Když lidé půjčují lidem

lide-pujcuji-lidem

V momentě, kdy si lidé půjčují od jiných lidí, se jedná o nový internetový produkt, lépe řečeno o nový model podnikání, nazývaný sdílená ekonomika. Ať je to model uznávaný či nikoli, představuje jistě jednu z možností půjčování a investování zároveň.

Podobné projekty staví svůj model právě na tom, že je výhodnější, respektive efektivnější využívat finance lidí namísto financí banky. Kromě toho je v případě takových půjček potřeba mnohem méně administrativních sil a prostor.

Takzvané P2P (peer-to-peer) platformy u nás začaly frčet již v roce 2015, kdy se objevila první z nich. Mezi ty nejznámější dnes patří například Zonky, Prestito nebo Bankerat.

Od doby, co jsou P2P platformy k dispozici, získaly půjčky od lidí na popularitě. Například na Zonky se za necelé tři roky fungování otočily již dvě miliardy korun. P2P půjčky tak představují něco, do čeho se vyplatí investovat. Nedávno však bylo zveřejněno, že Zonky končí s manuálním investováním, zbývá jen Zonky rentiér.

Výhody sdílené ekonomiky:

  • srozumitelnost
  • jednoduchost (máš peníze = půjčíš někomu = dostaneš je zpět s úrokem = zhodnotíš peníze)
  • anonymita příběhů

Záruky návratnosti investic:

  • služba řízení rizik
  • ověření bonity
  • ověření kreditní historie
  • ověření rizikovosti

Nejlepší platformy založené na principu sdílené ekonomiky jsou v USA a VB. V zahraničí je ve zvyku na tyto platformy zvát lidi, kteří nedosáhnou na úvěr v klasické bance.

V České republice tyto platformy fungují na principu nižšího úroku, než nabídne právě banka. Pokud vás tedy u nás banka odmítla, pravděpodobně neuspějete ani na platformách, jako je třeba zmiňovaný Bankerat. Nastavení rizik je totiž podobné jako v bankách.

Banka v tuto chvíli může jevit jako zbytečná, nicméně tak to není. Banky jako instituce nyní profitují z toho, že bývají první volbou v případě zájmu o úvěr.

Pokud takové projekty jako třeba Zonky budou i nadále existovat a růst, bude nutné, aby se banky přizpůsobily trhu a začaly využívat nejmodernější technologie. Banky však jako takové stále v ohrožení nejsou, jejich služby jsou pro většinu obyvatelstva nezbytné.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang