Nakupování zboží na splátky se nejčastěji realizuje dvěma způsoby

zbozi-na-splatky

Většina internetových i kamenných obchodů nabízí nákup na splátky, který lze jednoduše označit jako „jedna desetina“. Mimochodem, všimli jste si, jak se vžil název pro běžnou prodejnu v obci nebo ve městě s prosklenou výlohou, která je zpravidla postavena z cihel, tvárnic a betonových překladů, a že těch opravdu kamenných je skutečně málo? Ale k věci. Jaké jsou výhody nákupu na splátky a jak vlastně funguje?

Nákupem na splátky standardního typu pořídíte zboží většinou v cenovém rozmezí od 3 tisíc do 100 tisíc korun. Po zákazníkovi se v tomto případě požaduje složit povinnou akontaci jednu desetinu, tedy 10 % z celkové hodnoty výrobku.

Přitom za uzavření spotřebitelského úvěru a za vedení účtu zákazník nic neplatí, to je vžitý mechanismus bontonu většiny finančních společností. Podobně je na tom i možnost splatit úvěr předčasně, zákazník zpravidla nezaplatí žádné sankční poplatky navíc, záleží vždy ovšem na konkrétní smlouvě.

Kupující v případě úvěru jedna desetina tedy zaplatí nejprve akontaci a pak deset pravidelných splátek ve stejné výši jako akontace, čímž cenu výrobku přeplatí vždy o jednu desetinu.

TIP: Na webu Vpenize.cz se nachází spoustu skvělých článku pro všechny, kdo se zajímají o finanční tematiku.

Úvěr s volbou počtu splátek

Druhým velmi častým typem spotřebitelského úvěru je tzv. „libovolná volba počtu splátek“. Úvěr začíná vždy opět povinnou akontací, která se pohybuje rovněž kolem 10 % hodnoty výrobku. Není to však pevně stanovené pravidlo a počáteční akontace může být i vyšší, třeba i 30 %.

Zákazník si může zvolit počet splátek, zpravidla v rozmezí od 3 do 50. Podle počtu splátek se pak vypočítá navýšení, RPSN (roční procentní sazba nákladů, ta) bývá od 15 do 47 %. RPSN může klient snížit i vyšší akontací a delší dobou splatnosti úvěru.

Každopádně se tato forma spotřebitelského úvěru prodraží víc než klasická jedna desetina. Většinou ji tedy využívají lidé, kteří mohou měsíčně pravidelně splácet jen nižší částky, a nemají tak žádnou jinou možnost si požadovaný výrobek obstarat.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang