Profesor Hans J. Bocker popisuje toto investiční pravidlo jako jediné, které ještě v chodu dějin nezklamalo, v knize „Svoboda jménem zlato“.
(velmi volně přeloženo, upraveno vzhledem k době vzniku knihy a aktuálnímu vývoji)
Pokud je naším cílem dlouhodobě zvyšovat nebo minimálně udržovat výši hodnoty našeho majetku, mohli bychom se inspirovat u nejbohatších lidských společenství, která jsou známá pro dobrou schopnost udržovat velké bohatství.
Jedním z nich je pravidlo tří loukotí (PTL). Hovoří se o jeho používání u zahraničních Číňanů, Židů, Mormonů či Scientologů, jejichž bohatství je z velké části založeno na dodržování tohoto pravidla.
Představme si imaginární kolo, které má tři loukotě a které se pomalu a nepravidelně otáčí. Můžeme si jednotlivé loukotě fiktivního kola představit jako hodiny, jedna loukoť míří na dvanáct hodin, druhá na 4 hodiny, poslední pak na 8 hodinu.
Jedna loukoť představuje cenné papíry jako akcie, papírové peníze, dluhopisy či různé investiční certifikáty.
Druhá loukoť představuje nemovitosti – pozemky, stavební parcely, rodinné a nájemní domy, továrny, lesy a další.
Třetí loukotí jsou drahé kovy.
Je nutné dlouhodobě uvažovat a investovat do každé loukotě třetinu svého jmění. Ve sledu času se kolo otáčí a loukotě se střídají v cestě nahoru a dolů. Po studiu grafů a makroekonomických dat se dá odhadnout, že se nyní nacházíme v době, kdy na řadu ve vzestupném trendu i přes kolísání přicházejí drahé kovy.
Aktuálně dosahují cenné papíry pro někoho až absurdních nárůstů a ač to nyní nemusí být zcela zřejmé, očekává nás dramatický propad. Jak prokázala hypotéční krize v roce 2008, která se překlopila v krizi všeobecnou, nemovitostem se také nedaří jako v minulých letech a plánují svůj odchod ze slávy.
Podle všech indicií na vrchol nyní zamíří loukoť drahých kovů. Poté až doba drahých kovů pomine, na vrchol opět postupně vystoupají cenné papíry a nemovitosti. Toto se stále opakuje. V tomto modelu sice ztrácí hodnotu třetinu našeho majetku, ale třetina ve stoupající loukoti, tuto ztrátu několikanásobně nahradí.
Tento stále opakující se cyklus vyžaduje čas a trpělivost. A vnitřní ukázněnost. Jestliže jsme v období poklesu cen nemovitostí, je nejlepší doba nemovitosti přikupovat. Pokud došlo či dochází k poklesu cen zlata a stříbra, je na čase jejich množství v portfoliu uvážlivě zvýšit.
Pokud jde o cenné papíry a nemovitosti, samozřejmě existují odchylky i výjimky, které podle pravidla nefungují, ale na obecné platnosti PTL to nic nemění. Mimo zásadní fakt změny cyklu, ve kterém se nyní nacházíme, existuje řada dalších důvodů, proč bychom měli zařadit drahé kovy do našeho portfolia.
Již více než několik tisíc let jsou drahé kovy aktivy, se kterými si lidé spojují hodnotu jako takovou. Historie je svědkem toho, že zlato vždy vyšlo jako vítěz v boji s nekrytou měnou. Je otázkou, zda moderní doba s vynálezy finančních derivátů a velmi rozšířenými finančními trhy může jeho nadvládu překonat.
Jediné, co potřebujeme k využití výhod tohoto pravidla je čas. Začněme tedy bez váhání a předejme tento odkaz i svým potomkům!! Čas jako nezávislý a spravedlivý soudce vykoná své. Budeme-li uvažovat v horizontu hodin, dnů či týdnů, pak pouze spekulujeme a sázíme na štěstí. Budeme li uvažovat v horizontu generací, budou z našich činů těžit nejen naše děti ale i děti jejich dětí.