Opavia: Mondeléz, co zalez

„Žrádelní“ kauzy mají na českém internetu vysokou čtenost. O tom jsme se přesvědčili konec konců i my. Aktuálně „otřásá“ webem případ piškotů Opavia, tzv. Piškotgate. Podle tvrzení mnohých byly nejlepší a také, a to objektivně, nejdražší. Hospodyňky hovořily o tom, že piškotový dort se dělá jedině z piškotů Opavia, jelikož ty jediné prý při nasáknutí drží tvar. Ostatní hovořili o nejlepší chuti. Proč si nepřiplatit za kvalitu, že?

Jenže to by se nadnárodní firma Mondeléz, pod níž výroba od roku 2012 spadá, nesměla zapojit do nekonečné reality show „Vytvoř značku, prodej sračku“. Co na tom, že tradice výroby piškotů v Opavě sahá až do roku 1840, Mondeléz přesunul linku do sousedního Polska. Údajně z kapacitních a technologických důvodů. A najednou si zákazníci začali všímat značně zhoršené chuti, neumělého tvaru a vybledlé barvy piškotů. Nemluvě o dalším navýšení ceny.

Kauzy se chytl pořad A dost! internetové televize Stream, který uvádí ex-novácký reportér Jan Tuna. Když se snažil z Mondelézu dostat vysvětlení, připomínalo to spíše uhánění notorického neplatiče faktur. Došlo i na nezvedání telefonu a do zblbnutí opakovaného „zašlete mi otázky mailem“. Šlo o jednoduché dotazy, na které Mondeléz po prodlení odpověděl vyhýbavě i zjevně nepravdivě. Na kvalitě a složení se prý nic nezměnilo, což ale odporuje popiskům na obalu i zkušenostem zákazníků.

Ti si nenechali nic líbit a facebookovskou stránku Mondelézu i stránku piškotů Opavia „zamořili hejty“. A co se nestalo. Stránka piškotů záhy přestala existovat, navzdory plkům o otevřenosti komunikace Mondelézu. Prostě, Mondeléz zalez. Firma se brání tím, že prý šlo pouze o fanouškovské stránky a Mondeléz požádal o jejich zrušení. Zajímavé, do vzniku kauzy firmě nevadily. A vůbec, dá se firmě po tom všem vůbec něco věřit?

Mondeléz, dříve Kraft Foods ČR, v Česku obstarává značky BeBe Dobré ráno, Tatranky, Fidorka nebo Kolonáda. Podle serveru Echo24 sušenkový moloch investoval do továrny v Opavě dvě miliardy Kč, aby mohlo dojít k navýšení výrobní kapacity. Nyní se spekuluje o tom, že se celý závod postupně přesune do Polska.

A já osobně si přeji, aby tak nadnárodní gigant učinil. A i kdyby Mondeléz ve slezské metropoli zůstal, stálo by za úvahu, zda by nějaký podnikatel neměl v Opavě rozjet výrobu pravých, poctivých opavských piškotů. Ale i bez toho si myslím, že český zákazník uštědří Mondelezu lekci ze slušného chování. Taková věc se prostě u prémiového produktu nedělá. A navrch by mohli čeští zákazníci ještě přestat kupovat instantní kakao Granko, jelikož přinejmenším stejně kvalitní private-brandové alternativy stojí, třeba v Lidlu, polovic.

A ten přesun do Polska? Napadá mě paralela s následky jednání anglického pivovaru Bass, který z pozice vlastníka Staropramenu a Pražských pivovarů na severu Čech jeden pivovar zavřel a další zavřít chtěl. Ale o tom zase někdy příště.

P.S. Titulek „Mondeléz, co zalez“ je parafrází na posměšnou hlášku o jednom jihoamerickém prezidentovi. Angažmá v politice Latinské Ameriky bylo vždy poněkud rizikovou záležitostí, a tak zde v 60. letech jakási hlava státu jménem González raději zmizela po anglicku, než aby stanula před popravčí četou „lidových“ pučistů.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang