Nakupování zboží na splátky – jak postupovat, na co pozor, zkušenosti

zbozi-na-splatky

Většina internetových i kamenných obchodů nabízí nákup na splátky, který lze jednoduše označit jako „jedna desetina“. Jaké jsou výhody nákupu na splátky a jak vlastně funguje?

Nákupem na splátky standardního typu pořídí zákazník zboží většinou v cenovém rozmezí od 3 tisíc do 100 tisíc korun. Po zákazníkovi se v tomto případě požaduje složit povinnou akontaci jednu desetinu, tedy 10 % z celkové hodnoty výrobku.

Přitom za uzavření spotřebitelského úvěru a za vedení účtu zákazník nic neplatí, to je vžitý mechanismus bontonu většiny finančních společností. Podobně je na tom i možnost splatit úvěr předčasně, zákazník zpravidla nezaplatí žádné sankční poplatky navíc, záleží vždy ovšem na konkrétní smlouvě.

Kupující v případě úvěru „jedna desetina“ tedy zaplatí nejprve akontaci a pak deset pravidelných splátek ve stejné výši jako akontace, čímž cenu výrobku přeplatí vždy o jednu desetinu.

TIP: Na webu Vpenize.cz se nachází spoustu skvělých článku pro všechny, kdo se zajímají o finanční tematiku.

Úvěr s volbou počtu splátek

Druhým velmi častým typem spotřebitelského úvěru je tzv. „libovolná volba počtu splátek“. Úvěr začíná vždy opět povinnou akontací, která se pohybuje rovněž kolem 10 % hodnoty výrobku. Není to však pevně stanovené pravidlo a počáteční akontace může být i vyšší, třeba i 30 %.

Zákazník si může zvolit počet splátek, zpravidla v rozmezí od 3 do 50. Podle počtu splátek se pak vypočítá navýšení, RPSN (roční procentní sazba nákladů, ta) bývá od 15 do 47 %. RPSN může klient snížit i vyšší akontací a delší dobou splatnosti úvěru.

Každopádně se tato forma spotřebitelského úvěru prodraží víc než klasická jedna desetina. Většinou ji tedy využívají lidé, kteří mohou měsíčně pravidelně splácet jen nižší částky, a nemají tak žádnou jinou možnost si požadovaný výrobek obstarat.

Vyplatí se nakupování na splátky?

Nakupování na splátky může být lákavé, protože umožňuje získat produkt nebo službu, kterou si člověk nemůže dovolit zaplatit najednou. Nicméně, je důležité zvažovat výhody a nevýhody nakupování na splátky, aby bylo možné posoudit, zda se vám to skutečně vyplatí.

Mezi hlavní výhody nakupování na splátky patří:

  • Možnost získat produkt nebo službu, kterou si jinak nelze dovolit zaplatit najednou.
  • Možnost rozložit náklady na delší období, což může pomoci snížit finanční zátěž a zlepšit likviditu.
  • Pokud se splácí pravidelně a včas, může to pomoci zlepšit kreditní skóre.

Mezi hlavní nevýhody nakupování na splátky patří:

  • Vyšší celkové náklady: Pokud si člověk koupí produkt na splátky, platí za něj obvykle více, než když by si ho koupil hotově. Tento rozdíl v ceně se nazývá úrok z půjčky.
  • Zatížení finanční situace: Pokud si člověk kupuje věci na splátky, zatěžuje svou finanční situaci a může si snadno připadat „už na mizině“, což může vést k dalším finančním problémům.
  • Riziko zadlužení: Pokud dlužník není schopen pravidelně splácet, může se stát, že se dostane do situace, kdy bude muset platit další sankce nebo úroky.
  • Zpravidla nebývá povolen nákup na splátky bez nahlížení do registru. Telefon na splátky pro dlužníky tak většinou není možné získat.

Celkově je tedy důležité pečlivě zvažovat výhody a nevýhody nakupování na splátky před tím, než se člověk rozhodne nakupovat v této formě. Je důležité mít pevný finanční plán a být schopen pravidelně splácet, aby se minimalizovalo riziko finančních problémů.

Co koupit na splátky závisí na potřebách a rozpočtu každého jedince. Telefony na splátky, případně televizory, počítače nebo tablety patří mezi nejpopulárnější položky, které lidé kupují.

TIP: Problémy s dluhy může vyřešit konsolidace půjček. Co je kosolidace a jak se dá vyřídit?

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang