, komunisté se o něj již „postarali“. Tak, jak se k financím staví naši rodiče, tak nás to také učili. Ten problém se šíří z generace na generaci. 

Roky 1948-1989 jsou dávno pryč. A i když to poslední dobou někdy vypadá, že by se mohly ještě vrátit zpět, doba se zásadně změnila. Zapomeňte na to, že se o nás stát postará, protože stát se o důchodce nepostará. Ani to není jeho úloha. Svoji finanční situaci si musí každý vyřešit sám. A každý je také zodpovědný za svoje finanční vzdělání a finanční dovednosti. 

Vím, řada lidí řekne, že peníze nejsou až tak důležité. Že v životě nejsou to hlavní. Nejsou. Bez nich se ale člověk jenom těžko obejde. Bez nich nelze téměř nic realizovat. Bez nich se člověk stává závislý. Manipulovatelný. Korumpovatelný. A v konečném důsledku nešťastný. Tedy alespoň v našem regionu. Odstěhovat se na zapomenutý ostrůvek někde v Tichomoří je zcela jiná situace a dokáži si představit, že si tam člověk poradí třeba jenom s výměnou práce a produktů. Bez peněz lze v Čechách tedy jenom těžko důstojně žít.

Aby se finanční IQ našeho národa zvýšilo, je k tomu třeba hned několik věcí. Na prvním místě je třeba, aby si to lidé uvědomili, že je třeba jejich finanční schopnosti zlepšit. Dále je potřeba, aby byli ochotni tomu věnovat čas a energii. Času máme mnoho. Podle průzkumu tráví průměrný Čech nějaké čtyři hodiny denně pasivním sledováním obrazovky. Spousta času, který by bylo možno využít.

Od koho se finančně vzdělávat? To je další problém. Stát nás jenom těžko něco naučí. Ten nezvládá ani vlastní dluh. Jsem velký skeptik ohledně základních a středních škol. Jsou učitelé na těchto školách skvěle finančně gramotní? Pochybuji. Nějaké zásadní kroky v oblasti finančního vzdělávání nelze očekávat ani od bank, pojišťoven a dalších finančních institucí. Obávám se, že pro ně je výhodné, když mají Češi pouze základní finanční přehled. Tedy přehled ve smyslu „mohu si vzít hypotéku“, „měl bych si šetřit na důchod“ a „měl bych se pojistit“. Ale tím to myslím končí. Představte si, že by lidé byli více finančně gramotní a požadovali by po své bance lepší služby a lepší produkty. Představte si, že lidem dojde, že zatímco banka jim jejich uložené peníze zhodnocuje o třeba desetiny procenta, tak lidem ty samé peníze půjčuje za třináct procent?

Pokud se chce člověk v naší zemi finančně vzdělat, není to tak úplně snadné. Najít firmu, která lidi školí v oblasti financí a dělá to dobře, to je celkem raritní záležitost. Další možností je najít si ve svém okolí nějakého finančního rádce, který bude ochoten vás něco naučit. Nebude snadné ho najít. Dále je na trhu řada dobrých publikací. Z vlastní zkušenosti vím, že není tak úplně snadné nastudované věci přenést do reálné praxe. Je to vždy těžší věcí skutečně dělat, než se o nich jenom učit a vědět o nich. Nakonec sám se snažím napomoci finančnímu vzdělávání třeba právě psaním tohoto mého blogu.

Neodpustím si ještě jednu malou poznámku. Zjistil jsem, že svoje osobní finance nemají pod kontrolou často ani lidé, u kterých bych to nečekal. Právníci, doktoři, podnikatelé. Mají doma řadu finančních pruduktů, které si platí. Často ani neví a nebo pouze tuší k čemu a proč. Často jsou zastaralé a dávno nevýhodné. Jenže tyhle věci za nás nikdo nevyřeší. Nebo alespoň ne dobře. Tohle je naše zodpovědnost. Náš život. Naše finanční situace.

Češi potřebují jako sůl zvýšit si jejich finanční povědomí. Tím si zlepší jejich finanční situaci. Tím se i jako národ dostaneme mnohem dál. V oblasti peněz vše souvisí se vším. Vždyť i podle finančních znalostí si vybíráme kdo nám vládne a kdo nás zastupuje v parlamentu.

Zvednout finanční IQ českého národa, to je opravdová výzva. Je nejvyšší čas začít!                 

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang