Minimální mzda – nárok, co dělat, zkušenosti

Minimální mzda v České republice v roce 2023 je 17 300 Kč. Obecně platí, že minimální mzdu v České republice stanovuje vláda a každoročně ji upravuje. Mezi ty, kteří pobírají minimální mzdu, patří málo kvalifikovaní pracovníci a pracovníci zaměstnaní v některých odvětvích, jako je pohostinství, maloobchod a stavebnictví.

Pokud je někomu vyplácena mzda nižší než vládou stanovená minimální mzda, může podat stížnost na inspektorát Ministerstva práce a sociálních věcí. Inspektorát může zaměstnavateli uložit pokutu, pokud zjistí, že porušuje zákon.

Pro zvýšení minimální měsíční mzdy musí o zvýšení minimální mzdy rozhodnout vláda. To se provádí na základě přezkoumání aktuálního ekonomického klimatu a posouzení životních nákladů v zemi, včetně inflace.

Může být problematické mít pouze minimální mzdu. Pokud je minimální mzda příliš nízká, může to vést k finančním problémům, kdy si pracovníci nebudou moci dovolit základní potřeby, jako je jídlo, nájem a další účty. Navíc to může vést k celkovému poklesu spotřebitelských výdajů, což může mít negativní vliv na ekonomiku.

Jaké jsou možnosti zvýšení mzdy?

Vzhledem k tomu, že životní náklady neustále rostou, hledá mnoho zaměstnanců způsoby, jak zvýšit svůj příjem. Existuje několik různých způsobů zvýšení mzdy. Jaké to jsou?

  1. přijmout v práci další povinnosti, přesčasy
  2. požádat o zvýšení platu
  3. rozvíjet nové dovednosti
  4. hledat lépe placenou práci
  5. vyjednat si lepší plat
  6. přijmout práci na volné noze
  7. zvýšit si úroveň vzdělání
  8. navázat kontakty s odborníky ve svém oboru
  9. najít si vedlejší zaměstnání
  10. investovat do akcií a jiných investic

Existuje celá řada strategií, které lze použít ke zvýšení platu, například vyjednávání o vyšším platu se zaměstnavatelem, hledání lépe placených pozic a další vzdělávání a certifikace, které mohou vést k lépe placené práci.

Vyjít s minimální mzdou může být obtížné, ale je to možné. Klíčem je žít v rámci svých možností a pečlivě sestavovat rozpočet. Chce-li člověk vyjít s penězi, měl by upřednostnit základní výdaje a hledat způsoby, jak ušetřit.

To může zahrnovat omezení zábavy, používání veřejné dopravy a nakupování ve slevách a výhodných nabídkách. Kromě toho si lze najít vedlejší zaměstnání nebo přivýdělek, který by doplnilo příjem, například práci na volné noze nebo nabízení vlastního vozidla pro spolujízdu.

Názor blogera: Koho poškozuje zvyšování minimální mzdy?

Levicová vláda zvýšila minimální mzdu národ začal jásat. Prý konečně zákon, který pomůže lidem a zvýší jejich životní úroveň. Je tomu opravdu tak ? Může stát mávnutím kouzelného proutku pomoci lidem?

Ano, stát skutečně může pomoci lidem, avšak trochu jiným způsobem. Může snížit daně, zrušit zbytečné tržní regulace a výrazně omezit byrokracii, která se přiživuje z peněz pracujících občanů.

Pokud by se stát zaměřil na zvyšování ekonomické svobody, pak by se ČR mohla přiblížit zemím jako je Švýcarsko. Legislativa Švýcarska pojem minimální mzda nezná a přesto tam mají výrazně vyšší platy. 

Oproti tomu Španělsko nebo Řecko s minimální mzdou experimentují a mají obrovskou nezaměstnanost a ekonomiky před krachem.

Jaký mělo zvýšení minimální mzdy skutečný dopad?

Je ilegální zaměstnávat člověka na plný úvazek pod minimální měsíční mzdu. Existují lidé, kteří by raději za méně peněz pracovat šli, aby například získali praxi v oboru, věnovali se tomu co je baví a nebo mohli vykonávat klidné zaměstnání při svém důchodu.

Praxe v oboru

Kdyby bylo legální pracovat za méně peněz, než je minimální mzda, pak by možná některé společnosti riskli více lidí bez praxe a lidé by získali příležitost pracovat ve svém oboru. Šli by za malé peníze pracovat zcela dobrovolně a stát by dostal své daně.

Výsledek? Vítěz zaměstnanec, vítěz firma a vítěz stát.

Minimální mzda likviduje spodní příčky na kariérním žebříčku a komplikuje některým lidem život.

Zvýšení minimálních záloh

Zvýšila se i minimální záloha, protože je vázána na výši minimální mzdy.

Pomohlo to alespoň někomu? Minimální mzdu například pobírají pracovníci bezpečnostních agentur. Tím, že stát donutil tyto agentury, aby násilím zvýšili minimální mzdy, se jim o miliony zvýšily náklady.

A firma není neomezená studna peněz. Jak firmy tuto skutečnost v praxi řeší? Ty menší nutí své zaměstnance pracovat na dohodu o provedení práce, tudíž si ze své minimální výplaty musí zaměstnanec sám platit zdravotní pojištění a ve výsledku dostane na ruku ještě méně peněz než tomu bylo před zvýšením minimální mzdy.

Větší bezpečnostní agentury to řeší tím, že ruší zaměstnanecké benefity. Například stravenky byly takovým příjemným bonusem k malé výplatě a nyní jsou někteří zaměstnanci bez nich. Zvýšila se jim sice minimální mzda, ale prakticky si nepolepšili.

Zvyšuje to nezaměstnanost

Pokud však firma neudělala žádné opatření a zvýšení nákladů vzala skutečně na sebe, pak se tyto chybějící firemní peníze musí nějak projevit. Mohou se projevit tak, že firma bude muset propouštět a tím stoupne nezaměstnanost.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang