Libra doráží na dvouletou rezistenci

libra-se-kloni-pred-prekazkou

Libra k dolaru roste 0,1% d/d na 1,617. V první polovině listopadu s postupem dolaru na globálních finančních trzích libra byla pod silným prodejním tlakem, ale tržní poryvy ustála na silnějších úrovních než třeba euro či švýcarský frank taky díky některým solidním informacím ek. aktivity Spojeného království.

Kurs se tak stabilizoval nedaleko bezmála ročního maxima a upevnil si podpůrné podloží na úrovních 1,604, 1,601, 1,592, 1,584, 1,578 a 1,564. Na druhou stranu konsolidaci potvrzuje prozatimní potíže opakovaně projít skrz rezistenci 1,617. Další důležité rezistence tvoří 1,625, 1,63, 1,639, 1,644 případně 1,662 a 1,674.

20131126_gbpusdh4-7795031

Trh tak pro nastavení dalšího významného trendu bude potřebovat zejména ek. informace USA a hlavně potvrzení strategie Fedu monetární politiky. Poslední solidní zprávy z ekonomiky včetně trhu práce a rétorika Fedu připravující trhy na redukci monetární expanze vedou k poptávce po dolarech.

Možné zpomalení růstu amerického HDP v souvislosti s fiskální nestabilitou USA a tím související nejistotou a rovněž změna na postu guvernéra Fedu a rovněž některé solidní informace ekonomiky Spojeného království mohou ale tyto  trendy modifikovat.

20131126_gbpusddaily-3166742

Libra během září dokázala projít přes hlavní rezistenční pásmo včetně hlavní multileté rezistenční linie, která držela letošní klesající trend.

Nákupním impulsem pro libru stejně jako pro jiné evropské měny bylo také rozhodnutí Fedu prozatím neredukovat ultraexpanzivní monetární politiku podpořené fiskální nestabilitou a nejistotou USA, která hrozí omezit ek. růst.

Logicky má pak Fed menší prostor redukovat ultraexpanzivní monetární politiku do konce roku. Porušení zmíněných rezistencí popírá celkový klesající pohled na trh.

Poničení ale ještě nelze považovat za definitivní. Libra je zasažena navýšením monetární expanze ECB, dolaru pak vlil novou krev do žil nečekaně solidní růst zaměstnanosti v období srpen – říjen a signály z Fedu, že k redukci monetární expanze je velmi blízko.

Na bedrech podpor, hlavně 1,584  bude ležet hlavní zátěž potvrzení, zda-li posilování libry bude dlouhodobější. Proto bude v příštích týdnech extrémně záležet na tom, jestli zmíněná podpora odolá atakům na pokles. Pokud ne, trh může spadnout do propasti.

Listopadový index spotřebitelského sentimentu Conference Board by měl dle trhu mírně vzrůst. V říjnu sice spotřebitelská nálada silně klesla zpět do pásma pesimismu, není ale příliš vzdálena od historicky dlouhodobého normálu, mimo depresivní pásmo posledních let po světové finanční krizi.

Díky posílení trhu domů, práce, akcií a obecně lepších ek. zpráv domácnosti přehlížejí i momentálně drahé energie.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang