Češi se nebojí měnit dodavatele energií – zkušenosti

Možnosti změnit dodavatele energií využívá mnoho odběratelů. Ačkoli změn začíná meziročně ubývat, dodavatelé mezi sebou stále urputně bojují o přízeň zákazníků. Jak jsou na tom dominantní dodavatelé a kdo jim začíná šlapat na paty?

Ceny energie mají ke sportu zdánlivě daleko. Přitom hodnota elektřiny a plynu vzniká na trhu, který je vlastně soutěží. Když dodavatelé usilují o nové zákazníky, jejich počínání připomíná někdy šachy, jindy spíše ragby.

Musejí investovat do vlastní propagace a zároveň zůstat relativně levní. Proto pečlivě promýšlejí svoje ceníky i marketing.

Je efektivnější držet cenu nejníže a spoléhat, že zákazníci přijdou sami? Anebo je nakonec výhodnější zaplatit masu podomních prodejců, aby s rafinovaným úsměvem nabízeli drahé tarify elektřiny a zemního plynu?

Každá strategie vyžaduje investice, jejichž návratnost lze hodnotit jenom v dlouhodobém horizontu.

Velikost klientely je poměrně citlivá informace, která poodhaluje obchodní bilanci firmy. Státem vlastněná akciová společnost Operátor trhu s elektřinou každý měsíc zveřejňuje, kolik odběratelů zrovna obsluhují jednotliví alternativní (malí) dodavatelé elektřiny a plynu.

Giganti (ČEZ, E.ON a PRE v elektřině, innogy, E.ON a Pražská plynárenská v plynu) obvykle veřejnosti prozrazují jenom meziroční změny, žádná státní instituce je k větší sdílnosti nenutí.

Mnoho odběratelů uzavřelo smlouvu na dobu určitou, která jim dočasně brání v eventuální další změně dodavatele. Možná jsou lidé také obezřetnější vůči podomním prodejcům.

Kdo jsou dodavatelé energií?

Dodavatelé energií jsou ti, kdo prodávají elektřinu nebo zemní plyn jako komoditu. Jedná se v podstatě o obchodníky, kteří nakupují elektřinu či zemní plyn na burze a prodávají je konečným odběratelům. To znamená domácnostem a firmám.

Jako odběratel si každý může svého dodavatele elektřiny i dodavatele plynu vybrat, a tím ovlivnit cenu za dodávku energie.

Pokud se někomu zdá cena za dodávku elektřiny či plynu příliš vysoká, pak si může udělat srovnání dodavatelů energií a zvolit si nového a výhodnějšího poskytovatele. 

Změnu dodavatele energií lze snadno zařídit z pohodlí domova.

Rozdíl mezi dodavatelem a distributorem energií

Distributor zajišťuje a spravuje soustavu pro distribuci (rozvod) energie. Na českém trhu jsou tři hlavní distributoři, kteří mají Českou republiku rozdělenou podle regionů. Jde o:

  • PREdistribuce v Praze, 
  • ČEZ Distribuce ve středních, západních, severních a východních Čechách a na severní Moravě a 
  • EO.N v jižních Čechách a jižní Moravě.

Distributor energie tedy funguje v daném místě pouze jeden, a proto jej nelze měnit. Naproti tomu dodavatele lze měnit libovolně každých šest měsíců.

Dominantní dodavatelé energií

Dominantní prodejci elektřiny a plynu získali svoje výjimečné postavení také proto, že jsou sesterskými firmami distributorů, kteří spravují regionální rozvodnou síť – elektrické dráty nebo plynovody.

Například lze hovořit o „skupině ČEZ“, jež zahrnuje firmy ČEZ Prodej a ČEZ Distribuce. Největším prodejcem elektřiny je ČEZ, který zároveň rychle expanduje na plynárenském trhu. Podobný kousek předvádí další gigant, jenomže v obráceném gardu.

Zemní plyn je hlavní komoditou skupiny RWE, dnes innogy, která zároveň roste na elektrárenském trhu. Oba energetičtí obři získávali klientelu klasicky, tedy přesvědčováním.

Významným dodavatele energií v minulosti byla i skupina kolem Bohemia Energy. Rostla podobným tempem jako dva zmínění giganti, kdy skoro polovinu nových zákazníků si v podstatě „koupila“ a pohltila tak konkurenty.

Bohemia Energy však ke dni 14. října 2021 ukončila svoji obchodní činnost spočívající v dodávkách elektřiny a plynu. Došlo tak k největšímu z krachů dodavatelů energií v Česku.

Dominantní dodavatelé elektřiny vládnou trhu i nadále

V minulosti se na českém trhu pohybovaly desítky dodavatelů energií. Řada malých subjektů však již skončila, protože nedokázala konkurovat současným cenám na trhu. Jejich byznys model nepočítal s extrémním zvyšováním cen energií.

Trhu tak stále dominují společnosti jako ČEZ nebo PRE. Samotný ČEZ obsluhuje 61 % všech odběrných míst elektřiny v tuzemsku.

Skupina kolem Bohemia Energy vyskočila v minulosti mezi alternativními dodavateli nejvýš, když přeskočila i Centropol. Centropol však na rozdíl od Bohemia Energy nadále úspěšně funguje.

Tradiční dodavatelé plynu

Od roku 2007 je trh s plynem plně liberalizovaný. To znamená, že si domácnosti a další maloodběratelé mohou sami zvolit, od koho budou plyn odebírat.

Cena plynu se může u jednotlivých dodavatelů výrazně lišit, proto správná volba dodavatele plynu dokáže srazit výdaje za zemní plyn až o několik tisíc korun ročně.

Dodavatelé plynu jsou obchodníci, kteří nakupují plyn na burze a dále jej prodávají domácnostem, podnikatelům, firmám a dalším koncovým zákazníkům. Podle statistik Energetického regulačního úřadu působí v České republice přes 200 licencovaných společností, které obchodují s plynem.

Mezi tradiční dodavatele plynu patří:

  • innogy (dříve RWE)
  • E.ON
  • ČEZ
  • LAMA energy plyn
  • Pražská plynárenská
  • Elimon plyn

Dále existuje celá řada menších dodavatelů. K alternativním dodavatelům zemního plynu patří např. společnost CENTROPOL Energy. Na trhu s elektřinou působí už od roku 2002, v roce 2009 začala nabízet také plyn. V současné chvíli zajišťuje dodávky statisícům zákazníků v celé České republice.

Jako energetického giganta ve střední i východní Evropě lze jednoznačně označit společnost ČEZ.  

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang