Když lidé půjčují lidem

V momentě, kdy si lidé půjčují od jiných lidí, se jedná o nový internetový produkt, lépe řečeno o nový model podnikání, nazývaný sdílená ekonomika. Ať je to model uznávaný či nikoli, představuje jistě jednu z možností půjčování a investování zároveň.

Podobné projekty staví svůj model právě na tom, že je výhodnější, respektive efektivnější využívat finance lidí namísto financí banky. Kromě toho je v případě takových půjček potřeba mnohem méně administrativních sil a prostor. Takzvané P2P (peer-to-peer) platformy u nás začaly frčet již v roce 2015, kdy se objevila první z nich. Mezi ty nejznámější dnes patří například Zonky, Prestito nebo Bankerat.

Od doby, co jsou P2P platformy k dispozici, získaly půjčky od lidí na popularitě. Například na Zonky se za necelé tři roky fungování otočily již dvě miliardy korun.


img_a315650_w1992_t1526502731-9728619

Výhody sdílené ekonomiky:

  • srozumitelnost
  • jednoduchost (máš peníze = půjčíš někomu = dostaneš je zpět s úrokem = zhodnotíš peníze)
  • anonymita příběhů

Záruky návratnosti investic:

  • služba řízení rizik
  • ověření bonity
  • ověření kreditní historie
  • ověření rizikovosti

img_a315650_w1992_t1526502752-5515263

Nejlepší platformy založené na principu sdílené ekonomiky jsou v USA a VB. V zahraničí je ve zvyku na tyto platformy zvát lidi, kteří nedosáhnou na úvěr v klasické bance.

V České republice tyto platformy fungují na principu nižšího úroku, než nabídne právě banka. Pokud vás tedy u nás banka odmítla, pravděpodobně neuspějete ani na platformách, jako je třeba zmiňovaný Bankerat. Nastavení rizik je totiž podobné jako v bankách.

Banka v tuto chvíli může jevit jako zbytečná, nicméně tak to není. Banky jako instituce nyní profitují z toho, že bývají první volbou v případě zájmu o úvěr. Pokud takové projekty jako třeba Zonky budou i nadále existovat a růst, bude nutné, aby se banky přizpůsobily trhu a začaly využívat nejmodernější technologie. Banky však jako takové stále v ohrožení nejsou, jejich služby jsou pro většinu obyvatelstva nezbytné.

© 2021 vPenize.cz | Nakódoval Leoš Lang