Když lidé půjčují lidem

lide-pujcuji-lidem

V momentě, kdy si lidé půjčují od jiných lidí, se jedná o nový internetový produkt, lépe řečeno o nový model podnikání, nazývaný sdílená ekonomika. Ať je to model uznávaný či nikoli, představuje jistě jednu z možností půjčování a investování zároveň.

Podobné projekty staví svůj model právě na tom, že je výhodnější, respektive efektivnější využívat finance lidí namísto financí banky. Kromě toho je v případě takových půjček potřeba mnohem méně administrativních sil a prostor.

Peer-to-peer platformy

Platformy peer-to-peer, známé také jako platformy P2P, jsou online tržiště nebo platformy, které propojují jednotlivce nebo organizace přímo mezi sebou a usnadňují tak vzájemné interakce. Tyto platformy odstraňují potřebu zprostředkovatelů nebo prostředníků a umožňují jednotlivcům komunikovat, provádět transakce a přímo si vyměňovat zboží nebo služby.

Mezi běžné příklady peer-to-peer platforem patří např:

  1. Platformy sdílené ekonomiky: Tyto platformy umožňují uživatelům sdílet zdroje, jako je ubytování (např. Airbnb), doprava (např. Uber, Lyft) nebo zboží (např. eBay, Craigslist).
  2. Tržní platformy: Tyto platformy umožňují uživatelům nakupovat a prodávat zboží nebo služby přímo mezi sebou (např. Etsy pro ruční práce, Poshmark pro módu z druhé ruky, TaskRabbit pro místní služby).
  3. Platformy pro crowdfunding: Tyto platformy spojují jednotlivce nebo organizace, které hledají finanční prostředky pro projekty nebo podnikatelské záměry, s potenciálními investory nebo dárci (např. Kickstarter)

V kontextu internetu platformy P2P obvykle využívají technologie k propojení uživatelů, kteří mají specifické potřeby nebo zdroje. Tyto platformy fungují jako zprostředkovatelé tím, že poskytují rámec nebo infrastrukturu pro interakci a transakce uživatelů. Umožňují jednotlivcům spolupracovat, sdílet zdroje, nabízet nebo poptávat služby nebo nakupovat a prodávat zboží přímo jeden od druhého.

Zonky

Zonky využívají lidé, kteří touží například po novém autě, nebo jiné materiální věci ale také živnostníci. Ti využívají tuto platformu jako druh firemního úvěru a využívají tak například lepších podmínek splácení nebo nižších úroků, než by dostali v bance.

Takzvané P2P (peer-to-peer) platformy u nás začaly frčet již v roce 2015, kdy se objevila první z nich. Mezi ty nejznámější dnes patří například Zonky, Prestito nebo Bankerat.

Od doby, co jsou P2P platformy k dispozici, získaly půjčky od lidí na popularitě. Například na Zonky se za necelé tři roky fungování otočily již dvě miliardy korun. P2P půjčky tak představují něco, do čeho se vyplatí investovat. Nedávno však bylo zveřejněno, že Zonky končí s manuálním investováním, zbývá jen Zonky rentiér.

Výhody sdílené ekonomiky:

  • srozumitelnost
  • jednoduchost (máš peníze = půjčíš někomu = dostaneš je zpět s úrokem = zhodnotíš peníze)
  • anonymita příběhů

Záruky návratnosti investic:

  • služba řízení rizik
  • ověření bonity
  • ověření kreditní historie
  • ověření rizikovosti

Nejlepší platformy založené na principu sdílené ekonomiky jsou v USA a VB. V zahraničí je ve zvyku na tyto platformy zvát lidi, kteří nedosáhnou na úvěr v klasické bance.

Platformy v ČR

V České republice tyto platformy fungují na principu nižšího úroku, než nabídne právě banka. Pokud vás tedy u nás banka odmítla, pravděpodobně neuspějete ani na platformách, jako je třeba zmiňovaný Bankerat. Nastavení rizik je totiž podobné jako v bankách.

Banka v tuto chvíli může jevit jako zbytečná, nicméně tak to není. Banky jako instituce nyní profitují z toho, že bývají první volbou v případě zájmu o úvěr.

Pokud takové projekty jako třeba Zonky budou i nadále existovat a růst, bude nutné, aby se banky přizpůsobily trhu a začaly využívat nejmodernější technologie. Banky však jako takové stále v ohrožení nejsou, jejich služby jsou pro většinu obyvatelstva nezbytné.

Jiné nebankovní alternativy

Bankovní alternativy označují finanční služby a produkty, jejichž cílem je poskytovat bankovní funkce a služby, aniž by se jednalo o tradiční banky. Tyto alternativy obvykle fungují online nebo prostřednictvím mobilních aplikací a nabízejí podobné funkce jako banky, například spořicí účty, platební služby, možnosti půjček a nástroje pro správu peněz.

Tyto alternativy se často zaměřují na poskytování většího pohodlí, dostupnosti, nižších poplatků a inovativních technologií ve srovnání s tradičními bankami. Mezi příklady bankovních alternativ patří neobanky neboli digitální banky, platební platformy, platformy pro peer-to-peer půjčky a kryptoměnové burzy.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang